Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Třídní učitel, přetížený druh. Jsou zavaleni prací, chtějí za třídnictví větší příplatky

Česko

  16:00
Snad nikdo si nepamatuje všechny učitele, kteří mu prošli životem, ale na jméno třídního ze základní či střední školy si vzpomene asi každý. Ať už v dobrém, nebo ve zlém. Se svými žáky má totiž daleko těsnější vztahy. Oproti ostatním pedagogům mu ale také na bedrech leží víc povinností a poměrně velká zodpovědnost. Je finanční ohodnocení třídních učitelů adekvátní a odpovídá vynaloženému úsilí? Co všechno jim dělá vrásky a mají to v téhle funkci lehčí muži, nebo ženy?

Třídní učitel zavalený administrativou. foto: Shutterstock

Není toho zrovna málo, co musí třídní učitel řešit. Eviduje absenci, zjišťuje záškoláctví, vede třídní knihu, zodpovídá za veškerou dokumentaci žáků, vypisuje vysvědčení, vykazuje statistické evidence a organizuje školní výlety i další akce (i když právě výlet pořádat nemusí, pokud nechce). A to není zdaleka všechno.

Děti šikanují učitele ve třetině základních škol. Většinou pokřikováním a nadávkami

Připravuje a řídí třídní schůzky, účastní se zasedání výchovných komisí, na pedagogické radě předkládá návrhy výchovných opatření a případně snížených známek z chování, ve vyšších ročnících vyplňuje desítky přihlášek na střední školy, spolupracuje s obvodními psychologicko-pedagogickými poradnami a zodpovídá za zařazení integrovaných žáků. V neposlední řadě pak řeší vztahy dětí se spolužáky či ostatními pedagogy a konzultuje jejich problémy s rodiči. Navíc během pobytu mimo školu nese plnou zodpovědnost za bezpečnost a zdraví svých svěřenců a je první, kdo je volán k zodpovědnosti, když dojde k úrazu.

Že třídnictví není vždy procházka růžovým sadem, potvrzuje i učitelka osmiletého gymnázia v Hradci Králové: „Třídní jsem už pátým rokem. Teď vedu primu a dělám to ráda. Mimo jiné i proto, že mám možnost navázat s dětmi bližší vztah, líp je znám. Ale musím přiznat, že kromě časové náročnosti je pro mě těžká hlavně představa, že jsem zejména na akcích mimo školu prakticky stále jednou nohou v kriminále. A to nemám ty úplně nejmenší děti, tam musí být teprve obtížné uhlídat, aby se nikomu nic nestalo.“

Znaven a frustrován

I od ostatních učitelů zní stížnosti na tíhu velké odpovědnosti a také nářky nad někdy zbytečně rozbujelou administrativou, nepromyšlenou inkluzí či problémy s nespolupracujícími a konfliktními rodiči. Některým dělají těžkou hlavu i kolegové, kteří si často stěžují na třídní „výtečníky“, a přestože si sami s chováním či prospěchem problémovějších žáků nevědí rady, žádají to po třídních. 

„Třídní je otrok papírů, které musí vyplňovat, pročítat, nechávat podepsat a odesílat. Úřednické práce navíc neúměrně přibylo v souvislosti s inkluzí. Na opravování, tvorbu písemných prací či prachobyčejnou přípravu na příští pracovní den mu zbude čas mnohdy až doma. K třídnímu směřují požadavky vedení školy, rodičů, žáků i úřadů a jako takový je znaven a frustrován. S pocitem, že i když děláte maximum, je to stále málo, se pracuje nelehko,“ vyjmenovává strasti třídnictví učitelka druhého stupně základní školy v Brně.

Autor:
Témata: vztah, Brno

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...