26. března 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Třídní učitel, přetížený druh. Jsou zavaleni prací, chtějí za třídnictví větší příplatky

Třídní učitel zavalený administrativou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třídní učitel zavalený administrativou. | foto: Shutterstock

Snad nikdo si nepamatuje všechny učitele, kteří mu prošli životem, ale na jméno třídního ze základní či střední školy si vzpomene asi každý. Ať už v dobrém, nebo ve zlém. Se svými žáky má totiž daleko těsnější vztahy. Oproti ostatním pedagogům mu ale také na bedrech leží víc povinností a poměrně velká zodpovědnost. Je finanční ohodnocení třídních učitelů adekvátní a odpovídá vynaloženému úsilí? Co všechno jim dělá vrásky a mají to v téhle funkci lehčí muži, nebo ženy?

Není toho zrovna málo, co musí třídní učitel řešit. Eviduje absenci, zjišťuje záškoláctví, vede třídní knihu, zodpovídá za veškerou dokumentaci žáků, vypisuje vysvědčení, vykazuje statistické evidence a organizuje školní výlety i další akce (i když právě výlet pořádat nemusí, pokud nechce). A to není zdaleka všechno.

Připravuje a řídí třídní schůzky, účastní se zasedání výchovných komisí, na pedagogické radě předkládá návrhy výchovných opatření a případně snížených známek z chování, ve vyšších ročnících vyplňuje desítky přihlášek na střední školy, spolupracuje s obvodními psychologicko-pedagogickými poradnami a zodpovídá za zařazení integrovaných žáků. V neposlední řadě pak řeší vztahy dětí se spolužáky či ostatními pedagogy a konzultuje jejich problémy s rodiči. Navíc během pobytu mimo školu nese plnou zodpovědnost za bezpečnost a zdraví svých svěřenců a je první, kdo je volán k zodpovědnosti, když dojde k úrazu.

Že třídnictví není vždy procházka růžovým sadem, potvrzuje i učitelka osmiletého gymnázia v Hradci Králové: „Třídní jsem už pátým rokem. Teď vedu primu a dělám to ráda. Mimo jiné i proto, že mám možnost navázat s dětmi bližší vztah, líp je znám. Ale musím přiznat, že kromě časové náročnosti je pro mě těžká hlavně představa, že jsem zejména na akcích mimo školu prakticky stále jednou nohou v kriminále. A to nemám ty úplně nejmenší děti, tam musí být teprve obtížné uhlídat, aby se nikomu nic nestalo.“

Znaven a frustrován

I od ostatních učitelů zní stížnosti na tíhu velké odpovědnosti a také nářky nad někdy zbytečně rozbujelou administrativou, nepromyšlenou inkluzí či problémy s nespolupracujícími a konfliktními rodiči. Některým dělají těžkou hlavu i kolegové, kteří si často stěžují na třídní „výtečníky“, a přestože si sami s chováním či prospěchem problémovějších žáků nevědí rady, žádají to po třídních. 

„Třídní je otrok papírů, které musí vyplňovat, pročítat, nechávat podepsat a odesílat. Úřednické práce navíc neúměrně přibylo v souvislosti s inkluzí. Na opravování, tvorbu písemných prací či prachobyčejnou přípravu na příští pracovní den mu zbude čas mnohdy až doma. K třídnímu směřují požadavky vedení školy, rodičů, žáků i úřadů a jako takový je znaven a frustrován. S pocitem, že i když děláte maximum, je to stále málo, se pracuje nelehko,“ vyjmenovává strasti třídnictví učitelka druhého stupně základní školy v Brně.

Petra Smítalová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!