Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři miliony, ale extraligu udrželi

Česko

Hokejová Mladá Boleslav musí za chyby v situační zprávě zaplatit rekordní sumu * Vyloučení kluby odmítly

VELKÁ BÍTEŠ / PRAHA Po včerejšku mohla hokejová extraliga čítat jen třináct klubů. Jenže vyloučením ohroženou Mladou Boleslav ostatní týmy podržely. Na mimořádná valné hromadě Asociace profesionálních klubů (APK) proti vyloučení zvedlo ruku 12 klubů, dva se zdržely hlasování.

APK řešila, jakým způsobem Středočechy potrestat za chyby v situační zprávě, která je součástí licenčního řádu soutěže. Místo vyloučení přišly finanční sankce. Boleslav musí do konce dubna zaplatit tři miliony korun – nejvyšší pokutu v historii extraligy.

Podle APK se Bruslařský klub dopustil poškozování zájmů a dobrého jména soutěže. „Z výše pokuty jsem trochu zdrcen, je hodně vysoká. Tajně jsem doufal, že by se mohla pohybovat kolem milionu korun. Tahle částka je dost hraniční,“ citovala agentura ČTK ředitele klubu Václava Hořejšího.

Ten však na vzniku kauzy neměl podíl, do Boleslavi přišel až před několika dny.

Čím se vůbec Středočeši provinili? Boleslav v létě ve zprávě neuvedla šest finančních závazků, jež měla například vůči prvoligové Jihlavě nebo brankáři Janu Cháberovi. Tyto závazky v průběhu rozehrané sezony odhalila mimořádná kontrola ekonomického zmocněnce hokejového svazu Jana Brabence, které byly podrobeny všechny kluby.

Boleslav se však bránila tím, že má vše v pořádku a jen nepředložila kontrole všechnu potřebnou dokumentaci. Na včerejším jednání ve Velké Bíteši však už byl postoj klubu jiný. „Přístup Mladé Boleslavi se zásadně změnil. Jak koho to ale ovlivnilo, se musíte zeptat přímo jednotlivých lidí,“ vysvětlil ředitel APK Ctibor Jech.

„Vše pramení z nedostatečně odborné práce zodpovědných činovníků. Byla tam chyba z nedbalosti,“ připustil Hořejší.

Hráči Boleslavi jsou hlavně rádi, že mají už kauzu za sebou. „Je to velká úleva. Teď musíme udělat všechno pro to, abychom se dostali před Kladno,“ řekl LN brankář Marek Schwarz.

Středočeši totiž kvůli jiné administrativní chybě, tentokrát s registracemi hráčů, už dříve přišli o 22 bodů v tabulce a klesli na poslední místo, až za Kladno. „A naším cílem je už jen vyhnout se baráži. Play off je už ztracené,“ přiznal reprezentační gólman.

300 tisíc pro Plzeň za Vlasáka APK včera netrestala jen Boleslav. Tři sta tisíc korun musí zaplatit Plzeň. Na tolik ocenili zástupci klubů urážlivá slova útočníka Západočechů Tomáše Vlasáka na adresu ředitele extraligy Stanislava Šulce.

„Nezbývá nám nic jiného než pokutu přijmout a pak to nějak řešit s lidmi, kteří to udělali. Můžeme proti tomu protestovat, ale prostě jsme to přijali,“ pravil ředitel klubu Jaromír Zavoral.

***

TĚŽKÁ SEZONA HOKEJISTŮ MLADÉ BOLESLAVI

19. listopadu: Tým BK Mladá Boleslav je potrestán odečtem 22 bodů za chybně provedenou registraci hráčů. Verdikt vynesl ředitel Asociace profesionálních klubů (APK) Stanislav Šulc. Potrestané byly za stejný prohřešek také týmy Kladna a Plzně. Všechny tři celky se poté propadly do spodního patra tabulky, Boleslav dokonce na poslední místo. Kladno trest přijalo, Plzeň a Mladá Boleslav naznačují, že se odvolají.

3. prosince: Mladá Boleslav oficiálně ohlašuje, že podává odvolání, neboť podle jejich právníka má právo trestat pouze valná hromada APK, nikoliv Stanislav Šulc. „Trest neodpovídá charakteru provinění a tomu, co se ve skutečnosti stalo,“ praví se v komuniké, které vedení klubu vydalo.

5. prosince: Stanislav Šulc potvrzuje, že na 13. prosince se svolává valná hromada APK. Důvod? Mladá Boleslav měla chyby v situační zprávě, která je součástí licenčního řádu soutěže. Konkrétně se jednalo o neuvedení šesti finančních závazků vůči různým subjektům.

13. prosince: Mimořádná valná hromada APK trestá Středočechy rekordní pokutou tři miliony korun za poškozování zájmů a dobrého jména soutěže. Boleslavi hrozilo i vyloučení z extraligy, proti kterému se však při hlasování ostatní kluby postavily.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!