Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trojmezí zůstane zelené, slibují pražští radní

Česko

PRAHA Pás zeleně mezi Hostivaří, Záběhlicemi a Chodovem – takzvané Trojmezí – definitivně uniká z hledáčku developerů. Rada města včera odmítla změnu územního plánu, která by do této oblasti stavební firmy pustila.

„Materiál sice musí ještě na konci března projít zastupitelstvem, ale nepředpokládáme, že by nebyl schválen. Je nutné respektovat rozhodnutí odboru ochrany přírody. Ten výstavbu v Trojmezí zamítl,“ vysvětlil náměstek primátora Josef Nosek (ODS). S verdiktem městských radních souhlasí i starostové Prahy 10, 11 a 15. Jednohlasně tvrdí: v Trojmezí chceme v co možná největší míře zachovat zeleň. „Zároveň ale musíme zvolit optimální cestu, jak s touto oblastí naložit, aby se otevřela lidem. Například formou parku. Protože některé parcely patří soukromníkům, město by také mohlo jednat o jejich případném odkupu,“ upozorňuje starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

S plánem vybudovat v chráněném území v okolí Botiče obytnou zástavbu přišlo minulé vedení radnice. Proti tomuto rozhodnutí se však okamžitě postavili nejen opoziční zastupitelé, ale i tisíce místních obyvatel, hygienici nebo odborníci z Agentury pro ochranu přírody. Lidé bojující za záchranu Trojmezí politikům příliš nevěří ani teď. „Z rozhodnutí Rady není úplně jasné, co bude dál. Je zcela zastavena změna územního plánu v Trojmezí, anebo se bude zpracovávat její nový koncept?“ nechápe Renata Chmelová z občanského sdružení Koalice Trojmezí. Záchranu zeleného pásu před volbami slibovala většina politiků. Jejich tvrzení však podle průzkumu sdružení až 73 procent příznivců nezastavěného Trojmezí stále nevěří.

Co se skutečně bude s územím dít, je otázka. I jeho možné využití pro rekreaci musí znovu projít schvalovacím kolečkem jako změna územního plánu.

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...