Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dva dny do slavíků. K Ortelu Mattoni stále mlčí, místo toho chce omluvu od Řezní

Česko

  11:30
PRAHA - Účast xenofobní skupiny Ortel v anketě českých „slavíků“ odsouvá generální partner Mattoni na druhou kolej. Přestože do vyhlášení výsledků soutěže zbývá už jen několik dní, společnost místo toho řeší dva roky starou kauzu, která začala vyloučením rappera Řezníka ze soutěže za vulgární texty.

Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita. foto: Youtube.comReprofoto

Kontroverzní Řezník byl před dvěma lety z ankety vyloučen, ačkoli neoficiálně vyhrál v kategorii Hvězda internetu. Kvůli svým textům ale musel nakonec odstoupit a přišel tak o stotisícovou odměnu.

Nad xenofobní kapelou Ortel visí stejná pomyslná gilotina jako kdysi nad Řezníkem. I důvody jsou stejné: kapela Tomáše Ortela (v minulosti působil v neonacistické skupině Conflict 88. jež v roce 2007 zařadila BIS do své výroční zprávy o extremismu- pozn. red.), která se může klidně stát vítězem v kategorii hudebních skupin, svými texty také provokuje veřejnost. Hlavním motivem pátého a posledního alba s názvem Mešita je totiž islám a jeho vliv na evropskou kulturu. Nejpopulárnější píseň Mešita se pak často objevuje na protiislámských fórech a skupinách.

Bez komentáře, distancuje se Mattoni

Ačkoli skupinu Ortel nyní posuzují i právníci, kteří lpí na dodržování pravidel soutěže, Mattoni o problému i nadále mlčí. „Omlouvám se, ale do zveřejnění výsledků v sobotu 28.11. večer se k soutěžícím nebudeme a ani nemůžeme vyjadřovat,“ uvedl pro server Lidovky.cz mediální zástupce společnosti Pavel Novák.

Zpěvák Tomáš Ortel během vystoupení v jednom klubu na pražském Žižkově.

Podobnou taktiku zvolil i pořadatel. „Pořadatel vždy po skončení hlasování posuzuje u všech interpretů i skupin, zda hlasování proběhlo v souladu s pravidly ankety. Výsledek tohoto posuzování oznamujeme na našich internetových stránkách po vyhlášení výsledků,“ napsal v krátkosti mluvčí společnosti Musica Bohemica Jaroslav Těšínský. Přitom ještě před několika dny uváděl, že zásada „mlčení“ platí jen do konce hlasování. To skončilo v neděli 22. listopadu.

Loni čtvrtý. Letos první?

Ortel by se z loňského čtvrtého místa mohl vyšplhat až na první příčku. Server Lidovky.cz již před nedávnem upozornil, že se do soutěže letos výrazně promítá vlna nenávisti vůči uprchlíkům, která dere skupinu vzhůru. Národní demokracie pod vedením extrémisty Adama B. Bartoše navíc vyzvala své příznivce, aby kontroverzní skupině posílali hlasy do ankety. (více čtětě ZDE)

A zatímco Mattoni odsouvá Ortel do pozadí, spor s Řezníkem se rozhořel nanovo.

Společnost se totiž ohradila proti videoklipu, v němž se kontroverzní rapper před několika týdny do značky znovu pustil. „Už jsou to dva roky a Mattoni mi pořád dluží peníze za zpackanou soutěž - to je stará známá věc, ale teďka si chtěj udělat reklamu za peníze nás všech. Letos na podzim má přijít na obrazovky ČT novej seriál s názvem Já, Mattoni, kterej má rozpočet neuvěřitelnejch 100 milionů Kč,“ stojí v textu uvedeném na začátku Řezníkova videoklipu.

Řezník vs. Mattoni

V písni s názvem „Pořád jenom hejt 2“ rapper představuje bojovníka, který útočí proti padouchům v obleku, kteří symbolizují značku Mattoni. Kdo nepije mattonku, toho zloduši jednoduše zničí - taková je patrně idea Řezníkova klipu. V tři a půl minuty dlouhém videu ovšem kontroverzní rapper znovu zobrazuje násilí a nešetří ani vulgaritami. To například když nechá umlátit lahví dítě nebo když staršího prodavače nazývá „buzerantem“ a „zm*dem“.

Český slavík Mattoni 2015

O letošní 50. ročník ankety je velký zájem. Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů zaslalo přes 140.000 lidí, loni do ankety přišlo 131.991 hlasů, předloni to bylo zhruba 119.000 hlasů. Vyhlášení výsledků se uskuteční ve Státní opeře Praha v sobotu.

Společnost Karlovarské minerální vody se proti tomu ostře staví a Řezníkovi kvůli tomu poslala dopis. V něm žádá, aby se rapper za „násilný a urážlivý“ klip omluvil přímo řediteli firmy Alessandru Pasqualovi a následně jej smazal z videoplatformy Youtube.

Omluva řediteli mattonky

„Jde o zcela svévolné a účelové spojování společnosti KMV s násilím a brutalitou, tedy o nezákonný zásah do pověsti společnosti karlovarské minerální vody, který není zdůvodnitelný autorskými či obecně občanskými právy na satirické vyjádření názoru. Obdobný názor máme na textový doprovod, ve kterém označujete pana Alessandra Pasqualeho za člověka, který chce ‚vod nás kouřit pyje‘,“ stojí v prohlášení společnosti, který Řezník zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Včera mi přišel dopis od matonky. Těšil sem se, že mi konečně posílají těch dlužnejch sto tisíc, ale místo toho tam byla...

Posted by Řezník ZNK Official on 25. listopad 2015

Omluvu Řezník neodmítá. Do doby, než mu bude vyplacena peněžní odměna, prý ale nepřipadá v úvahu. „Včera mi přišel dopis od matonky. Těšil jsem se, že mi konečně posílají těch dlužných sto tisíc, ale místo toho tam byla výzva k odstranění videoklipu a k omluvě. Proč až teď, když klip už tam visí skoro dva měsíce? Pasquale se asi teprve teď vrátil z Itálie. Až dostanu svoje peníze, tak to klidně smažu, ale do té doby – pořád jenom hate,“ napsal na sociální síť.

Nejde přitom o první protest rappera proti Mattoni. První stejnojmenné video publikoval už v červenci loňského roku. I v něm dává najevo, že se s vyřazením ze soutěže a především nevyplacenou odměnu nehodlá smířit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!