24. května 2017 11:14, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z dívky si chtěli udělat sexuální otrokyni. Tři muži jdou do vězení na 8 až 12 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Vlevo Josef Dubský starší, uprostřed jeho syn Josef a vpravo bratr Karel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo Josef Dubský starší, uprostřed jeho syn Josef a vpravo bratr Karel. | foto: ČTK

BRNO Za únos a znásilnění mladé ženy z Jihlavska půjdou tři muži do vězení na osm až 12 let, rozhodl dnes brněnský krajský soud. Ženě, z níž si chtěli udělat dlouhodobou sexuální otrokyni, také mají zaplatit odškodnění 500 tisíc korun. Muži se přiznali, činu litovali, obžalovaným hrozilo vězení na pět až 12 let, hlavnímu obžalovanému mimořádně až 16 let. Rozsudek není pravomocný.

S nejtěžším trestem odešel od soudu čtyřiapadesátiletý Josef Dubský, do vězení půjde na 12 let. Jeho čtyřiadvacetiletý syn Josef dostal osm let a třiapadesátiletý bratr Josefa staršího Karel deset let vězení. Podle soudu muži jednali jako organizovaná skupina, soud je potrestal za omezování osobní svobody, znásilnění dílem ve stadiu pokusu a dílem dokonané, také za zbavení osobní svobody ve stadiu pokusu. Trest pro Josefa Dubského staršího a jeho syna je úhrnný, soud je zároveň potrestal za znásilňování jedné z bývalých manželek Dubského staršího a pokus o únos dívky z Třebíčska.

„Důkazní situace je naprosto jasná, obžalovaní se ve výpovědích vzájemně usvědčují a částečně se i přiznali,“ uvedl v odůvodnění předseda senátu Daniel Plšek.

Muži podle rozsudku unesli osmnáctiletou ženu loni v srpnu z autobusové zastávky v jedné z obcí na Jihlavsku. Vtáhli ji do auta s karavanem. V plánu měli, že si z ní v Josefově domě na Třebíčsku udělají sexuální otrokyni.

Ještě ten samý den odpoledne ji odvezli do kempu na Hodonínsku. Cestou jí podle rozsudku vyhrožovali i za pomoci lovecké dýky. Karel se jí ptal, zda viděla Sametové vrahy, že ji zavřou do sudu a hodí do Orlíku. V kempu v karavanu ji pak podle obžaloby Josef starší opakovaně znásilnil, ostatní tomu přispěli. Mladá žena se dostala na svobodu druhý den. Ráno využila nepozornosti mužů a z karavanu utekla okénkem. Žena z recepce pak zavolala policii.

Už v březnu či dubnu otec se synem podle rozsudku čtyři dny věznili a znásilňovali Josefovu tehdejší manželku, kterou předtím násilím odvezli z Brna. V červenci v Třebíči také zkusili vtáhnout do auta jinou dívku, té se ale podařilo utéct. I z ní chtěli udělat sexuální otrokyni.

Žalobce v závěrečné řeči minulý týden uvedl, že je zřejmá gradace trestných činů, která skončila únosem a znásilněním. Všichni tři obžalovaní svých činů litovali a ve svých závěrečných řečech prosili o odpuštění.

Rozsudek není pravomocný, Karel Dubský se na místě odvolal, jeho společníci si ponechali osmidenní lhůtu, stejně tak žalobce. Minimálně v případě části rozsudku u Karla Dubského se tak případem bude zabývat olomoucký vrchní soud.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz