Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tři kožichy za milion, sedm kabelek, troje náušnice. Podívejte se na dárky, které dostala Nagyová

Česko

  5:23
PRAHA - Dosud znala veřejnost jen celkové sumy. Teprve kompletní, položkový seznam darů ale dává plastičtější představu o tom, jak drahá byla přízeň někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové. Server Lidovky.cz a LN nyní odtajňují úplný soupis prezentů nalezených při domovních prohlídkách.

Jana Nagyová (dnes Nečasová) s kabelkou značky Céline, jejíž ceny začínají na 60 tisících korunách. foto: Lidovky.cz

Od začátku roku 2012 do poloviny roku 2013 přijala Nagyová, dnes Nečasová, podle obvinění 7 náhrdelníků za více než 3 miliony korun, čtvery hodinky za téměř 1,2 milionu korun, 3 kožichy v ceně přes milion korun, sedm kabelek za 935 tisíc korun či troje náušnice za 730 tisíc korun.

Olomoučtí vrchní státní zástupci jsou přesvědčeni, že Nagyovou obdarovávali vlivní manažeři, podnikatelé, úředníci či lobbisté, jejichž jména vepsali do březnového obvinění.

Stíhaná je však pouze Nagyová - za krácení daně. Úplatkařství v usnesení chybí. 

Nečasová byla obviněna z krácení daně za dary. Dostala i náhrdelník za milion

Vyšetřovatelé zjevně nemají důkazy o tom, že by si donátoři pomocí drahých dárků tenkrát kupovali vstupenku do blízkosti premiéra Petra Nečase a vyžadovali za ně protislužby.

V neveřejném sdělení obvinění popisují celkem 29 případů, kdy Nagyová přijala dary za bezmála 9,7 milionu korun, aniž by zaplatila darovací daň. Stát tak měla připravit o více než 700 tisíc korun, za což jí - čistě teoreticky - hrozí až deset let vězení.

Podnikatelé podle policejní verze nakupovali dary někdy přímo, někdy pomáhali skutečnému kupci – opět podle policejní verze - prostředníci. K některému zboží dohledali vyšetřovatelé paragony a faktury, u jiného se zřejmě opírají o odposlechy. Další vodítka jim měl poskytnout prodavač z obchodu Cartier. Není tak jisté, že ke všem dárkům přiřadili správná jména.

Prolistujte si seznam darů a dárců ve fotogalerii:

Policejní verzi zpochybňuje také známý advokát Karel Muzikář mladší.
Na šéfce Nečasova kabinetu podle detektivů nešetřila ani známá návrhářka Beata...

Totiž: většina dárců tvrdí, že Nagyové tak drahé dárky nenosila. A pokud ano, tak motivací bylo nezištné přátelství. Například podnikatel a majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský Nagyové věnoval dva náhrdelníky za 508 tisíc korun. Pro server Lidovky.cz připustil, že dárky jí skutečně dával. Avšak proto, že jsou kamarádi. „Mám pocit, že ostatní k tomu mají historie. Já k tomu nic takového nemám. Nemám a nepotřebuju. Řekl jsem policistům vše tak, jak to je,“ říká Křetínský a dodává, že prezent poslal Nagyové i po jejím zadržení, kdy už neměla fakticky žádný vliv na státní správu a politiku.

Rekordmanem mezi dárci se stal lobbista Vladimír Johanes, od něhož Nagyová dostala perlový náhrdelník Cartier za 1 127 000 korun. Celkem podle obvinění Johanes daroval Nagyové luxusní zboží za skoro 2,5 milionu korun. Proč? Důvody si nechává pro sebe, na otázky redakce nereagoval.

Návrhářka darovala sukni. Ale od Diora.

Na šéfce Nečasova kabinetu podle detektivů nešetřila ani známá návrhářka Beata Rajská, paradoxně však Nagyovou neobdarovávala kousky vlastního salonu, ale z obchodu Christian Dior. Namátkou jí měla věnovat sukni za 79 tisíc korun či náramek Cartier za 456 tisíc. „Rozhodla jsem se, že to nebudu komentovat,“ odbyla veškeré otázky serveru Lidovky.cz Rajská. Mimo jiné i tu, zda nesehrála jen roli prostřednice.

Od bývalého ředitele Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka Nagyová dostala briliantový prsten za 602 tisíc korun a dárkový certifikát za 218 tisíc korun, jenž použila k nákupu náušnic Cartier. Podle vyšetřovatelů voucher zakoupil v prosinci 2012 lobbista Ivo Rittig. Ten ale již dříve popřel, že by od něj Nagyová dostávala luxusní dary. 

Sám Šťovíček nechtěl věc blíže komentovat. „Popírám, že bych jí někdy dával takto drahé dárky, více k tomu říkat nebudu,“ odpověděl muž, který ještě jako státní úředník obdaroval Rittiga obrazem, na němž byl lobbista vypodobněn jako bůh Zeus.

Jako absolutní nesmysl komentoval svoje jméno na seznamu dárců bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák. Podle kriminalistů Nagyové daroval náhrdelník Cartier za 559 tisíc korun a hodinky stejné značky za 117 tisíc.

„Taky mě překvapilo, že tam jsem. Myslel jsem si, že mi něco ukážou. Ale jen se ptali: ‚Byl jste někdy v tom obchodě? Byl jste v tomhle obchodě?‘ Nebyl a ani nevím, že tam je. Podle mě jsem tam přifařený, ale nevím proč,“ tvrdil serveru Lidovky.cz.

Policejní verzi zpochybňuje také známý advokát Karel Muzikář mladší. Od něho měla Nagyová dostat oděvy značky Christian Dior za 307 500 korun, kožich stejné značky za 220 tisíc, náušnice Cartier skoro za 49 tisíc či náhrdelník Cartier za 43 600 korun.

„Žádnou ze jmenovaných věcí jsem jí nedal. Vše jsem už vysvětlil policii a státním zástupcům. Více se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl Muzikář mladší. Jak napsal server Neovlivni.cz, při výslechu vypověděl, že Nagyová po něm prostřednictvím šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula skutečně kožich žádala, on jej ale odmítl dát. A jak ukazují novinové archivy, krátce na to Muzikář skončil v týmu Nečasových poradců.

Dárky jsem dával, ale adekvátně mému příjmu

Tři kabelky Dior za 236 tisíc dostala Nagyová od šéfa elektrárenského kolosu ČEZ Daniela Beneše, věnoval jí však i boa od Christiana Diora za 20 tisíc. „Osobní dárky k Vánocům či narozeninám jsou sice adekvátní mému příjmu, rozhodně se ale nepohybují ve finančních řádech, jež se opakovaně objevují v tisku. Zatímco v minulosti se tyto účelové spekulace týkaly šperků, dnes má jít o oděvy,“ vyjádřil se Beneš pro Právo.

Prsten za 215 tisíc Nagyová měla dostat od člena dozorčí rady Severočeských dolů Ivana Lapina. I tento manažer to označil za nesmysl. Nagyová prý od něj dostala pouze prezentační pytlík s hnědým uhlím. „Budu svoji pověst bránit všemi dostupnými prostředky,“ řekl už dříve Lapin.

Po jedné kabelce Dior pak podle policistů Nagyová dostala od exministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) a exministra průmyslu v úřednické vládě Vladimíra Tošovského. Ani jeden se k informacím policie nevyjádřil.

Další čtyři dárce se policistům vůbec nepodařilo pojmenovat. V protokolu jsou zmíněni pouze jako neznámé osoby. Nejvíc pozorností přitom Nagyové měl přinést muž, u nějž detektivové zjistili jen křestní jméno či přezdívku. „Jde o neustanovenou osobu italské národnosti jménem ‚Giussepe‘, která nebyla v rodinném či příbuzenském vztahu k Janě Nečasové (dříve Nagyové),“ stojí v policejním dokumentu.

Pavel Komár z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které má případ na starosti, nechtěl protesty části aktérů komentovat. Z jeho slov však lze vyčíst, že žalobci si jsou obviněním jisti a během vyšetřování se na něm příliš nezměnilo. „Seznam obviněných jsme nerozšířili, vyšetřování je prakticky u konce,“ řekl pouze serveru Lidovky.cz

V pátek i v pondělí nebyl obhájce Nečasové Eduard Bruna k dosažení, všechny pokusy o spojení končily v hlasové schránce.

Jana Nečasová se přitom může v této větvi své kauzy trestu zcela vyhnout, využije-li instrument trestního práva, takzvané účinné lítosti, a zkrácenou daň doplatí. Jestli toho bude moci bývalá šéfka Nečasovy kanceláře využít, záleží na rozhodnutí soudů. Serveru Lidovky.cz to už dříve potvrdil advokát Jiří Vaníček (více čtěte ZDE)

Kauza Nagyová:

Nečasová je ústřední postavou rozsáhlé kauzy, která začala policejním zásahem v polovině června roku 2013. Ten vedl až k pádu vlády bývalého premiéra Petra Nečase. 

Případ je rozdělen do několika větví, první se týká neoprávněného poskytnutí utajených informací BIS, druhá zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky Petra Nečase Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády. Na konci května ji však prvoinstanční soud společně s šéfy Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkem zprostil viny. (více čtěte ZDE) 

Další obvinění si ve větvi tzv. trafik Nečasová vyslechla společně s expremiérem Petrem Nečasem a exposlanci ODS Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou kvůli tomu, že umožnili existenci Nečasovy vlády za příslib lukrativních postů ve státem kontrolovaných firmách. Nejvyšší soud však stíhání exposlanců zastavil. 

Stíhání kvůli zneužití pravomoci čelí také bývalý náměstek pražského vrchního žalobce Libor Grygárek. Měl pomoci lobbistovi Romanu Janouškovi podezřelému z praní špinavých peněz. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!