4. prosince 2017 10:55, aktualizováno  12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zřícená lávka v Troji? Prioritou je přívoz, na jaře ponton od armády, říká starosta Prahy 7

Lávka v pražské Troji se zřítila 2. prosince 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lávka v pražské Troji se zřítila 2. prosince 2017. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Trosky zřícené lávky, která spojovala pražský Císařský ostrov a Troju, budou převezeny k nedaleké betonárce, kde je bude zkoumat znalec. Řekl to náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek (ČSSD). Na místě by mohl na jaře dočasně vzniknout pontonový most.

Lávka, která se zřítila v sobotu, nebyla v dobrém stavu. Příčina pádu je zatím neznámá. Při nehodě utrpěli mnohačetná zranění dva lidé. Další dva vyvázli s pohmožděninami zad.

„Teď se to rozřeže a převeze k betonárce v Troji, kde se kusy znovu poskládají. Rozřeže se to po dvoumetrových dílech a znalec bude kontrolovat lana,“ uvedl Dolínek.

Na místě zřícené lávky by mohl plout přívoz a dočasně tu vzniknout pontonový most. „Za sebe bych řekl, že prioritou je urychlené zavedení přívozu a na jaro mít domluvený ponton od armády, o čemž budeme zítra (v úterý) jednat,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice).

Po pádu lávky v Troji je šedesátiletý muž v umělém spánku, o tři roky starší...
Po pádu lávky v Troji je šedesátiletý muž v umělém spánku, o tři roky starší...

Místo neštěstí o víkendu zkoumali pražští policisté. „Včera (v neděli) jsme svou činnost u trojské lávky ukončili a místo události jsme v pozdních odpoledních hodinách protokolárně předali správci lávky, tedy Technické správě komunikací,“ sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan. „Z naší strany i nadále pokračuje prošetřování celé události, které vedou kriminalisté krajského ředitelství pražské policie,“ doplnil. Ke zdravotnímu stavu těžce zraněného muže a ženy se policie vyjadřovat nebude.

Větší část 260 metrů dlouhé lávky se propadla do řeky. Zbytky poškozené konstrukce zůstaly na obou pilířích. Na problematický stav stavby z roku 1984 poukazovaly už posudky z minulých let, odborníci ji proto stále sledovali prostřednictvím elektronického monitoringu. Zprávy dostávali na počítač každé dvě minuty. Dvakrát ročně se navíc prováděly prohlídky všech částí. Poslední signál odešel z elektronického monitoringu v sobotu ve 13:16, pak se lávka zřítila.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz