Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tropické teploty pokračují, ve středočeské Řeži naměřili 36,2 stupně Celsia

Česko

  18:24
Praha - Česko má za sebou další velmi teplý den s teplotami nad 30 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v pondělí meteorologové zaznamenali ve středočeské Řeži, kde se rtuť vyšplhala na 36,2 stupně Celsia. Shodně 35,6 stupně bylo v Kopistech na Litoměřicku a v Ústí nad Labem-Vaňově.

Tropické teploty zasáhly i Brno. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Teplotní rekordy pro 30. červenec v pondělí ale na drtivé většině stanic s dlouhodobou historií měření nepadly. Sdělil to Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nový teplotní rekord v pondělí zaznamenalo šest z přibližně 150 stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů. Jednou z nich byly severočeské Teplice, kde měří teplotu již 121 let. V pondělí tam meteorologové naměřili 35,4 stupně Celsia, čímž bylo překonáno dosavadní maximum 34,5 stupně, které v Teplicích naměřili loni a v roce 1994.

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat, řekl v pondělí mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Podle předpovědi na příští dny by nejtepleji mělo být ve středu, kdy rtuť může vystoupit až k 37 stupňům Celsia. Pak se nepatrně ochladí, ale nejvyšší teploty budou nadále překračovat tropickou třicítku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat