Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trikolóra chce zrušit minimální mzdu. ‚Plat se musí určovat dohodou se zaměstnancem,‘ míní Klaus

Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA  Umělé zvyšování minimální mzdy vede k tomu, že zaměstnavatelé okamžitě začnou práci nahrazovat stroji nebo jinými úsporami, odůvodnil zakladatel Trikolóry a bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší to, že hnutí má zrušení minimální mzdy ve svém programu. Trikolóra chce také například zvýšit maximální povolenou rychlost na dálnicích a vybraných silnicích, zrušit povinnou předškolní docházku nebo zrušit novou Národní sportovní agenturu.

„Mzda se musí určovat dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ řekl Klaus. Hnutí je podle něj proti tomu, aby stát zaměstnavatelům něco nařizoval. „Když uměle zvyšujeme minimální mzdu, nevede to k tomu, že lidé mají mzdu vyšší, ale k tomu, že zaměstnavatelé okamžitě začnou práci nahrazovat stroji nebo jinými úsporami,“ dodal.

Hnutí by také chtělo zvýšit maximální rychlost na dálnicích ze 130 na 150 kilometrů za hodinu a na vybraných silnicích první třídy z 90 na 100 kilometrů za hodinu. „Vycházím z toho, že když jsem byl malý kluk, tak jsme měli trabanta, který z rychlosti, kterou dokázal dosáhnout, což bylo asi 110 kilometrů za hodinu z kopce, měl brzdnou dráhu asi tak kilometr. Teď jezdím autem, které ze stejné rychlosti má brzdnou dráhu asi tak stonásobně menší, plus všechny bezpečnostní prvky. Kvalita dálnic se také pořád zvyšuje,“ uvedl Klaus.

Ve městech Trikolóra zvyšovat povolenou rychlost kvůli bezpečnosti nechce. Kamerové systémy by se ale podle Klause měly přesunout z míst s minimální nehodovostí do středu měst, ke školám či nebezpečným křižovatkám. Hnutí je také pro zavedení maximální hranice pro požití alkoholu u řidičů, vodáků a cyklistů do 0,5 promile. „Člověk má být trestán za to, co způsobí, ne za to, co by způsobit mohl,“ poznamenal Klaus s tím, že ve většině evropských zemí určitá tolerance existuje.

Co se týče změn ve školství, Klaus by byl pro zrušení povinné předškolní docházky. Podle něj většina rodičů i dobrovolně děti v předškolním věku do mateřských škol posílá, ale pokud někdo například z osobních důvodů nechce, mělo by mu to být umožněno. „Myslím, že ta hranice má být nástup do školy, že v šesti letech musí dítě do toho kolektivu přijít,“ uvedl.

Trikolóra je podle Klause proti agenturám, které nemají přímou kontrolu výkonné složky. Proto by mimo jiné byla pro zrušení nově zřízené Národní sportovní agentury, která postupně převezme od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu. „Má to dělat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Maximálně se společnost může usnést, že sport je tak důležitý, že má mít samostatné ministerstvo, ale pak je to pod veřejnou kontrolou,“ řekl Klaus.

Zakladatel hnutí je také odpůrcem evropských dotací, obecně by jejich počet razantně snížil. „Kdyby (peníze) zůstaly v republice, tak republika si v rozpočtu může určit, na co je dá,“ poznamenal. Když byl ředitelem gymnázia PORG v Praze, dostávaly školy peníze na investice podle velikosti, uvedl. „Ředitel se rozhodl, jestli opraví ribstole, vchodové schodiště, na co to využije ve prospěch školy. Teď je situace taková, že tyhle peníze už neexistují, protože daňoví poplatníci je posílají ministerstvu a to je posílá do Bruselu,“ dodal s tím, že následně nemůže při žádosti o dotace škola sama rozhodovat o tom, na co je využije.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!