23. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tři Bémovy rozhovory o Janouškovi = tři lži

Pavel Bém: Colibri Pragensis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém: Colibri Pragensis | foto: Koláž: LN

PRAHA Je to jen kamarád, jeho podnikání mě nezajímá, říkal novinářům exprimátor Pavel Bém o svém vztahu s lobbistou Romanem Janouškem. Jenže nejnovějších odposlechy, které získal deník MF Dnes, ukazují, že Bém několikrát prokazatelně lhal. Diplomaticky řečeno, jejich vztah měl přinejmenším parametry klientelismu.

Srovnejte, jak Bém vyprávěl o Janouškovi před lety novinářům. A jak v té době Janoušek - podle odposlechnutý telefonních hovorů - řídil Bémovy kroky.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhovor první: Lidové noviny, srpen 2009

LN: Slyšel jste někdy o provizích, které musí Romanu Janouškovi zaplatit každý podnikatel, který chce v Praze něco postavit nebo nastartovat? Já to slyšel vyprávět na vlastní uši.

Proboha, samozřejmě že jsem to slyšel, především od sdělovacích prostředků. Ale jak by ten člověk mohl ovlivňovat stavební rozhodnutí ve městě, které je ve správním rozhodování postaveno na tak neskutečně složitém systému, jako je systém veřejné správy České republiky?

Jedeme v tom všichni - zleva Roman Janoušek, Mirek Topolánek, Marek Dalík a Pavel Bém

Jedeme v tom všichni - zleva Roman Janoušek, Mirek Topolánek, Marek Dalík a Pavel Bém

LN: Jednou jste řekl, že kdyby se vám nedej bože něco stalo, svěříte Janouškovi své děti. Co o tak blízkém kamarádovi víte? Víte, jaké vlastní firmy?

Naprosto minimálně. Podnikatelské aktivity Romana Janouška, to je jeho zodpovědnost, jeho život.

Odtajněné odposlechy z roku 2007 ovšem nyní ukázaly, že Janoušek dával požehnání úředníkům magistrátu k prodeji majetku Dopravního podniku. "To je v pořádku. Velice kvalitní," říká Janoušek, když se ho úředník Ďurica ptá, jestli může souhlasit s prodejem pozemků v pražských Dejvicích.

Rozhovor druhý: ČT 24, leden 2010

ČT: Mladé frontě řekl policejní analytik, který případ zná, toto: "Janoušek musí disponovat rozhodnutím Béma. Musí vědět dopředu o územních plánech, jak se kde budou stavět obchvaty, trasy metra, nákupní centra. Z toho pak těží firmy, které zakázky od magistrátu dostanou a Janouškovi se královsky odvděčí."

Bém: "Vždyť je to, nezlobte se na mě, ale vždyť je to úplně neskutečný blábol. Proboha, územní plán se projednává na té nejtransparentnější možné úrovni a je schvalován Zastupitelstvem hlavního města Prahy. Ve volbě, v transparentní volbě, na kterou dohlížejí všechny sdělovací prostředky, protože zasedá... Ale ještě jednou, já jsem snad stokrát do sdělovacích prostředků řekl, že s mým kamarádem, který je prostě relativně úspěšný podnikatel a své finanční prostředky získal dávno před tím, než my jsme se poznali, tak ano, že je to můj přítel a nestydím se za to."

Podle odposlechů se ale Janoušek účastnil i jednání o územním plánu. "Přijdeš dnes do Obecňáku? Budeme tam s Pafkou (Pavlem Bémem - pozn. red.) jednat o územním plánu," volal například úředník Ďurica Janouškovi.

Rozhovor třetí: MF Dnes, listopad 2010

MF Dnes: Věříte Romanu Janouškovi? Nikdy jste ho nepodezíral, že není zrovna poctivým podnikatelem?

Bém: "Protože ho znám, tak mu věřím. Samozřejmě jsem neviděl do jeho podnikatelských aktivit, nikdy mě s nimi neseznamoval."

MF Dnes: Ale ono je těch podezření víc. Pak se dává jedno k druhému…

Bém: "Já si myslím, že Roman Janoušek nesloužil ničemu jinému než jako nástroj pro poškození dobrého jména Pavla Béma. A že kdyby nebyl Roman Janoušek, tak by si někdo našel jinou kauzu."

A v neposlední řadě lhal Bém i v případě podnikatelských aktivit Janoušek. V monitorované době například Bém volal Janouškovi a ptal se ho: "Probíhá výběrové řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy. Máš to nějak pod kontrolou?"

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky