Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tři z významných výročí tohoto týdne

Česko

První český computer únor 1958 V Ústavu matematických strojů ČSAV v Praze začíná pracovat první samočinný počítač v Československu. Hlavním tvůrcem je zakladatel české kybernetiky Antonín Svoboda. Počítač funguje dva roky. Pak částečně shoří (vinou prachu v reléové části, nikoli projektové vady). Nicméně průlom do u nás tehdy tabuizované „buržoazní pavědy“ kybernetiky je učiněn. (Svoboda kvůli odborné perzekuci emigruje v roce 1964 do USA.) Za infekce můžou mikroby 19. února 1878 Louis Pasteur na přednášce v pařížské Akademii věd činí velký skok pro lidstvo - předkládá svoji mikrobiologickou teorii vzniku infekcí. Ta vychází hlavně z jeho prací pro průmysl (kysání vína, piva, mléka, choroba bource morušového) a v podstatě zní takto: veškery hniloby, kvašení a infekce jsou vzájemně příbuzné procesy působené mikroorganismy, které se (pokud jde o nežádoucí proces) dostávají do organismů či kvasného prostředí nejčastěji ze vzduchu. A hlavně: „Za každou konkrétní infekční nemocí se skrývá specifický mikroorganismus; jakmile ten bude odhalen, půjde vakcinací dosáhnout prevence jejího vzniku.“ Což také Pasteur během pár let dokáže na slepičím moru a antraxu.

Vzápětí Pasteurův vědecký rival Robert Koch publikuje zásady identifikace choroboplodného mikroba. Mj. uvádí: Bakterie získaná od nakaženého jednotlivce musí být schopna rozmnožování v čisté laboratorní kultuře, a to po několik generací. Opětovné naočkování této kultury (vnímavému) zdravému jedinci u něj musí vyvolat příslušnou nemoc s charakteristickými příznaky a odebrána z něj musí vytvářet tutéž čistou laboratorní kulturu, schopnou přenášet chorobu na dalšího (vnímavého) jedince. Na rok 1878 bacily moc rády vzpomínat nebudou.

Otec průmyslového penicilinu 21. února 1968 V Oxfordu umírá Howard W. Florey (narozen 1898 v Austrálii). V době nejtěžší, během druhé světové války, dokázal (spolu s Ernestem B. Chainem) proklestit Flemingovu penicilinu cestu z laboratoří do nemocnic a lazaretů, za což už v roce 1945 dostal (s Flemingem a Chainem) Nobelovu cenu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!