Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tretra uvidí dva jamajské blesky

Česko

Na ostravský mítink přiletí kromě Bolta i Asafa Powell, jeho předchůdce na listině světových rekordů

PRAHA To bude návrat! Kdo chce spatřit na vlastní oči chlapíka, který už dvakrát přepsal dějiny sportu, nechť si zaškrtne v kalendáři datum 27. května a navštíví Ostravu. Organizátoři atletického mítinku Zlatá tretra vytáhli z rukávu další eso.

Stovku poběží Asafa Powell z Jamajky. Kdo je Powell?

Předchůdce krajana Usaina Bolta na listině světových rekordů.

Třetí nejrychlejší muž planety s osobním rekordem 9,72 vteřiny.

Ten, který světový rekord překonal již dvakrát – nejprve zaběhl v čase 9,77, což dvakrát vyrovnal, a potom 9,74.

Sprinter, který celkem šedesátkrát zaběhl stovku pod deset vteřin, což je ojedinělý primát.

A ve stejný květnový večer absolvuje trojnásobný olympijský vítěz, držitel stejného počtu světových rekordů a trojnásobný mistr světa Usain Bolt poprvé v životě v oficiálním závodě třístovku, přičemž se chce rovněž pokusit o překonání světového rekordu.

„Mít na mítinku Usaina Bolta a Asafu Powella, to je sen organizátorů na celém světě,“ přiblížil včera v Ostravě šéf pořádající agentury Miroslav Černošek.

Deštivý primát má Zlatá tretra Powellův první světový rekord je spjatý právě s Ostravou. Nyní sedmadvacetiletý sprinter se v roce 2005 představil na Zlaté tretře poprvé a bez ohledu na chlad a déšť prolétl stovku ve fantastickém čase 9,85. Jako první tak na území Česka běžel nejkratší atletickou trať pod deset vteřin.

O pouhých pět dní později v aténském teple ubral z ostravského času dalších osm setin a vytvořil světový rekord 9,77. Ten v roce 2007 vylepšil na 9,74, pak už přišel čas současného krále Usaina Bolta. „U nás tehdy ale zaběhl světový rekord v zimě a dešti, to se taky počítá,“ usmíval se manažer mítinku Alfonz Juck.

„V Ostravě jsem startoval pouze jednou. Byla strašná zima a pršelo, což se vymazat z hlavy nedá. Tehdy jsem kvůli počasí přemýšlel o čase kolem 10,2 vteřiny. Když z toho ale bylo 9,85, napadlo mě, že v lepším počasí by z toho mohl být světový rekord. Doufám, že letos bude tepleji a opět budu schopný běžet rychle,“ vzkázal prostřednictvím webu www.zlatatretra.cz Powell, který nyní hodlá atakovat zmíněný vlastní rekord mítinku.

Vynalézaví organizátoři přichystali pro Powella ještě jeden úkol. V rámci stovky mu pořadatelé oficiálně změří mezičas na sto yardů (91,44 m), na nichž se do roku 1976 vedly světové rekordy. Nejrychlejší elektronicky měřený čas je 9,21 z roku 1967, Powell tak může měnit tabulky.

Po boku Bolta, hlavní hvězdy mítinku, a jeho třístovky.

***

Hvězda č. 1 Usain Bolt

Věk: 23 let Největší momenty kariéry: Tři zlaté medaile z OH v Pekingu i z MS v Berlíně 2009, držitel tří světových rekordů (100, 200 a 4x100 m) Nejlepší čas na 100 m: 9,58 Kolikrát startoval v Česku? Zlatá tretra 2006, 2008 a 2009 Nejlepší čas na 100 m v Česku: 9,77 z loňské Zlaté tretry, čas znehodnotila nepovolená síla větru v zádech Jakou trať poběží v Ostravě?

Netradiční třístovku, na níž zaútočí na světový rekord Michaela Johnsona 30,85 z roku 2000

Hvězda č. 2 Asafa Powell

Věk: 27 let Největší momenty kariéry: Zlato z OH v Pekingu a z MS v Berlíně ve štafetě na 4x100 m, světové rekordy na 100 m z let 2005 a 2007, držitel světového rekordu ve štafetě 4x100 Nejlepší čas na 100 m: 9,72 z roku 2008 Kolikrát startoval v Česku? Zlatá tretra v roce 2005, pět dní před jeho prvním světovým rekordem 9,77 z Atén Nejlepší čas na 100 m v Česku: 9,85 v chladu a dešti Jakou trať poběží v Ostravě?

100 metrů

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...