Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trio se chystá na milion dolarů

Česko

Poslední vítězný krok dnes zbývá udělat třem atletům, aby měli nárok na poměrný podíl z lákavé odměny milion dolarů.

BRUSEL V pátek večer se do Bruselu chystá závěrečný díl atletické Zlaté ligy. Na tomto prestižním mítinku budou o šestou výhru usilovat ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele a čtyřstovkařka Sanya Richardsová z USA. A podle papírových předpokladů mají velké šance na úspěch.

Na startovní listině se objeví také český oštěpař Petr Frydrych a překážkář Petr Svoboda.

Brusel přinese hned několik taháků. Především poběží fenomenální Jamajčan Usain Bolt, který dal tentokrát přednost dvoustovce.

Sešlo tak z jediného plánovaného odvetného souboje za mistrovství světa v Berlíně s Američanem Tysonem Gayem, který hlavně kvůli bolavým tříslům nechce běžet zatáčku a představí se tak na poloviční trati. „Nechci riskovat zhoršení svého zdravotního stavu,“ prohlásil. Bolt se snaží brzdit velká očekávání Bolt předem upozornil, že po dlouhé sezoně je už unavený a jen těžko bude atakovat fantastický čas z Berlína, kde běžel dvoustovku v novém světovém rekordu 19,19 sekundy. Chce překonat alespoň rekord Stadionu krále Baudouina, který drží tři roky Gay výkonem 19,79 sekundy.

„Moje tělo je už trochu unavené, ale zase tak špatné to nebude,“ prohlásil Bolt, kvůli němuž je kapacita stadionu 50 000 diváků beznadějně vyprodána.

Čekají se rekordy na netradičních tratích Při tradičním Memoriálu Van Dammeho se přesto dají očekávat útoky na rekordy. Výbornou formu v závěru sezony má Isinbajevová, která skočila minulý týden v Curychu 506 cm.

Bez šance není ani chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, která v pondělí na mítinku v Záhřebu skočila 208 cm a o rekordních 210 cm se pokoušela.

Pokus o nejlepší světový čas na netradiční trati 2000 mohlásila Gelete Burkaová z Etiopie, organizátoři přichystali také pokus Keňanů o nejlepší čas ve štafetě na 4x1500 metrů.

Hodně bude ale záležet také na počasí. Předpověď pro dnešní den ale moc příznivá není. Občas má sprchnout, foukat vítr a teploty by se měly pohybovat kolem 17 stupňů Celsia.

Zatímco zima vadí tradičně nejvíc zejména sprinterům, vítr by mohl zničit šance Isinbajevové, která na mistrovství světa v Berlíně ztroskotala na základu. Minulý týden už ale svou výjimečnost potvrdila. V Bruselu před pěti lety už jednou světový rekord skočila a před dvěma sezonami se o jackpot podělila s další letošní adeptkou Richardsovou.

***

Moje tělo je už trochu unavené, a jen těžko budu útočit na světový rekord 19,19. Ale špatné to snad v Bruselu také nebude.

Celou sezonu mě trápí třísla, takže v pátek dvoustovku nepoběžím. Nechci riskovat výrazné zhoršení svého zdravotního stavu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: