Předmluvu napsal slavný anglický romantický básník Percy Bysshe Shelley, autorkou (v knize vůbec neuvedenou) byla Shelleyova dvacetiletá choť Mary, která román napsala na popud svého muže a jeho přítele a slavnějšího kolegy v básnické branži George Gordona Byrona. Téhož dne, co román vyšel, se Mary s Percym odstěhovali do Itálie „začít nový život“. Román ponechali svému osudu. Ten byl na rozdíl od osudu jeho tvůrkyně docela šťastný: Frankenstein rychle dobyl nejen ostrovy, ale takřka celý kontinent a později i svět. Nyní je spolu s Čapkovým dramatem R. U. R. patrně nejcitovanějším klasickým dílem žánru sci-fiz oblasti „roboti“.
Psychologie pod hladinou 15. března 1983 V jižním Atlantiku se vynořuje britská ponorka Warspite. Má za sebou dosud rekordní, 111 dní dlouhou plavbu bez vynoření. Údaj o uražené vzdálenosti (57 085 km) je toliko ilustrací, stejně jako případné další, dnes už beztak zastaralé technické údaje plavby. A tak pro vědu je asi nejzajímavější, že psychologové se začali vážně zabývat ponorkovým syndromem. Fenoménem provázejícím společenství stejných lidí v uzavřeném omezeném prostoru.
Velmistr zymotechnie 16. března 1868 V Praze umírá Karel Josef Napoleon Balling (narozen v roce 1805), chemik působící na pražské polytechnice. První u nás postavil na vědecký základ výroby sladu, piva, lihu, droždí, vína a octa, což mu v Evropě vyneslo přezdívku „velmistr zymotechnie“ (kvasné techniky).