Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři akordy a pravda

Česko

O SLOVECH

Českou pop music hýbou v poslední době songy, jež se vracejí k tradici časových kupletů, jaké za starého Rakouska hrávali potulní kramáři na jarmarcích. Mám na mysli hity jako Udavač z Těšína či Dobrý den, radare, které při kytaře a tamburíně řeší palčivá společenská témata. Ruku v ruce s aktuálností kráčí zde tklivost melodická i vybroušenost slova básnického. Je to dobrá cesta. Nač stále zpívat jen o lásce či o Jožinovi z bažin. Vždyť doba nabízí muzice tolik námětů, jak dokazují i následující řádky. Poslyšte tedy písně slepého flašinetáře, v nichž mravní naučení každý dobrý vlastenec sobě nalezne.

Nuže, lidé drazí, otevřeme zbrusu novým kupletem o fištrónu, kterak si hravě opatřiti nějaký ten krejcar ku přilepšení na vejminek. Koumáctví ta ukázka František je Procházka, chmaták miliónovej. Inu alé, lůna se snáší z obzora, stín plíží se kol trezora, to zlaté české ruce tu si z kasy dělaj trumpetu, bez šperháku a granátu, dyť klíč mu dali na hnátu, prej: Hlídej to tady, Franto, ňák, my zatim deme na berňák. Ferenc dí: Toť bez šancí, dyž ministerstvo financí škube lid za dne bílýho, nač dělat pánům blbýho, a tak tu škváru šoupnul na káru a ulil nachhaus do svýho. Jó, takovýho frajéra mě neučte znát, žumcajdá.

Ovšem pozor, Procházka, nezapomeň na Mrázka! A vy, křesťané milí, poslyšte morytát o vražedlném tom mordu přeukrutném, při němž na pravdu bóží poslán byl známej lotr veksláckej, Mrázek tak zvanej. Jó, ví to celá Praha a psali to i v Aha, den byl jako obrázek, na ulici stál Mrázek, v tom kulka udělala bác!, v Mrázkovi si našla plac, nebožtík vykřik: Ajajaj! a vrah už pádil na tramvaj, jež s bestií se dala v let, v holínce hřál ji pistolet, carárá. A ještě naučení: Pistolety zdraví kazí, chechtají se vrazi a fízlové fí fí fí, furt jen spí a pendrek ví.

A máme tady další truchlivou píseň, jejíž nápěv přivezli jsme k vám na Žižkov až z daleké Ameriky od bandžistů negerského původu, slova přesmutná jsou však původu tuzemského. Mládenci a panny, nechte si ujet autobus a poslouchejte Jevany blues: Tam, co ležej Jevany, tam divný vanou průvany a mlhy padaj nad míru tam u černýho klavíru. Jó, v těch lesech jevanskejch, tam nezůstávej bez ženskejch, jinak se ztratíš, toseví, děravý bude srdce tvý. Ach šmarjá, už je dohráno, po lese chodí piáno a hledá, kdo by na něj hrál tu vo tý Lady Carneval... Tam tam ta dam.

A senzace a hrůzy, krajané rozmilí, neberou konce. Hle, tento funébrmarš o hororech, co dějou se v zemi české, jíž místo císařpána vometáci bez kultury vládnou a anarchii pak bezbožnou plodí. Inu alé, tam v Brodě Havlíčkově majzla si dejte sobě, špitál je tam svinský, dochtor heparinský, ten vám pustí žilou, jak by vás říz pilou, ten vám dá šalvostr, moc divná věc a ze zdravýho umrlec, haťa paťa.

A dále zde máme naučnou píseň s výstrahou pro všechny chlípné kozly, již v cudnou ložnici panny se vetřeli a šmajchlkabinet z této udělali, jako ten ptáček zpěváček, co ďoučata učil na chorál a dostal za to kriminál, poněvadž jeho morálka slabá byla jak píďalka. Anebo tu máme nervy drásající zpívání o přestatečném panu purkmistrovi Bémovi, jenž zachrániti ráčil naši Prahu matičku od tej hroznej chobotnice, jak se z písně dále vyrozumí. Zpívá se jako Udatný rek kanonýr Jabůrek, jenže jinak.

Tyto a další balady k dostání jsou též tiskem v kvelbu smíšeným zbožím vdovy Ouholičkové v Podbabě. Neváhejte, kupujte. Za pouhé čtyři krejcary zažijete legraci s harmonikou tahací. Ochraňuj vás Bůh tu, v troubě máte buchtu. Finýto.

***

A ještě naučení: Pistolety zdraví kazí, chechtají se vrazi a fízlové fí fí fí, furt jen spí a pendrek ví

O autorovi| Jan Nejedlý, literární publicista

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat