Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trhu kraluje levným benzinem

Česko

Dráždivý úspěch Tank Ono - Dvaadvacet čerpacích stanic dosáhlo loni tržeb 7,7 miliardy korun

PRAHA Pokles cen pohonných hmot spolu s omezením nákladní dopravy kvůli globální ekonomické krizi přinesl v loňském roce tuzemským sítím čerpacích stanic propad tržeb. Existuje však minimálně jedna výjimka.

Plzeňská firma Tank Ono dokázala se svou agresivní cenovou politikou loni navýšit tržby oproti roku 2008 o pět procent. Za celý rok 2009 prodala zboží a služby za 7,7 miliardy korun. Této výše tržeb dosáhla s počtem pouhých 22 čerpacích stanic.

Největší tuzemský řetězec s pohonnými hmotami, Benzina, se svými 337 provozovnami dosáhl méně než dvojnásobku loňských tržeb firmy Tank Ono.

V přepočtu tak každá z čerpacích stanic Tank Ono loni utržila 350 milionů korun. O tom mohou její konkurenti jen snít. Například Benzina a Robin Oil dosáhly loni obratu 40 milionů korun za průměrné prodejní místo. Lukoil a KM-Prona, které na českém trhu náleží mezi levnější řetězce, vykázaly tržby necelých 120 milionů na jednu čerpací stanici. Další konkurenti zatím své hospodářské výsledky za loňský rok nezveřejnili.

Jak sdělil Lidovým novinám spolumajitel firmy Tank Ono Jiří Ondra, firma počítá s dalším rozšiřováním své sítě. Roste hlavně díky odkupu „neznačkových“ čerpacích stanic, vlastněných dosud drobnými podnikateli. Během první poloviny letošního roku Tank Ono odkoupilo tři provozovny a navýšilo tak jejich celkový počet na 25. Pouze jedna z nich se nachází na Moravě (v Jihlavě), ostatní jsou rozmístěny na území Čech.

Podezřelé ceny Odborníci na oblast ropných produktů, které LN oslovily, však vyslovují přinejmenším údiv nad ceníkem řetězce Tank Ono. Ten v současnosti uvádí cenu necelých 29 korun za litr nafty a bez desetihaléře 30 korun za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95. Oslovení odborníci se shodli, že takto nízkých cen nelze v současnosti dosáhnout legální cestou.

Nikdo z nich se nechce vyjadřovat konkrétně ke společnosti Tank Ono, ale ochotně se rozpovídají o podvodných praktikách při „zlevňování“ pohonných hmot. „Obecně lze říci, že cenu benzinu a nafty lze snížit zhruba o dvě koruny tím, že nastrčený prostředník při dovozu nebo během obchodování v daňovém skladu neodvede daň z přidané hodnoty z celé ceny paliva. Ta by měla správně zahrnovat cenu benzinu či nafty plus spotřební daň. Jenže prostředník DPH odvede z ceny bez spotřební daně,“ říká expert, který si nepřál být jmenován. Další odborník uvedl, že při současné výši českých daní, cen pohonných hmot a kurzu koruny vychází velkoobchodní cena benzinu kolem 29 korun za litr a motorové nafty těsně pod 28 korun. „Ale v této ceně není připočtena cena za dopravu, chybí zde také marže prodejců,“ dodává.

Podle jeho odhadu musí mít čerpací stanice marži aspoň dvě koruny za litr, aby pokryla všechny své náklady a nehospodařila se ztrátou. Ze srovnání zveřejněných hospodářských výsledků však vyplývá, že Tank Ono si vystačí s výrazně nižší marží (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou paliv či jiného zboží). Tank Ono loni vykázalo obchodní marži 2,4 procenta, zatímco například Benzina či Robin Oil měly tento ukazatel vyšší než devět procent. Tank Ono uzavřelo loňské hospodaření s čistým ziskem 14 milionů korun.

***

TRŽBY VYBRANÝCH SÍTÍ ČERPACÍCH STANIC

Prodejce Tržby 2009 Počet

pohonných hmot miliony korun stanic

Tank Ono 7706 22

Lukoil 5095 43

KM-Prona 3420 29

OMV * 16 813 217

Robin Oil 2790 69

Benzina 13 498 337

Pap Oil * 4753 128

* údaje za rok 2008

Zdroj: Sbírka listin Obchodního rejstříku

(tržby), webové stránky společností (počty

čerpacích stanic)

Autor:

Pronájem nové haly 184m2
Pronájem nové haly 184m2

Revoluční, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
14 000 Kč/měsíc