130 let

Triky v účetnictví Neumannové

Česko

REPORT LN Platby firmám byly rozděleny do několika faktur. Na soukromém závodě Pražská lyže pracovali i lidé z MS

PRAHA Hospodaření Kateřiny Neumannové na lyžařském mistrovství světa v Liberci vzbuzuje pochybnosti. Vyplývá to z účetnictví, jehož část mají LN k dispozici, a podporují to i svědectví některých aktérů. Prezidentka organizačního výboru například rozdělovala velké částky, které měla zaplatit, do několika faktur. Důvod? Pod částkou do 300 tisíc korun totiž stačil pouze její podpis, zatímco vyšší platby musel spolupodepisovat také primátor Liberce Jiří Kittner a prezident Svazu lyžařů Lukáš Sobotka.

Stalo se tak opakovaně. Třeba v případě firmy Lavel MB, která dodává lešení; ta fakturovala loni v únoru peníze – a to hned čtyřikrát: celkem téměř milionovou částku. Stejně se chovala firma ABP Plzeň, která pronajímá vozidla. Loni v dubnu fakturovala devětkrát, celková částka přesáhla dva miliony korun. Nové zjištění se nelíbí zástupcům libereckého magistrátu. „Pokud by se faktury týkaly jedné věci, je to problém,“ připouští náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka, který měl za město celé mistrovství spolu s primátorem na starost.

Otazníky vzbuzuje i fakt, že některé firmy dodávaly vybavení jak libereckému mistrovství, tak závodu Pražská lyže. Tento soukromý podnik přitom pořádala na pražském Výstavišti dva měsíce před samotným mistrovstvím firma Kentaura, jež patří Josefu Jindrovi, příteli a poradci Neumannové. „Na Pražské lyži makal celý organizační výbor mistrovství,“ potvrdil LN bývalý mluvčí MS Vladimír Zemánek.

Na propojení šampionátu a soukromého podniku upozornily LN i dva bývalí vysocí činitelé mistrovství, kteří si ale přáli zůstat v anonymitě. „Peníze z mistrovství plynuly na Pražskou lyži. Jak to mají v účetnictví uklizené, to nevím,“ řekl jeden z nich s tím, že si Jindra zaplatil z peněz mistrovství například i moderátora svých narozenin Leoše Mareše či Helenu Zeťovou, která mu na oslavě zazpívala. Oba byli totiž placeni v rámci doprovodného programu šampionátu.

Kateřina Neumannová včera LN nezvedala mobilní telefon.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Zemánek, který dělal mluvčího Romanu Kumpoštovi, předchůdci Neumannové ve funkci prezidenta organizačního výboru, uvádí jeden příklad toho, jak si Kentaura pomohla z prostředků mistrovství. „Když potřebovali vyrobit umělý sníh na Pražskou lyži, odvezli třináct sněžných děl z Ještědu na Šumavu. Sníh pak vozili do Prahy,“ říká Zemánek. „V Liberci sníh dělat nemohli, bylo by tam příliš vidět, že se nakládá a vozí.“

Pro Pražskou lyži pracovali také dobrovolníci ze seznamu mistrovství světa.

Jméno Jindrovy firmy Kentaura padlo také při jednáních s dodavatelem informačního systému pro mistrovství světa Jiřím Merzem. Hned týden poté, co Kateřina Neumannová vystřídala v prezidentském křesle Romana Kumpošta, vypověděla firmě Merz smlouvu. Zdůvodnila to tím, že Merz chce za informační systém moc peněz. „Jsme si jisti, že odstoupení od smlouvy bylo účelové,“ říká Jiří Merz. Neumannová nabídla, že smlouvu znovu uzavře, pokud Merz sleví o čtyři miliony korun. „Jednání se účastnil Josef Jindra osobně a jeho právníci,“ říká Merz. „Při jedné schůzce padlo, že majitelem informačního systému by se eventuálně mohl stát někdo jiný než organizační výbor, třeba Kentaura.“

Systém byl podle Merze dobře použitelný i pro jiné akce než mistrovství světa: „Od začátku byl koncipovaný jako informační systém pro podporu pořádání společenských a sportovních akcí velkého rozsahu.“ Neumannová a Merz se v souvislosti s odstoupením od smlouvy soudí, Merz chce devět milionů, Neumannová osm milionů korun.

Prezidentka Neuamnnová přiznala, že jí schází 116 milionu korun. Řada věřitelů se chystá vymáhat peníze u soudu. Zatímco bývalý prezident Kumpošt počítal s tím, že se obejde bez státních peněz, organizační výbor Neumannové dostala čtvrt miliardy korun ze státního rozpočtu a dalších 15 milionů korun od kraje.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás