Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle policie Tříska nespáchal sebevraždu, sezení na mostě mu rozmlouvala ochranka

Česko

  12:09aktualizováno  13:30
PRAHA - Smrt jednoho z nejuznávanějších českých herců Jana Třísky byla nešťastná náhoda, vyplývá to z vyjádření mluvčího pražské policie. Kriminalisté tak rozptýlili spekulace o sebevraždě, jež se v souvislosti se skonem legendárního umělce začaly šířit. Tříska spadl v sobotu odpoledne z Karlova mostu do Vltavy, okolnosti pádu vyšetřuje policie.

Herec Jan Tříska zemřel ve věku nedožitých 81 let. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Z dosud provedeného vyšetřování zatím vyplývá, že šlo o nešťastnou náhodu, nikoli cílené jednání osmdesátiletého muže,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Věhlasný filmový a divadelní herec podle informací serveru Lidovky.cz seděl u sousoší sv. Norberta, jež se vypíná nad sedmým pilířem mostu směrem od Staroměstské mostecké věže.

Krátce před jeho pádem do Vltavy mluvila s Třískou kolemjdoucí a jeden z členů ochranky, kterou nechal na mostě zřídit spolek Sdružení výtvarníků Karlova mostu. „Seděl čelem k vodě, což lidé tady dělají málokdy. A ani jeden ho nepoznal. Ochrance se omluvil, že nevěděl, že se na tom sedět nemá,“ sdělila serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity jedna ze svědkyň.

Pád z výšky byl kromě Třísky osudným i Schelingerovi a Hrabalovi

Pár minut po rozmluvě s ochrankou už byl Tříska ve vodě. Jak přesně spadnul, zatím není jasné. Lidé z mostu i ze břehu volali na proplouvající lodě, aby přerušily plavbu a kdokoliv z posádky herci pomohl. První výletní loď kolem místa jen proplula, volání lidí z mostu zaznamenal až druhý projíždějící parník. Loď zamířila k herci, dva z cestujících pak pro něj skočili do vody.

„Pád jsem neviděla, pouze už plavat tělo ve Vltavě a volala jsem 155. Pak jsme se snažili upozornit lodě máváním rukou, pískáním a voláním o pomoc. To je jediné, co bych k tomu řekla,“ sdělila pak serveru Lidovky.cz žena, která na místo zavolala záchrannou službu.

K tragédii došlo v sobotu kolem 16. hodiny, záchranka přijala tísňový hovor v 16:02. „První posádka byla na místě za šest minut od přijetí tísňové výzvy,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová.

Tříska měl v pondělí začít s natáčením

„Po vytažení z vody nejevil známky života. Lidé, kteří ho z vody vytáhli, ho proto resuscitovali za pomoci rad operátora záchranné služby. Když ho záchranáři přebírali, měl už obnovenou srdeční funkci,“ uvedla už v sobotu mluvčí pražské záchranky Poštová. Záchranáři poté pacienta uvedli do umělého spánku, zajistili mu dýchací cesty a převezli do Ústřední vojenské nemocnice.

Jan Tříska však zraněním utrpěným po pádu podlehl, zemřel v noci z neděle na pondělí. Kriminalisté se obrací na veřejnost s prosbou o jakékoli informace. Shání vyjádření všech, kteří se v sobotu kolem šestnácté hodiny vyskytovali na Karlově mostě a v jeho okolí nebo jeli kolem výletní lodí a ideálně fotografovali nebo si pořizovali videozáznam, případně byli přímo svědky osudné události.

Jan Tříska v srpnu 2017.
Místo na Karlově mostu, kde údajně spadl do Vltavy herec Jan Tříska, který poté...

Práci policie při objasňování tragédie na Karlově mostě dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, žalobci ale žádné informace uvolnit nechtějí. „Státní zastupitelství vykonává ve věci dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení, žádné bližší informace k této věci ale nebudu s ohledem na stadium řízení poskytovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf úřadu Jan Lelek.

V pondělí se přitom mělo rozjet natáčení filmu Na střeše režiséra Jiřího Mádla, s Třískou se počítalo do hlavní role. „Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy,“ řekl v neděli České televizi Mádl.

Tříska se podle něj na natáčení filmu těšil. Absolvoval už kostýmovou zkoušku. „Dlouho jsme zkoušeli, Honza byl v perfektní kondici. Pořád mě informoval o tom, jak běhá a jak se připravuje s textem,“ dodal Mádl. Na sociální síti Facebook proto odmítal množící se spekulace, že by kultovní český herec spáchal sebevraždu.

24.září 2017 v 22:06, příspěvek archivován: 25.září 2017 v 13:20

Honza Triska byl v perfektni kondici a tesil se na velikanskou roli. Posledni mesice nezil nicim jinym. Predstava, ze by priletel z Kalifornie, absolvoval kostymni zkousky a sel ukoncit zivot, je naprosto hloupa. Vymstil se mu jeho ritual navstevy Karlova mostu, ktery delal pred natacenim kazdyho novyho filmu.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...