25. září 2017 12:09, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle policie Tříska nespáchal sebevraždu, sezení na mostě mu rozmlouvala ochranka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Herec Jan Tříska zemřel ve věku nedožitých 81 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Jan Tříska zemřel ve věku nedožitých 81 let. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Smrt jednoho z nejuznávanějších českých herců Jana Třísky byla nešťastná náhoda, vyplývá to z vyjádření mluvčího pražské policie. Kriminalisté tak rozptýlili spekulace o sebevraždě, jež se v souvislosti se skonem legendárního umělce začaly šířit. Tříska spadl v sobotu odpoledne z Karlova mostu do Vltavy, okolnosti pádu vyšetřuje policie.

„Z dosud provedeného vyšetřování zatím vyplývá, že šlo o nešťastnou náhodu, nikoli cílené jednání osmdesátiletého muže,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Věhlasný filmový a divadelní herec podle informací serveru Lidovky.cz seděl u sousoší sv. Norberta, jež se vypíná nad sedmým pilířem mostu směrem od Staroměstské mostecké věže.

Krátce před jeho pádem do Vltavy mluvila s Třískou kolemjdoucí a jeden z členů ochranky, kterou nechal na mostě zřídit spolek Sdružení výtvarníků Karlova mostu. „Seděl čelem k vodě, což lidé tady dělají málokdy. A ani jeden ho nepoznal. Ochrance se omluvil, že nevěděl, že se na tom sedět nemá,“ sdělila serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity jedna ze svědkyň.

Pár minut po rozmluvě s ochrankou už byl Tříska ve vodě. Jak přesně spadnul, zatím není jasné. Lidé z mostu i ze břehu volali na proplouvající lodě, aby přerušily plavbu a kdokoliv z posádky herci pomohl. První výletní loď kolem místa jen proplula, volání lidí z mostu zaznamenal až druhý projíždějící parník. Loď zamířila k herci, dva z cestujících pak pro něj skočili do vody.

„Pád jsem neviděla, pouze už plavat tělo ve Vltavě a volala jsem 155. Pak jsme se snažili upozornit lodě máváním rukou, pískáním a voláním o pomoc. To je jediné, co bych k tomu řekla,“ sdělila pak serveru Lidovky.cz žena, která na místo zavolala záchrannou službu.

K tragédii došlo v sobotu kolem 16. hodiny, záchranka přijala tísňový hovor v 16:02. „První posádka byla na místě za šest minut od přijetí tísňové výzvy,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová.

Tříska měl v pondělí začít s natáčením

„Po vytažení z vody nejevil známky života. Lidé, kteří ho z vody vytáhli, ho proto resuscitovali za pomoci rad operátora záchranné služby. Když ho záchranáři přebírali, měl už obnovenou srdeční funkci,“ uvedla už v sobotu mluvčí pražské záchranky Poštová. Záchranáři poté pacienta uvedli do umělého spánku, zajistili mu dýchací cesty a převezli do Ústřední vojenské nemocnice.

Jan Tříska však zraněním utrpěným po pádu podlehl, zemřel v noci z neděle na pondělí. Kriminalisté se obrací na veřejnost s prosbou o jakékoli informace. Shání vyjádření všech, kteří se v sobotu kolem šestnácté hodiny vyskytovali na Karlově mostě a v jeho okolí nebo jeli kolem výletní lodí a ideálně fotografovali nebo si pořizovali videozáznam, případně byli přímo svědky osudné události.

Jan Tříska v srpnu 2017.
Místo na Karlově mostu, kde údajně spadl do Vltavy herec Jan Tříska, který poté zemřel v nemocnici.

Práci policie při objasňování tragédie na Karlově mostě dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, žalobci ale žádné informace uvolnit nechtějí. „Státní zastupitelství vykonává ve věci dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení, žádné bližší informace k této věci ale nebudu s ohledem na stadium řízení poskytovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf úřadu Jan Lelek.

V pondělí se přitom mělo rozjet natáčení filmu Na střeše režiséra Jiřího Mádla, s Třískou se počítalo do hlavní role. „Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy,“ řekl v neděli České televizi Mádl.

Tříska se podle něj na natáčení filmu těšil. Absolvoval už kostýmovou zkoušku. „Dlouho jsme zkoušeli, Honza byl v perfektní kondici. Pořád mě informoval o tom, jak běhá a jak se připravuje s textem,“ dodal Mádl. Na sociální síti Facebook proto odmítal množící se spekulace, že by kultovní český herec spáchal sebevraždu.

24.září 2017 v 22:06, příspěvek archivován: 25.září 2017 v 13:20

Honza Triska byl v perfektni kondici a tesil se na velikanskou roli. Posledni mesice nezil nicim jinym. Predstava, ze by priletel z Kalifornie, absolvoval kostymni zkousky a sel ukoncit zivot, je naprosto hloupa. Vymstil se mu jeho ritual navstevy Karlova mostu, ktery delal pred natacenim kazdyho novyho filmu.

  • 47Diskuse


Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz