Pojem syndrom „vyhoření“ se do vědeckého slovníku dostal z krásné literatury, ale nic hezkého na něm není, říká František Koukolík.
* Syndrom vyhoření - občas se o něm někdo zmíní, ale připadá nám to většinou, jako by to byl spíš básnický příměr a projev změkčilosti.
Termín syndrom vyhoření má sice opravdu původ v literatuře, ale jde o tvrdou životní realitu. Cituji: „Cítím nepohodlí, tedy žiji.“ - uvažoval na pouti po africké řece, kam z Evropy utekl, vyčerpaný a zcyničtělý architekt, hrdina novely Vyhořelý případ, vydané roku 1961 Grahamem Greenem. Název knihy se pod označením syndrom vyhoření nebo vypálení z pracovního stresu postupně stal odborným pojmem - „Job Burn Out“.
* Co na to říká soudobý výzkum?
Čtvrt století výzkumu definovalo syndrom vyhoření jako směs vyčerpání, cynismu a poklesu profesionální výkonnosti, která je dlouhodobou odpovědí na chronické, stresující emoční a mezilidské vlivy v práci.
* Koho tento syndrom ohrožuje především?
Nejvíce osoby v profesích, v nichž se pracuje s lidmi, například ve zdravotnictví a v sociálních službách. Těžištěm syndromu vyhoření je pocit vyčerpanosti. Odpovídá míře stresu. Jedinci stižení tímto syndromem chápou jiné lidi spíš jako předměty než jako své bližní. Jsou vůči jejich jakkoli oprávněným požadavkům lhostejní, a to často cynicky lhostejní, tzv. odlidštění. Pokles výkonnosti je úměrný jak míře vyčerpání, tak míře cynismu.
* A jak to ovlivňuje spolupracovníky takto vyhořelého pracovníka?
Syndrom může být doslova nakažlivý. Postižení lidé záporně ovlivňují spolupracovníky.
* Postihuje častěji ženy, nebo muže a jak je vůbec rozšířený?
Rozdíly mezi pohlavími nejsou známy. Častěji postihuje lidi méně otužilé vůči tvrdosti života a ty, kteří hledají ocenění spíše mimo sebe než v sobě. Syndrom nastupuje silněji, když si lidé mohou méně určovat, jak svou práci budou dělat. A je velmi častý. V 62 populačních vzorcích, zahrnujících více než 25 000 amerických zaměstnanců, postihovala nejpokročilejší fáze syndromu průměrně 20 procent vyšetřených. Ve východní Evropě a Asii to bylo asi 28 procent lidí z vybraného vzorku. Nejhorší byla situace v Japonsku a na Tchaj-wanu, kde syndrom vyhoření postihoval 48 až 69 procent zaměstnanců.
Z pořadu Dopoledne s Leonardem, který vysílá stanice Český rozhlas Leonardo dnes v 10.37 na adrese www.rozhlas.cz/leonardo