Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tři roky kauzy Dahlgren: Vražda, útěk do USA, soudní průtahy a úspěch české justice

USA

  7:00
PRAHA - V úterý 31. května začne soud s Američanem Kevinem Dahlgrenem, který je obžalován z vraždy čtyř lidí a v případě, že by byl shledán vinným, mu hrozí až doživotí. Server Lidovky.cz připravil souhrn celé historie „případu Dahlgren“, který po celé tři roky sledoval.

Kevin Dahlgren čelí obžalobě z čtyřnásobné vraždy. foto: ČTK

Kevin Dahlgren přiletěl do České republiky jen několik týdnů před hrůzným činem, z něhož ho viní obžaloba. Na Moravě chtěl tehdy dvacetiletý mladík uniknout od hektického života americké Kalifornie, odkud pochází, najít sám sebe a srovnat si svůj život. Ubytoval se tak u své sestřenice a její rodiny. Ze začátku byl usměvavý, komunikativní a nic nenasvědčovalo tomu, že se za pár dní odehraje drama, jaké do té doby satelitní městečko v části Brno - Ivanovice nezažilo.

Události 22. května 2013 odstartoval kouř, který vycházel z garáže v tom čase už nežijící rodiny. Těla objevil soused, který viděl stoupat kouř a rozhodl se jej uhasit. Když se dostal do garáže, údajně uviděl na hromadě čtyři těla. Policisté po příjezdu potvrdili nález lidských těl, která nevykazovala známky života. Později se ukázalo, že oběťmi jsou členové rodiny, kdy se jednalo o dva téměř dospělé syny, jejich matku a otce. Dva z nich byli členové hudebního tělesa Ukulele orchestra jako Brno.

Zabil jsem je, teď jedu do Vídně

Mezitím, co policisté prohledávali místo činu, byl Dahlgren na cestě do Vídně. Podle policistů jej tam dovezlo taxi, které si zastavil v centru Brna. Po cestě měl Dahlgren napsat v sms své kamarádce: „Zabil jsem čtyři lidi a teď jsem na cestě do Vídně.“ Existenci této sms potvrdil poté i mluvčí Spolkového kriminálního úřadu.

Dahlgren v rakouské metropoli nasedl na letadlo a po více než deseti hodinách vystoupil v hlavním městě Spojených států Washingtonu. Čeští kriminalisté po celou dobu sledovali pohyb Dahlgrena a informovali i posádku letadla. Podle pilota ale nebyl předepsaný postup, jak s takovýmto pasažérem zacházet. Více si přečtěte ZDE.

Nejistota v USA a úspěch české diplomacie

Na Dahlgrena byl vydán mezinárodní zatykač, na jehož základě byl po příletu na Mezinárodní letiště Dulles zatčen a převezen do vazby. Mezitím mu byl v Česku ex offo přidělen právník Richard Špíšek. Nastala tím kuriózní situace, kdy klient ani nevěděl o svém advokátovi. Mezitím byl v USA Dahlgren vyslechnut a byla mu zamítnuta žádost o propuštění na kauci.

V té samé době již čeští kriminalisté sbírali důkazy a sepisovali oficiální žádost o vydání Dahlgrena do Česka, což se ještě v historii České republiky nestalo. Pokud by navíc USA Dahlgrena do Česka nevydaly, mohl z toho mladík vyváznout beztrestně.

Soud prodloužil Kevinu Dahlgrenovi vazbu.
Hlavní líčení začne 31. května.

Z celé události nebyli v šoku pouze pozůstalí a známí zavražděné rodiny v Česku, ale také Dahlgrenovo okolí. „Je to slušná rodina, vůbec mi to ke Kevinovi nesedí,“ řekla tehdy sousedka Dahlgrena. Ten stanul mezitím znovu před soudem, kde ho hájilo právnické eso Theodor Simon, který se specializuje na případy obviněných Američanů v zahraničí.

Přesto se však české justici po mnoha měsících podařil historický úspěch. Dahlgren mohl být být vydán do Česka. Americký soud tak rozhodl v září 2013. Ovšem poté nastaly komplikace. Dahlgrenův právník podal stížnost na neoprávněnou vazbu svého klienta. I když ji soud zamítl, Dahlgrenův právník se nevzdával a znovu a znovu se odvolával proti rozhodnutí. Nakonec byl však mezinárodní úspěch české diplomacie a justice dotažen do zdárného konce a Dahlgren byl po více jak dvou letech vydán do Česka. Letadlo s ním přistálo v Praze poslední srpnový den roku 2015.

Soudní průtahy v Česku

Dahlgren se i v Česku pokoušel o co nejvíce soudních průtahů, kdy se odvolával a znovu žádal propuštění na kauci. Ale ani zde mu otcovy peníze nepomohly. Dahlgren byl nakonec uznán příčetným a podle soudních znalců si svůj „bestiální čin“ promyslel, za což mu hrozí až doživotí.

Dahlgren stanul před soudem ještě několikrát, povětšinou v případech prodloužení jeho vazby. Naposledy takto soud rozhodl 5. května letošního roku.

Vývoj kauzy Dahlgren v datech

  • 22. května 2013- V Brně-Ivanovicích byli nalezeni čtyři zavraždění lidé. Kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, který u obětí bydlel. Dahlgren mezitím stihl odjet do Rakouska, kde 23. května ráno nasedl do letadla mířícího do USA.
  • 23. května 2013- Po příletu z Vídně byl Dahlgren zadržen na letišti ve Washingtonu, a to na základě zatykače vydaného českými orgány. Od té doby je ve vazbě.
  • 27. května 2013- Česká média informovala o údajné textové zprávě, již Dahlgren odeslal na útěku z Brna. V sms adresované rakouské kamarádce se prý přiznal k zabití čtyř lidí.
  • 1. června 2013- V Brně se konal pohřeb zavražděné rodiny.
  • 25. června 2013- Soud v americké Alexandrii zamítl stížnost Dahlgrenových obhájců na zatčení jejich mandanta, provedení osobní prohlídky a požadující i vydání osobních věcí, jež mu byly odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.
  • 12. července 2013- Ministerstvo spravedlnosti předalo americkému velvyslanectví v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR.
  • 29. července 2013- Česká televize uvedla, že policisté mají nový důkaz svědčící proti Dahlgrenovi; na kalhotách, jež mu zabavila FBI, byla nalezena krev obětí vraždy.
  • 12. září 2013- Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro Dahlgrenovo vydání do Česka. Soud také dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že se zadržený dopustil čtyřnásobné vraždy. Obhajoba oznámila, že rozhodnutí napadne.
  • 17. října 2013- Dalhgrenovi advokáti podali stížnost na dosavadní průběh vydávacího řízení.
  • 14. ledna 2014- Americká prokuratura navrhla soudu, aby odmítl Dahlgrenovu stížnost proti vydávacímu procesu.
  • 14. února 2014- Podle médií Dahlgrenovi advokáti opět vyjádřili nesouhlas s vydáním svého mandanta. Podle České televize obhájci tvrdí, že Dahlgren byl v USA zadržen bez důvodného podezření. Všechny důkazy získané po zadržení jsou tudíž podle nich neplatné.
  • 1. července 2015- Soud v americkém státě Virginie zamítl Dahlgrenovu stížnost proti legálnosti vazby. Proti rozsudku se ale odvolal; podle jeho názoru by neměl být vydán dřív, než bude rozhodnuto o legálnosti vazby.
  • 25. srpna 2015- České ministerstvo zahraničí oznámilo, že Dahlgren neuspěl v USA s odvoláním, kterým se bránil vydání do České republiky. Soud rozhodl, že Američan může být do Česka vydán, aniž by se muselo čekat na rozhodnutí o legálnosti vazby. Podezřelý se ale proti svému vydání bránil ještě odvoláním k Nejvyššímu soudu.
  • 31. srpna 2015- V Praze přistálo letadlo s Dahlgrenem, prvním americkým občanem, kterého kdy USA vydaly do ČR. Brněnský soud jej poslal do vazby, obviněný si podal stížnost.
  • 5. října 2015- Krajský soud v Brně zamítl stížnost Dahlgrena proti umístění do vazby.
  • 14. prosince 2015- Brněnský městský soud prodloužil Američanovi vazbu. Soud zároveň zamítl návrh 23letého cizince na jeho propuštění na kauci a stíhání na svobodě.
  • 1. února 2016- Brněnský krajský soud zamítl stížnost Dahlgrena na vazbu. Přihlédl k tomu, že by se Američan při stíhání na svobodě mohl pokusit o útěk.
  • 10. března 2016- Byl zveřejněn závěr znaleckého posudku z oboru psychiatrie. Na jeho základě kriminalisté dospěli k závěru, že Dahlgren byl v době spáchání činu příčetný.
  • 21. března 2016- Policie oznámila, že ukončila vyšetřování kauzy Dahlgrena a Krajskému státnímu zastupitelství v Brně předala spis s návrhem na podání obžaloby. Za vraždu čtyř příbuzných mu hrozí doživotní pobyt za mřížemi.
  • 7. dubna 2016- Státní zastupitelství podalo ke Krajskému soudu v Brně obžalobu. Žalobce Dahlgrena viní ze čtyř vražd. Američanovi u soudu bude hrozit i doživotí.
  • Autor:

    Akční letáky
    Akční letáky

    Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!