Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři sta lidí demonstrovalo v Praze, chtěli odchod Béma

Česko

  16:34aktualizováno  19:32
PRAHA - Na Mariánském náměstí před pražským magistrátem se dnes sešlo asi 300 převážně mladých lidí. Chtěli vyjádřit nesouhlas s nakládáním s veřejnými financemi a údajnými korupčními praktikami magistrátu. Protest zorganizovalo občanské sdružení Defenestrace. Akci s názvem Čtvrtá pražská defenestrace svolali přes sociální síť Facebook.

4. pražská defenstrace foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Demonstranti žádali odchod primátora Pavla Béma (ODS).

Protest nazvaný Čtvrtá pražská defenestrace byl klidný. Trval asi hodinu, lidé se rozešli po 17:00. Na místě bylo několik desítek policistů a městských strážníků. Účastníci měli transparenty, na kterých poukazovali například na náklady, které Praha utratila za přípravu olympijských her. Po první neúspěšné kandidatuře ale metropole další pokusy odložila. Na jiných například stálo: Paroubku, vrať se na Mars, Kalousek, král hazardu nebo Koza (Reedová) zahradníkem.

4. pražská defenstrace

Vadí Opencard i demolice stadionu

"Zcela zjevně se jednalo o politicky motivovaný mítink bývalé náměstkyně primátora Markéty Reedové a Věcí Veřejných," uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf v tiskové zprávě, kterou ČTK dostala. Mezi demonstranty zavítal i předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Na shromáždění, které bylo podle Alexandry Hroncové z

Co je to defenestrace?

Slovo defenestrace se skládá z latinské předložky de (z, pryč) a výrazu fenestra (okno). Vyhazování lidí z oken nebylo nijak neobvyklé ve středověku a raném novověku. Pražská historie zná defenestrace z let 1419, 1483 a 1618.

Defenestrace apolitické, vystoupila občanská iniciativa Pražané a Pražanky za MHD nebo členové fanklubu Bohemians 1905 kvůli údajně plánované demolici stadionu Bohemians ve Vršovicích.

"Podivné úkazy na radnici nás budou provázet tak dlouho, jak dlouho k nim budeme lhostejní," napsal organizátorům happeningu bývalý prezident Václav Havel v dopise, který se na náměstí četl. "Myslím, že doba je zralá ke čtvrté pražské defenestraci," podpořil protestující písemně i astrofyzik Jiří Grygar. 

Vojta Dyk na 4. pražské defenestraci

 "V polovině ledna jsme se začali šikovat a formovat," řekla Hroncová. Podle toho, co na demonstraci zaznělo a podle webových stránek sdružení protestujícím konkrétně vadí například projekt opencard, údajné netransparentní zakázky magistrátu bez výběrových řízení, "zvláštní výlet pana Béma na Antarktidu" nebo údajné rušení linek MHD a omezení provozu metra.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat