Pátek 13. prosince 2024, svátek má Lucie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trhání nosních mandlí?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Naše tříletá dcera je velmi často nemocná, většinou se jedná o virózy doprovázené zvýšenými teplotami a úpornou rýmou, která doznívá až po dvou týdnech, později také kašlem. Bývá často nachlazená nejen v zimě, ale i v létě. Nevím, jestli za její horší imunitu nemůže to, že se narodila předčasně - o jedenáct týdnů. Existují nějaké přípravky na posílení imunity, které by mohla užívat? Pomůže, když jí necháme vytrhnout nosní mandle?

VAŠE NÁZORY

Nechali jsme a pomohlo to. Mám tři dcery, všechny měly potíže popisované v dotazu. Navíc té poslední jsme na radu imunologa nechali z vytržené mandle (je jen jedna, mimochodem; krční jsou párové) vytvořit autovakcínu, což se dělá tak, že se nechají kultivovat bakterie v mandli obsažené a z nich se pak vytvoří něco jako protilátka. Ale vždycky pomohlo i jen to vytržení, protože holky měly mandli uloženou tak, že jim blokovala Eustachovu trubici, čili se jim opakovaly záněty středouší a jedna z nich občas nedoslýchala, navíc když měly rýmu, tak se někdy skoro dusily. Marie

Odstranění nosní mandle prodělala naše dcera v osmi letech - po úporných rýmách a opakovaných zánětech středního ucha s následným pícháním ucha. Od té doby se vše výrazně zlepšilo a jen je mi líto, že to neabsolvovala dřív. Nosní mandli prý měla opravdu velkou. Uvolnilo se jí dýchání, takže nechrčí a nechrápe a neusazují se jí tam bakterie, které se jinak skoro nedají zlikvidovat. Zákrok provedli v celkové narkóze (při menším rozsahu to prý dělají jen při lokálním znecitlivění odsátím), jednu noc po operaci dcera strávila ještě v nemocnici (spolu se mnou) a pak cca dva týdny rekonvalescence doma, ale je to v pohodě. Hedvika

V dětství jsem odstranění nosních mandlí prodělal celkem třikrát. Nosní mandle má tu nepříjemnou vlastnost, že dorůstá, což se stalo i mně, takže to málokdy bývá definitivní řešení. Nemám pocit, že by mně to výrazněji pomohlo. Nicméně zákroky si pamatuji - poslední v osmi letech a bylo to velice nepříjemné. Nyní tím vyhrožovala lékařka mému tříletému synovi kvůli častým zánětům středního ucha. Našli jsme ale homeopata specializovaného na podobné dětské problémy a vše je vyřešeno.

Petr

Zkuste tekuté kolostrum. Náš syn byl také každé tři týdny nemocný, má totiž poměrně vzácnou poruchu imunity. Od doby, kdy bere tekuté kolostrum, nezastonal. Prášková kolostra nejsou tak dobrá, při pasterizaci horkem se zničí jeho cenné imunitně aktivní látky. Tekuté je ošetřeno zmrazením. Obsahuje 20 % imunoglobulinů a zabírá prakticky hned, musí se brát delší dobu. Je to investice do zdraví, ale jednoznačně lepší než pak například antibiotika nebo tonzilektomie. Mandle jsou důležitou součástí imunitního systému, proto bych je rozhodně neodstraňovala. Vanda

Nosní mandle bych nechala vytrhnout jedině v případě, že jsou nadměrně zvětšené, dítě špatně dýchá a stále mluví přes nos. Proti nachlazení a rýmě to rozhodně nepomůže. Otužujte dceru na čerstvém vzduchu a dostatkem ovoce a zeleniny. Umělé přípravky na imunitu jsou určeny jen pro krajní případy.

Hana

JAK TO VIDÍ ZDRAVÍ LN

„U tříletých dětí se setkáváme se zvýšenou nemocností častěji, a to hlavně v případech, kdy jejich imunitní systém není dostatečně vyzrálý a jsou předčasně vystaveny kontaktům s dalšími dětmi v kolektivu. Za riziko považujeme i nedostatečné doléčení infekcí, krátkou rekonvalescenci,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová. Příčinou ale může být i zvětšená nosní mandle. Podle doktorky je třeba postupovat u každého dítěte individuálně. Lékař může rozhodnout o tzv. imunomodulační terapii, ale až po vyloučení dalších příčin (závažné poruchy imunity, alergie apod.)

***

PŘÍŠTÍ OTÁZKA

Co máme dělat s náměsíčným synem?

Náš pětiletý syn bývá občas náměsíčný - v průměru k tomu dojde asi jednou za dva měsíce. V noci se budí a chodí po bytě. Občas se uhodí například o dveře nebo o nábytek tak, že má modřinu, a také se stává, že se místo na záchod vymočí třeba v pokoji na koberec. Klasickým nočním pomočováním ale netrpí.

Problém také spočívá v tom, že v okamžiku, kdy se probudí, my často spíme -dítě s námi nespí v ložnici, a nemůžeme tak vždy zabránit například tomu, aby se chlapec nezranil. Proto bych se chtěla zeptat, zda je možné nějakým způsobem náměsíčnost omezit a zda máme v takovém stavu dítě probouzet, či ne?

Dotazy ohledně zdraví svých dětí zasílejte na barbora. minksova@lidovky.cz. Na dotazy odpovídá předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová a další odborníci.

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/rady

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Prodejce na showroom

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč