Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Třináctipodlažní domy přilepené k paneláku? Rusové bizarnost v Praze 11 stopli

Projekt počítal s výstavbou celkem čtyř bytových domů s celkem 189 byty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt počítal s výstavbou celkem čtyř bytových domů s celkem 189 byty. | foto: NODOM CZ

PRAHA Ruská firma NODOM CZ zatím nenaplní svůj kontroverzní záměr výstavby čtveřice bytových domů v Praze 11. Firma požádala pražský magistrát, aby zastavil prověřování vlivu projektu na životní prostředí. Bez stanoviska úřadu přitom není možné, aby záměr získal potřebná povolení. Tři ze čtyř chystaných domů chystal investor přistavit na již stojící panelovou zástavbu, plán ruského investora se přitom nezamlouval místní radnici.

„Investor podal žádost o ukončení procesu posuzování vlivů na životní prostředí,“ sdělil serveru Lidovky.cz Tomáš Novotný z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu, který věc vyřizoval. V praxi to znamená, že projekt jde k ledu. Aby si mohl investor říci o povolení včetně stavebního, magistrát by musel proces posuzování dokončit a završit ho vydáním stanoviska. Vzhledem k aktuálnímu kroku investora se to však nestane.

Projekt výstavby čtveřice třináctipodlažních bytových domů byl jeden z nejambicióznějších stavebních projektů v Praze 11 posledních let. Firma NODOM CZ mezi ulicemi Milínská a Klapálkova počítala s vybudováním 189 bytů, 13 nebytových prostor nebo 211 parkovacích míst. Součástí projektu bylo i dětské hřiště na střeše domů. Investor chystal počátek výstavby na loňský rok, domy měly být hotové do roku 2020.

Proč nyní od svého záměru ustoupil, není jasné. Úředník Novotný jen podotkl, že firma žádost o zastavení úředního řízení neodůvodnila. Lze také jen hádat, zda aktuální krok společnosti znamená definitivní ukončení projektu. Serveru Lidovky.cz se nikoho z firmy trojice ruských podnikatelů nepodařilo zastihnout. Zástupce společnosti v úředním řízení pak odmítl současný vývoj komentovat. „Nejsem oprávněn vám v této věci cokoliv sdělovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vladimír Malý.

Odstoupení od projektu přivítala místní radnice. Proti záměru se dlouhodobě stavěla, ve zmíněném procesu posuzování vlivu záměru na životní prostředí vznesla téměř dvě desítky námitek. „Tento krok samozřejmě vítáme, je to pro nás dobrá zpráva. Městská část Praha 11 záměr v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí odmítla,“ reagoval pro server Lidovky.cz starosta městské části Petr Jirava.

Projekt byl v rozporu s územním plánem, podnikatelé měli na projekt tlačit

Nejvýraznější výtka radnice směřovala k tomu, že investice je v rozporu s územním plánem. Územní plán, tedy zastupitelstvem schválený dokument určující možnost a podobu výstavby, totiž s dalším stavebním rozvojem v daném místě nepočítal. „Jedná se o stabilizované území, které je tvořeno rozsáhlou zástavbou, v němž územní plán nepředpokládá významný rozvoj a v němž je možné pouze zachování stávající urbanistické struktury bez další rozsáhlé stavební činnosti,“ napsala mimo jiné radnice pražskému magistrátu.

Projekt nebudil pozornost jen svou výraznou podobou, kdy tři ze čtyř domů měly být přistavěny přímo na boční „slepé“ fasády již stojících panelových domů. Několik místních komunálních politiků současně poukázalo na to, jak důrazně se snažil investor protlačit svůj projekt. Na místní měl dokonce vyvíjet nátlak s tím, že v případě krachu projektu se jim život v lokalitě prodraží.

„Dalo by se to krátce shrnout: povolte nám novou výstavbu, my potom vám nebo obci převedeme do vlastnictví ostatní, pro nás již nepoužitelné, pozemky okolo domů, chodníky i komunikaci. Pokud nebudete souhlasit, my si výstavbu stejně prosadíme a navíc vám následně zpoplatníme naše pozemky, kde v současné době parkujete,“ popsal už dříve postup investora zastupitel za ANO Tibor Kováč.

Podobnou zkušenost prodělala s investorem i někdejší dlouholetá komunální zastupitelka Radka Soukupová (STAN). Představitelé firmy NODOM CZ měli místnímu výboru pro územní rozvoj za souhlas s projektem slíbit bezplatné převedení pozemků na parkování, v opačném případě by si prý místní přidělali zbyteční komplikace. „Zástupce investorů Borodin Muzaev konstatoval, že pro stávající obyvatele je lepší špatný mír než dobrá válka,“ podotkla Soukupová.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...