„Trojská zahrada zatím hledá místo, kam by mohla japonskou zahradu přestěhovat,“ řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Do začátku sezony, kdy se otvírají po zimní přestávce venkovní zahrady, zbývá jen měsíc. Do poloviny března se to možná nestihne.
V takovém případě by venkovní expozice končila před vstupem do japonské sekce, která patří spolu se skleníkem Fata Morgana k největším magnetům trojské zahrady.
Katastrofický scénář počítá s tím, že zahrada ze dvou třetin zanikne. Problematických míst je zde víc, jedno se nachází i v místě, kde stojí správní budova zahrady. Celý spor řeší právníci magistrátu, jenž je zřizovatelem zahrady. Jak k tomu došlo? Zahrada získala pozemky na základě darovacího dopisu. Ungr jako jeden z majitelů ale napadl věrohodnost listiny a žádá své pozemky zpět.
Městská část Troja, kde žije pouze tisíc obyvatel, doufá, že o zahradu nepřijde. Zároveň připouští, že jí návštěvnost botanické a zoologické zahrady, kam ročně zavítá 1,5 milionu lidí, dělá problémy. „Nemáme odpovídající infrastrukturu, kvalita příjezdové komunikace je tragická, parkování nestačí,“ sdělil trojský starosta Tomáš Drdácký. Magistrát plánuje, že z Troji udělá významnou zábavní čtvrť.
***
Katastrofický scénář počítá s tím, že zahrada ze dvou třetin zanikne