Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třídit galaxie může i laik

Česko

Výkonné superpočítače nezmůžou všechno. Někdy je dokáže překonat lidský mozek ve spolupráci s pozorným okem. Zvlášť, když je mozků a očí na tisíce. Tuto skutečnost názorně dokládá projekt Galaxy Zoo 2, jehož cílem je odhalit podstatu obřích vesmírných kolizí.

Galaxy Zoo dostala do vínku databázi milionů snímků galaxií pořízených dvouapůlmetrovým širokoúhlým teleskopem. Z nich se díky spolupráci dobrovolníků v první fázi vytřídily tři tisíce snímků zachycujících srážku vesmírných ostrovů. „Tyto srážky probíhají miliony let a my máme zachycen jen jeden okamžik,“ přibližuje motivaci projektu Anthony Holincheck. Jediná šance, jak zobrazit jejich průběh, je nasimulovat děj v počítači.

Vizualizace je třeba porovnat s reálnými snímky a najít co nejpodobnější. Vědci tvrdí, že lidé jsou v rozpoznávání charakteristických prvků a podobností mnohem lepší než počítače. Rozsáhlost úkolu je přiměla znovu požádat o pomoc veřejnost.

Do probírání vesmírných kupek se může zapojit kdokoli. Stačí do adresového řádku prohlížeče vyťukat www.galaxyzoo.org, podstoupit registraci a absolvovat jednoduchý test. Potom systém servíruje jeden snímek galaxie za druhým. Úkolem dobrovolníka je kliknout na co nejpodobnější simulaci, přičemž může svůj výběr ještě doladit. Je možné ovlivnit velikost galaxií, počet hvězd, jejich zahuštění či úhel, pod kterým objekty vidíme.

„Síla hry je v tom, že získá výsledky od mnoha lidí,“ říká Chris Lintott z univerzity v Oxfordu. Vyhodnocení simulací by vědcům trvalo roky. Pokud svůj čas obětuje deset až dvacet tisíc dobrovolníků, mohou být snímky roztříděny během měsíce.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!