Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Korupce v justici: další obviněný je advokát Karel Matějka

Advokát (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát (ilustrační foto) | foto: MAFRA: Tomáš HájekLidové noviny

PRAHA Justiční zátah na organizovanou úplatkářskou skupinu kolem soudce Ondřeje Havlína má další konkrétní jméno. Server Lidovky.cz zjistil, že obvinění z korupce si vyslechl i pražský advokát Karel Matějka. Vedle Havlína a žalobce Františka Fialy jde tak o třetího obviněného z justičního prostředí.

Obvinění Matějky serveru Lidovky.cz potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Kromě něj, Havlína a Fialy je stíhán jeden advokátní koncipient a dvě osoby mimo justici. Havlína jako jediného poslal soud do vazby.

ČTĚTE VÍCE:


Advokátní komora v pondělí informaci o stíhání Matějky neměla, advokát však obvinění z trestného činu musí neprodleně ohlásit. "Až další dny ukážou, jak vůči němu budeme postupovat," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Komora obvykle po podání žaloby pozastavuje advokátní činnost, v případě, že je advokát stíhán vazebně, učiní tak okamžitě.

Vrchní návladní Lenka Bradáčová již v sobotu uvedla, že šestice je stíhána z trestných činů nepřímého úplatkářství, přijímání úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Konkrétní informace o případech však zatím chybí. Podle MF Dnes se obvinění týkají toho, že skupina zahlazovala trestné činy v dopravě a nechala si platit například za to, aby pachatelé těchto činů nepřišli o řidičský průkaz. Fiala i Havlín se údajně pod tíhou důkazů přiznali.

Policie Havlína a spol. sledovala od přelomu loňského srpna a září. "Nešlo přitom o běžnou korupci, ale skutečně důmyslnou, nezákonnou výpomoc. Rozsah kontaktů osob byl navíc hodně veliký," řekl Lidovým novinám šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

V justiční kauze 6 obviněných

ONDŘEJ HAVLÍN, soudce Obvodního soudu pro Prahu 2
V minulosti působil jako velvyslanec v Bulharsku, po několika stížnostech Sofie ho ale tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan odvolal. Bulhaři si stěžovali, že například při oficiální recepci urážel jejich zemi nebo že na hranicích přejel nohu celníkovi. Českým občanům pak přes média vzkázal, aby se zemi vyhýbali kvůli loupežným přepadením.

Bez problémů se neobešlo ani Havlínovo angažmá v čele chorvatského velvyslanectví, kde loboval za zájmy ostravské soukromé cestovní kanceláře Kovotour plus.

FRANTIŠEK FIALA, státní zástupce
Vyšetřovatelé zatím nechtějí prozradit, jakou roli v celém případu sehrál žalobce František Fiala. Ten měl na starosti především trestné činy v oblasti dopravy.  Mezi nejznámější případy, které Fiala řešil se řadí tragédie na Karlově náměstí v Praze, kde tramvaj smrtelně zranila 2 lidi a také havárie moderátora Leoše Mareše, který autem srazil motorkáře.

KAREL MATĚJKA, advokát

  • advokátní koncipient - totožnost zatím neznámá
  • dva lidé z prostředí mimo justici - totožnost zatím neznámá


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...