Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak to nakonec bude s povinným očkováním? Vláda o něm rozhodne s předstihem ve středu

Covid 19

  18:03aktualizováno  18:24
Nová vláda Petra Fialy rozhodne ve středu o tom, jak to nakonec bude s povinným očkováním proti covidu. Zásadní informace, na kterou čekají přinejmenším všichni lidé, jimž je nad 60 let, ale také zaměstnanci některých profesí, zazněla na tiskové konferenci po jednání vlády s odbory a se zaměstnavateli. Ale neoznámila to vláda, nýbrž prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podrobnosti, koho se nakonec povinné očkování týkat bude, nejsou zatím známé, a nedozvěděli se je ani sociální partneři.

„Povinné očkování znamená spoustu sociálních, legislativních a dalších důsledků, které je vždycky potřeba promýšlet dříve, než se nějaké takové rozhodnutí učiní,“ řekl Fiala.

„Chápu, neřekli s jakými podněty na jednání vlády jdou, protože my bychom to asi hned vytroubili,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. „My jsme vládě dnes sdělili, že si umíme představit, že se nebude realizovat povinné očkování vůči stávajícím zaměstnancům, ale učiní se takové kroky, aby u budoucích nových zaměstnanců postupně se takto zavedlo,“ řekl Středula.

Zaměstnavatelům povinné očkování nevadí

„Co se týká povinného očkování, my se mu nebráníme. V kritické infrastruktuře jako je zdravotnictví, energetika, veřejná doprava, my bychom se tomu nebránili,“ řekl Hanák.

„Rozhodli jsme se to zrychlit,“ řekl premiér Petr Fiala. Původně totiž vláda říkala, že o tom rozhodne v polovině února. 

Bývalá vláda Andreje Babiše v prosinci kývla na úpravu vyhlášky, kterou předložil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ní má být očkování proti covidu od začátku března povinné pro všechny občany nad 60 let a také pro vybrané profese. A podle schválené vyhlášky má tomu, kdo se odmítne očkovat a má tu povinnost, hrozit sankce 10 tisíc korun.

Strany, které utvořily novou vládu, se hned ozvaly a nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se postavil proti tomu, aby se povinnost vztahovala na občany podle jejich věku.

Zástupci vlády s odbory a se zaměstnavateli řešili aktuální covidovou situaci a klimatický balíček Fit for 55 v souvislosti s Green Dealem Evropské unie.

Kvůli nakažlivější mutaci covidu omikronu se musí od pondělí 17. ledna dvakrát týdně testovat všichni zaměstnanci a to i ti, kteří byli dvakrát, či dokonce třikrát očkováni.

Kvůli protiepidemickým opatřením a pravidlům testování zaměstnanců se premiér a část ministrů se zástupci odborářů a zaměstnavatelů sešli už před dvěma týdny.

Testy v pondělí odhalily 20 270 nových případů koronaviru, zhruba o třináct tisíc víc než před týdnem a zároveň nejvíc od začátku loňského prosince. Výrazně stoupla i sedmidenní incidence, na sto tisíc obyvatel připadá 799 nakažených. V nemocnicích leží s covidem 1 660 pacientů.

Podmínky pro jádro a plyn se musí změnit

Vláda s odboráři a zaměstnavateli jednala také o klimatickém balíčku v souvislosti s Green Dealem Evropské unie a také o tom, za jakých podmínek byla jako čistý zdroj uznávána energie z jaderných elektráren a z těch, které využívají zemní plyn. Jaderné elektrárny mají mít výjimku do roku 2045 a při využívání plynu má být od roku 2030 přimícháván ze třiceti procent vodík.

„Bavili jsme se o současném stavu příprav na zelený úděl, na to, co má a může Česká republika dělat,“ řekl Fiala.

„Sociální partneři jednotně deklarují potřebu úpravy podmínek taxonomie jádra a plynu tak, aby zohlednily reálné možnosti všech členských států a neohrožovaly plnění cílů zelené dohody ze strany České republiky a nevedly zároveň k negativním dopadům na energetickou bezpečnost, konkurenceschopnost firem v České republice a sociální oblast,“ citoval premiér, na čem se shodla vláda s odbory a se zaměstnavateli.

„Z našeho pohledu by to měl být Real Deal,“ řekl šéf Svazu průmyslu a dopravy Hanák. Tedy zelená dohoda musí podle něj být hlavně reálná dohoda.

Podle premiéra Fialy bude obnovena tradice porad ekonomických ministrů za účasti odborů a zaměstnavatelů.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat