Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Triumf nestárnoucí Hilgertové

Česko

České kajakářky na ME obsadily stupně vítězů, kanoista Ježek přidal stříbro

KRAKOV Závod kajakářek na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Krakově skončil absolutním triumfem českých závodnic.

Podruhé v kariéře se kontinentální šampionkou stala Štěpánka Hilgertová, za ní skončila Marie Řihošková a třetí místo obsadila Irena Pavelková. Mezi kanoisty našel jediného přemožitele Stanislav Ježek, kterého dokázal porazit pouze slovenský obhájce titulu Michal Martikán.

Čtyřicetiletá Hilgertová vyhrála ME osm let po triumfu v italské Mezzaně.

Dva tituly má i z olympijských her a mistrovství světa, na zlatou medaili z velké akce však čekala od roku 2003, kdy vyhrála MS v Augsburgu.

„To mi připadá opravdu hodně dávno. Už mi sice několikrát za kariéru českou hymnu hráli, ale když jsem ji teď slyšela znovu, běžela mi po těle husí kůže. Byl to nádherný zážitek. O to silnější, že jsme tam stály tři,“ řekla Hilgertová.

Po semifinále byla ještě druhá, ale vedoucí žena pořadí Schornbergová z Německa ve finále pohřbila šance na medaili neprojetím branky. Loni v Liptovském Mikuláši Hilgertová také útočila z druhého místa, ale brala bronz.

Hilgertová nakonec zvítězila s náskokem 61 setin sekundy před Řihoškovou, která se rovněž posunula díky výpadku Němky. Pavelková se k bronzu propracovala z páté pozice a na vítězku ztratila přes tři sekundy.

České reprezentantky byly jedinými finalistkami, které projely trať v obou kolech bez dotyku branky. „Po sedmé příčce v pátečních hlídkách jsme si řekly, že budeme jedna dva tři,“ potvrdila Pavelková, že kajakářky měly motivaci navíc.

Ježkovi (31), který si stejně jako Hilgertová doma vybojoval start na olympiádě, patřilo po semifinále až páté místo. V jízdě o medaile však zajel nejrychleji a na rozdíl od prvního kola bez „šťouchu“. Ten jej nakonec stál titul, protože Martikán, olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa, Ježka v součtu časů porazil o 98 setin sekundy.

„Ten šťouch mrzí, protože byl malej a zbytečnej. Mohl jsem zaříznout toho malýho kluka zpod Tater,“ litoval Ježek, majitel bronzu z předloňského MS v Praze-Troji.

Do finále postoupil i kompletní tým kanoistů. Tomáš Indruch skončil pátý, Jan Mašek osmý. Bronz vybojoval Slovák Slafkovský, takže sobota skončila triumfem závodníků z bývalého Československa.

V neděli už reprezentanti medaile nesbírali. U vedoucího muže po semifinále Ivana Pišvejce mezi kajakáři i u deblkanoistů Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka k tomu přispělo neprojetí branky.

Výsledky - muži - C1: 1. Martikán (SR) 186,91 (0 tr. sekund), 2. JEŽEK 187,89 (2), 3. Slafkovský (SR) 189,73 (2), ...5. INDRUCH 192,25 (0), 8. MAŠEK 194,20 (4). K1: 1. Walsh (Brit.) 181,63 (0 tr. sekund), 2. Molmenti (It.) 181,76 (2), 3. Dörfler (Něm.) 182,41 (2), ...9. PIŠVEJC 231,83 (50), C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovi 198,76 (0), 2. P. Škantár, L. Škantár (všichni SR) 207,00 (2), 3. Benetti, Masoero (It.) 207,23 (0), ...5. JIRAS, MÁDER 211,50 (4), 10. VOLF, ŠTĚPÁNEK 264,67 (58). Ženy - K1: 1. HILGERTOVÁ 200,89 (0), 2. ŘIHOŠKOVÁ 201,50 (0), 3. PAVELKOVÁ 203,97 (0).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat