Kandidaturu oznámil ve včerejším pořadu televize NBC, kde kritizoval jak republikány, tak názorově bližší demokraty. Podle něj se totiž Washington stal „teritoriem okupovaným korporacemi“.
Naderovi, kterému tento týden bude 74 let, se daří získávat maximálně pár procent hlasů. V roce 2000, kdy republikán George W. Bush vyhrál jen díky několika stovkám hlasů, ale jeho 2,74 procenta mohlo demokratům pomoci. „Republikáni přirozeně jeho vstup do klání vítají a doufají, že se k němu přidají další,“ komentoval Naderovo rozhodnutí jeden z republikánských kandidátů Mike Huckabee. Demokraté ale prý zůstávají klidní.
Pokračování na straně 8
Dokončení ze strany 1
Favorit demokratů, illinoiský senátor Barack Obama, pouze podotkl, že Nader má o sobě příliš vysoké mínění. „Nechci ho ale nijak shazovat,“ dodal s tím, že jde o „jedinečnou postavu v americké politice“.
Sám Nader se nařčením, že chce opět demokratům uškodit, brání. „Pokud letos nedokáží republikány převálcovat, tak by to měli zabalit,“ prohlásil na jejich adresu v pořadu televize NBC „Meet the Press“.
Nader je spíše aktivistou, než politikem. Ve své kariéře se zabývá ochranou spotřebitelů – například v 60. letech se podle BBC jeho přičiněním zavedly povinné bezpečností pásy do aut. Voleb se účastní jako nezávislý, či s podporou malých stran, například zelených. Před čtyřmi lety ale už jeho kandidatura vliv neměla – dostal jen 0,38 hlasů.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno