Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Trikolora kritizuje „primitivní výpady proti Rusku“ a ignorování jeho zájmů

Předseda SPD Tomio Okamura a šéfka Trikolory Zuzana Majerová podepsali memorandum o spolupráci ve volbách v roce 2024. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zájmů Ruska, které rozpoutalo válku na Ukrajině, se zastala ve svém prohlášení neparlamentní strana Trikolora, která bude v evropských volbách kandidovat v koalici s SPD Tomia Okamury. „Adoraci Ukrajiny přímo úměrně provázely primitivní výpady proti Rusku,“ napsala strana do svého prohlášení k zahraniční politice prezidenta Petra Pavla a pětikoaliční vlády.
  11:21

Strana kritizuje, jak vypadalo každoroční setkání českých velvyslanců s prezidentem Pavlem a den před tím s premiérem Petrem Fialou a ministrem zahraničí Janem Lipavským.

„Podle premiéra Fialy je ruská agrese důvodem nervozity v naší zemi. Nikoli tedy ceny energií, potravin nebo nedostatek antibiotik. Podle prezidenta Pavla zase Rusko hrozí nabourat celý světový řád. Otázku, zda jej spíše nenabourali ti, kteří povýšenecky a blahosklonně ignorovali zájmy Ruska jako jaderné velmoci, a tím mu poskytli důvod k válečné operaci na Ukrajině, si hlava státu samozřejmě nepoložila,“ tvrdí Trikolora.

Ruskou agresi proti sousednímu státu hájí a ignorování zájmů Ruska kritizuje strana, která zahraničně-politickou část své programu oficiálně uvádí pod titulkem - české zájmy na prvním místě.

Vítězství Ruska nemůžeme dopustit, řekl prezident Pavel

Ruská agrese hrozí nabourat celý světový řád. Oslabuje se důvěra v demokracii a v samotný smysl demokracie,“ řekl ve středu prezident Petr Pavel českým velvyslancům v zahraničí. „Vítězství Ruska nemůžeme dopustit,“ doplnil Pavel a řekl, že plně podporuje vstup Ukrajiny do Evropské unie a NATO.

Obdobně hovořili den před tím premiér Fiala i šéf české diplomacie Lipavský. Ambice současného Ruska míří podle ministra zahraničí daleko za hranice Ukrajiny. „Spálili veškeré mosty a nejeví žádnou ochotu ze své destruktivní cesty sejít,“ řekl na adresu Vladimira Putina a jeho režimu při poradě s českými velvyslanci. „Pomáháme a budeme pomáhat odrazit ruskou agresi, jak dlouho bude potřeba,“ řekl Lipavský.

Princip svobodného občana se podle něj dříve snažily zničit nacismus, komunismus a další totalitní režimy, nyní jde o ruský putinismus. „Směs imperialismu vycházejícího z ruské a sovětské koloniální historie, s odkazy na pravoslavný mysticismus, stavějící na metodách KGB a petrohradské mafie,“ popsal Lipavský, co přesně je podle něj putinismus.

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?