31. ledna 2019 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes Česko převáželi běžence do Německa. Policie je navrhla obžalovat

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: www.tydenikpolicie.cz

TEPLICE Policie navrhla obžalobu z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice trojici mužů, které zadržela loni v březnu, když vezli v dodávce do Německa 22 uprchlíků z Iráku, Sýrie a Turecka. Spis a návrh na obžalobu předala státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Teplicích, uvedl ve středu na webu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Podle kriminalistů obvinění turečtí občané v minulosti nelegálně převezli přes Česko dalších zhruba 100 lidí. Hrozí jim až osm let vězení.

Cesta části dvaadvacetičlenné skupiny běženců podle detektivů začala v Turecku a druhé části v Rumunsku, odkud jeli v kamionu přes Maďarsko a Slovensko. V Česku na ně poblíž Jablunkova čekala dodávka, která je měla dovézt do Německa. Jejich cesta skončila na okraji Prahy, kde je policisté počátkem března zadrželi. V nákladovém prostoru dodávky objevili 18 dospělých a čtyři děti. Jedna z žen byla navíc ve vysokém stupni těhotenství.

Běžence si poté převzala cizinecká policie. S některými bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění a dalšími řízení, jehož cílem je vrátit je do státu, v němž před zadržením v Česku požádali o azyl. Všichni skončili v detenčních zařízeních.

S českými policisty na případu pracovali jejich kolegové ze Slovenska a Německa, kteří gang sledovali zhruba dva měsíce. Z jejich vyšetřování vyplynulo, že v minulosti organizovali nejméně šest podobných převozů. Za jednoho převezeného člověka podle detektivů brali od 2000 do 8000 eur (51 000 až 203 000 korun).

ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz