Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Odbory i podnikatelé dál kritizují škrty v chystaném rozpočtu. Fiala uvedl, že je nepocítí přímo občané

Česko

  10:32aktualizováno  12:16
Premiér Petr Fiala ubezpečil, že plánované miliardové úspory ve státním rozpočtu nebudou mít přímé dopady na občany a investice. Po jednání s předáky odborů v rámci tripartity ocenil věcnou debatu.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu mimořádně sešli, aby společně projednávali nový návrh státního rozpočtu. Podle navrhovaného rozpočtu by stát měl hospodařit s příjmy přes 1,61 bilionu korun a výdaji přes 1,89 bilionu. Schodek činí 280 miliard. Proti rozpočtu z dílny předchozího kabinetu Andreje Babiše je tak deficit o 96,6 miliardy Kč nižší. Proti původnímu jejímu plánu se pro letošek výdaje snižují o 76,6 miliardy a příjmy navyšují o 62,2 miliardy korun. Česko od začátku roku hospodaří v rozpočtovém provizoriu.

„Měli jsme přibližně padesát dní na to, abychom upravili návrh státního rozpočtu. Návrh, který připravila vláda Andreje Babiše a tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, je rozpočet, který republika nemůže mít. Vzhledem k vysokému zadlužení deficitu 377 miliard korun a všem dalším aspektům podporoval zvyšování inflace a zdražování,“ řekl premiér Petr Fiala.

Podle slov Fialy se bude ve středu na vládě probírat rozpočet, který je protiinflační a snižuje zadlužení. „Dali jsme si cíl, že to bude pod 300 miliard korun, je to 280 miliard korun. Budeme šetřit na výdajové straně a budeme lépe nakládat s prostředky daňových poplatníků. Dokázali jsme snížit výdaje zhruba o 77 miliard korun,“ doplnil Fiala.

Fialova vláda plánuje uspořit na provozních výdajích, platech či odsunutím investic. Zvedat nebude ani platby státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Zhruba 21 miliard korun z vyšších příjmů má putovat kvůli vysoké inflaci do mimořádné valorizace penzí, tři miliardy do dávek na bydlení kvůli zdražení energií či pět miliard korun do zvýšených úroků u státního dluhu.

Ke státnímu rozpočtu se vzápětí vyjádřil také ministr financí Zbyněk Stanjura, který uvedl, že se k detailnější debatě o státním rozpočtu spolu s odborníky vrátí v příštích dnech. 

„Vláda bude projednávat návrh za několik desítek minut. Budou projednávány základní parametry, předkládáme protiinflační návrh státního rozpočtu, který bude mít schodek v roce 2022 280 miliard. Je to skoro o 100 miliard méně, než předložila vláda Andreje Babiše v listopadu loňského roku do Poslanecké sněmovně. A jak řekl pan premiér, ušetřili jsme 77 miliard a z toho 62 miliard na běžných výdajích,“ doplnil Stanjura.

Na tiskové konferenci promluvil prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner, který uvedl, že jako zaměstnavatelé podporují stabilitu veřejných financí a rozpočtovou odpovědnost. „Podporujeme věci, které slouží k podpoře dlouhodobého ekonomického růstu. Je to vzdělávání, podpora digitalizace, budování infrastruktury, výzkum, vývoj a všechny věci, aby se podpořila ekonomika,“ řekl Wiesner.

Stejně jako Středula uvedl, že rozpočet obdržel v úterý večer a nestihl vše probrat dopodrobna s makroekonomy. „Proto se sejdeme v příštích dnech. Řada věcí se totiž neuskuteční už v tomto roce, jelikož nebyly připraveny a přenesou se do dalších let,“ dodal Wiesner.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula si ráno postěžoval, že podklady k novému návrhu státního rozpočtu pro jednání tripartity jsou neúplné a odbory je dostaly až v úterý v podvečer.

„Vláda není v jednoduché situaci, ekonomika je velmi křehká. Nejzásadnější problémy jsou enormní zdražování a dále už třetí změna makroekonomických predikcí,“ uvedl Středula.

Podle Středuly by bez daňových změn a zrušení superhrubé mzdy z minulého volebního období mohl být schodek kolem sta miliard. Odboráři vyzývají k debatě o změně daňového systému. Kritizují v rozpočtu zmrazení státních odvodů do zdravotního pojištění. Výhrady k tomu mají i zaměstnavatelé. Odbory chtějí také dál jednat o navýšení platů ve veřejném sektoru. „Nehodnotím to, jestli jedna strana je vstřícnější k podobě rozpočtu, druhá strana kritičtější,“ řekl po jednání premiér.

Tripartita se měla kvůli podobě státní pokladny původně sejít už v polovině ledna a pak před týdnem, jednání se ale odložilo. Odboroví předáci si v úterý odpoledne stěžovali na to, že návrh rozpočtu stále ještě nemají a nemohou ho před tripartitním zasedáním prostudovat. Už dřív kritizovali zmrazení platů některých zaměstnanců veřejného sektoru. Požadují navýšení výdělků. Zaměstnavatele zajímají investice.

Podle navrhovaného rozpočtu by stát měl hospodařit s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy Kč. Proti původnímu návrhu minulé vlády se tak výdaje snižují o 76,6 miliardy Kč a příjmy navyšují o 62,2 miliardy Kč. Z toho kolem 21 miliard Kč poputuje do mimořádné valorizace penzí kvůli vysoké inflaci, tři miliardy Kč do příspěvků na bydlení kvůli zdražení energií či pět miliard Kč do zvýšených úroků u státního dluhu.

Vláda plánuje uspořit na provozních výdajích, platech či odsunutím investic. Zvedat nebude platby státu na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.

Kabinet už dřív ohlásil, že rozpočtové provizorium by mělo skončit nejpozději do konce března. Ve středu začne návrh rozpočtu projednávat, po schválení ho pošle Sněmovně.

Autoři: ,