11. června 2019 18:28, aktualizováno  20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tři sta měst a obcí proti Babišovi. V Brně demonstrovalo šest tisíc lidí, k protestům se přidali i krajané v Paříži

V Brně se na Náměstí svobody demonstruje proti Babišovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Brně se na Náměstí svobody demonstruje proti Babišovi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Na šest tisíc lidí se v úterý sešlo podle odhadu brněnských strážníků na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. Uvedl to mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Další z demonstrací svolala hnutí Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii. Protesty proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové byly v úterý pořádány ve více než třech stech obcí a měst po České republice. Účastníci protestů se obávají, že Benešová má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo.

K protestům se připojili i krajané v Paříži. Pod Eiffelovou věží se sešla asi třicítka Čechů a Češek, aby vyjádřili podporu svým spoluobčanům, kteří v Čechách pravidelně demonstrují a žádají demisi předsedy vlády.

Úterní brněnská demonstrace se poprvé konala na centrálním náměstí Svobody, kam se lidé začali scházet po 18:00. V davu bylo mnoho transparentů namířených proti Babišovi, například nápisy „Brno, Praha celá zem, Stbáka vyženem“ nebo „ANO, lžu a kradu, Babiš“ nebo „STBáky a lháře zavřít do žaláře“. Mnohde drželi účastníci akce české vlajky a v reakci na některé řečníky spontánně reagovali skandováním „Demisi, demisi!“ 

Během dvouhodinové akce na pódiu vystoupili například herci z Divadla Bolka Polívky. Řekli, že právo lze vždy ohnout podle toho, kdo víc zaplatí. Herec Národního divadla Brno Vladimír Krátký vyzval kulturní instituce, ať jasně ukážou, na čí straně stojí. „Uvidíme se na Letné,“ zakončil svůj projev Krátký. Mluvil také Michal Dalecký a Josef Polášek. Následně organizátoři promítali videopozdrav od herce Jiřího Macháčka, Pavla Kříže a Josefa Etzlera a zpěvačky Adély Elbel.

Demonstraci zhruba kolem 20:00 uzavřel kněz Jan Hanák, po jehož výzvě účastníci protestů společně zazpívali českou hymnu. Pořadatelé demonstrací také vyzvali Brňany, ať přijdou 23. června na další demonstraci na pražskou Letnou.

V menších městech stovky lidí

V Karlových Varech se odpoledne sešlo asi 250 lidí. Účast na demonstracích se v tomto městě podle zpravodaje ČTK na místě zjevně při každé další zvyšuje. Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a „Konci vlády jedné straky“ si úterní transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku „chceme zase motýle“. Vpodvečer se protestní shromáždění očekává v Karlovarském kraji i v Sokolově.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: „Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou“. Právě na pražské Letné se má 23. června konat další demonstrace. V metropoli dnes žádná akce není.

Princip svěřenských fondů, do kterých premiér kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svého holdingu Agrofert, se z pódia snažila vysvětlit jihlavská advokátka Eva Decroix. Četlo se i z rozbory advokátky Anny Dolejské, zda je Babiš jako veřejný činitel ve střetu zájmů.

V Brně se na Náměstí svobody demonstruje proti Babišovi.
Demonstrace proti Babišovi v Chebu.

Na zlínském náměstí Míru se v úterý sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky, řada držela rozličné transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl „Demisi vlády zlodějů!“ Lidé drželi také nápisy „Nejsme ovce, Bureši!“, „Stop Babišovi!“, „Kdo chce víc, nemá nic“, „Všetci kradnú, iba ja čerpám“, „Udavači StB stydíme se za tebe“, „Bureši, Zlín si nekoupíš!“.

1400 lidí v Hradci

Na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové v úterý vpodvečer demonstrovaly za nezávislost justice a za demokracii stovky lidí. Organizátoři demonstrací odhadovali necelých 1400 účastníků. Na transparentech se objevily například nápisy: „Demisi, Nezávislou justici, Nechceme Babišistán nebo Andreji, nás si nekoupíš“.

Desítky lidí se sešly před městským úřadem v Benešově. Lidé si přinesli vlajku České republiky nebo Evropské unie, k vidění byly transparenty „Ano, teď už jdou dotace Agrofertu z naší kasy!“ nebo „Demisi!“. Další desítky demonstrovaly v Říčanech u Prahy. Zde byly vidění nápisy „Chceme méně parazitů, méně udavačů“. Sešli se opět na Masarykově náměstí. Desítky lidí se sešly také v Kutné Hoře u morového sloupu. Další demonstrace se konala v Horních Břežanech.

Stovky lidí zpola zaplnily náměstí před radnicí v Liberci. Nad jejich hlavami se objevila hesla jako „Marie, Andreji, lidi vás tu nechtějí“, „Kdo nemá dvě promile, chce demisi, ne motýle“, „Svobodu a demokracii ti neprodáme Bureši“, „Babiš vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí“. Demonstrace za demisi ministryně Benešové a odchod premiéra se v Libereckém kraji uskutečnily například i v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově, Novém Boru nebo Semilech, a v dalších 12 městech a obcích. „Chceme žít v demokratické zemi, chceme politiky, kteří budou občanům naslouchat a mluvit s nimi a nikoli je ignorovat a zesměšňovat,“ zaznělo dnes mimo jiné na hlavním libereckém náměstí.

Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž nedávné jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo - údajný dotační podvod týkající se premiéra. Úterní akce je svolána zhruba ve třech stovkách měst a obcí vyjma metropole. V Praze se další protest má konat 23. června na Letné.

Na Václaváku bylo 120 tisíc lidí

Posledního protestu minulé úterý v Praze se podle pořadatelů zúčastnilo až 120 000 lidí. Organizátoři protestů již 28. května, svolali demonstrace i ve dvou stovkách dalších měst v Česku. Tehdy se na jednotlivých místech většinou sešly stovky lidí, jen v Brně na Dominikánském náměstí dosáhl počet účastníků podle policie 2500 lidí a podle organizátorů až 4000.

Podporovatelé protestů tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v případu označují demonstrující za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“.

Kromě výměny v čele ministerstva spravedlnosti kritizují protestující vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil Babiš v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Podle nedávno zveřejněného návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale premiér stále na Agrofert vliv a jako předseda vlády může ovlivňovat také využití peněz z Evropské unie.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.