Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trh se čistí, zůstanou silní hráči

Česko

Banky budou více zvažovat kvalitu projektu i developera, než se rozhodnou půjčit peníze. Takový vývoj předpovídá Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Velký potenciál výstavby vidí v krajských městech – například Plzni nebo Ostravě.

* LN V letošním roce nezažívaly kromě Prahy a částečně i Brna developerské společnosti dobré časy. Změní se to v roce 2009?

Vyjma Prahy a Brna se u nás developerské projekty téměř nestavěly. V regionech jde o desítky, maximálně stovky bytů pro celé okresy, ale i krajská města. Data Českého statistického úřadu ukazují, že se jedná většinou o výstavbu rodinných domů. Bytové domy se staví málo a navíc zčásti jde o komunální projekty. Bohužel výstavba v těchto městech se letos potkala s významným poklesem poptávky, což mnoha developerům činí jisté finanční potíže. Důvody, pro které pokles poptávky nastal v roce 2009, budou přetrvávat. Zároveň bude již rozjetá výstavba pokračovat či dobíhat. Nabídka bude dobrá a snížená poptávka nejspíše uspíší odchod některých společností z trhu. Situace se tedy nezlepší. Pro některé se spíše zhorší. Naopak pro ty, kteří chtějí do vlastního bydlení investovat a peníze mají, bude situace příznivá. Časem se však zcela nepochybně projeví omezení nové výstavby bytových domů. Je však třeba uvést, že to vždy byl jen zlomek bytového trhu.

* LN Jaký vývoj se dá předpokládat v zájmu o nemovitosti postavené developery?

Poptávka je snížená zpřísněním podmínek úvěrování od bank, snížením počtu mladých lidí, snížením výnosů z pronájmů. To se v příštím roce nezmění. Developerské projekty jsou jen velmi malou částí bytového trhu. Jejich předností jsou modernější materiály, dobré parkování, snadnější poptávková dostupnost. Zájem o ně bude i nadále, rozhodně však při větší opatrnosti úhrady ceny, podmínek v předkládaných smlouvách, důrazu na garance kvality i doby realizace. Přednost dostanou spíše dokončené byty v upravených lokalitách.

* LN Budou developeři zlevňovat? A kde?

U jednotlivých projektů, zvláště těch s nesouladem ceny, kvality a lokality je snížení ceny jedinou možností jejich doprodání. Dlouhodobě však můžeme čekat snížení jen v Praze či Brně, a to omezeně. Spíše se však omezí výstavba. V menších městech s prodejem do třiceti tisíc za metr čtvereční ke snížení snad ani nemůže dojít. Pokles cen mohou umožnit levnější ceny pozemků.

* LN Jak se situace bude vyvíjet v samotném hlavním městě, případně v Brně?

Myslím si, že k poklesu cen v Praze i Brně již došlo, odhadem v průměru o patnáct procent, jen si toho mnozí nevšimli. V inzerci se to sice neprojevilo, ale kdo chtěl prodat, zlevnit musel. U realitních kanceláří je důvodem trvání na nereálných cenách spíše neprofesionalita, u developerů zpravidla skutečnost, že potřebují souhlas úvěrující banky. Obávám se, že někteří klienti méně stabilních developerů mohou mít s úspěšným a včasným převzetím předplaceného bytu problém. Další vývoj lze jen odhadovat. U starších bytů nejspíše ještě mírně ceny poklesnou. U developerů bude záležet na jejich finanční stabilitě. V případě těch méně stabilních s převahou cizích zdrojů může dojít k jednorázovým výprodejům, u stabilních společností se doba prodeje jen prodlouží a nové projekty omezí. Vzhledem k relativně mělkému trhu v České republice s omezeným množstvím transakcí, malým rozsahem zadlužení nemovitostí i relativně omezené výstavbě nepředpokládám vzhledem k nové situaci žádné drama na bytovém trhu. Za negativa považuji spíše nedořešení deregulace nájmů s vyjasněním role obcí, špatný je také třeba zákon o vlastnictví bytů. Z této oblasti hrozí našemu bytovému prostředí mnohem větší problémy.

* LN Developerské společnosti postihlo v době krize zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů. Změní se to? Mají společnosti nějaká jiná řešení?

Součastná situace se nezmění. Banky budou daleko více zvažovat kvalitu projektu i developera, než se rozhodnou uvolnit peníze. Obávají se snížení cen, zhoršení prodejnosti a budou požadovat větší garance včetně vysoké finanční spoluúčasti. Šanci mají jen společnosti s dobrým finančním zázemím, zkušenostmi a šancí zefektivnit všechny fáze realizace projektu. Ostatní spíše přestanou stavět, protože půjčky mimo bankovní sektor jsou příliš drahé.

* LN Jaké lokality v České republice budou pro developery zajímavé?

Zcela nepochybně budou žádanější menší projekty v centrální části větších měst, jinak bude zájem spíše o rodinné domy. Byty se budou dobře prodávat v zabydlených lokalitách s kvalitní zelení, službami a dobrým dopravním spojením. Zájem bude i o větší byty rodinného typu. Potenciál mají regiony, protože se v nich stavěly nové byty jen omezeně. Zajímavé budou například Pardubice, Plzeň nebo Ostrava.

***

Mgr. Jiří Pácal (* 1966)

* Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. *Od roku 1991 se věnuje investicím do nemovitostí, realitním obchodům, konzultacím a přednáškové činnosti. *V roce 1996 se stal ředitelem společnosti Central Europe Holding, a.s., která se zaměřuje na investice do nemovitostí. *Od roku 2001 je členem správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...