Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři sochařky, tři ostré názory

Česko

VKrálovském letohrádku se setkaly tři zajímavé sochařky stejné generace, jejichž osud se však rozvíjel zcela odlišně a jejichž tvorba má pro naše i středoevropské umění druhé poloviny 20. století zásadní význam. Tou první je polská umělkyně Alina Szaposznikow, která studovala, stejně jako obě další, na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Navázala u nás řadu přátelských vztahů, než pak natrvalo odešla do Paříže.

Rukopis jasný na první pohled Díky svému talentu a také svému pobytu v západní Evropě a především ve francouzské metropoli se prosadila v mezinárodním kontextu. Zemřela poměrně mladá, ale přesto za sebou zanechala značně rozsáhlé a velmi originální dílo, jehož rukopis se pozná na první pohled. V Praze nevystavuje poprvé.

Velkou retrospektivu jí ani ne před deseti lety uspořádalo České muzeum výtvarných umění v Domě U Černé Matky Boží v Celené ulici. Její zvláštní figurace, která se u nás blíží Adrieně Šimotové, ale i dalším českým umělcům či umělkyním, má v sobě velkorysost i hravost. Odvážně kombinuje klasické i novodobé materiály. Stejně působivé jsou i sochy další pozoruhodné osobnosti – Věry Janouškové, která se prosadila hlavně u nás a od počátku dokázala zaujmout svými bílými osinkocementovými sochami. Ale snad nejvíc zaujala figurálními či znakovými plastikami svařovanými ze starých smaltovaných předmětů.

V nich dodnes projevuje příznačný smysl pro humor a nevyčerpatelnou fantazii. Má ještě stále ve svých osmdesáti šesti letech zásobu nápadů, ještě stále pracuje ve svém ateliéru se svářečkou. Další výraznou osobností je Eva Kmentová, která měla před časem velkou retrospektivu v Mánesu.

Tehdy se mohly ukázat všechny polohy její tvorby od monumentálních soch až po kresby a drobné objekty z papíru. Těm se hodně věnovala v závěru života, když už jí díky dlouhé nemoci ubývaly síly. Všechny tři vystavující sochařky spojuje jednak vyhraněný výtvarný názor a jednak příklon k figuraci, i když se v jejich díle objevují i abstraktní kompozice. Částí svého díla se řadí k proudu nové figurace, který v druhé polovině šedesátých let přinesl oživení vztahu k realitě, i když samozřejmě v nových významových rovinách. Výstava jistě stojí za návštěvu, hlavně s tvorbou Aliny Szapocznikow se u nás nemůžeme setkat každý den.

HODNOCENÍ LN ****

Tři sochařky

Věra Janoušková, Eva Kmentová, Alina Szapocznikow Královský letohrádek, Pražský hrad Do 2. listopadu 2008

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat