Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané svěřili letadlovou loď pod velení NATO. Poprvé od studené války

Česko

  15:31
Pentagon převedl americkou letadlovou loď USS Harry S. Truman, plavící se ve Středomoří, pod velení NATO. Stalo se tak poprvé po třiceti letech od konce studené války. Plavidlo se i se skupinou svých doprovodných lodí účastní dlouho plánovaného námořního cvičení „Neptune Strike“. Podle Aliance není cvičení namířeno vůči Rusku.

Letadlová loď USS Harry S. Truman na cestě přes Atlantik na cvičení NATO foto: US NAVY

„Úderná skupina USS Harry S. Truman bude umístěna pod operační kontrolu NATO a bude sloužit jako ústřední bod této dlouho plánované aktivity, která podporuje schopnost spojenců NATO spolupracovat a efektivně se integrovat,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Letadlová loď Truman (CVN 75) třídy Nimitz, nesoucí 90 letounů a vrtulníků, je pod aliančním operačním velením od pondělí, kdy cvičení ve Středozemním moři začalo. Potrvá dvanáct dní. 

Podle Kirbyho je koncipováno tak, aby demonstrovalo schopnost NATO integrovat špičkové námořní úderné schopnosti skupiny letadlové lodi na podporu odstrašení a obrany Aliance.

Kirby zdůraznil, že akce nemá žádnou souvislost se současným napětím Západu s Ruskem kvůli Ukrajině. Cvičení plánovala Aliance už od roku 2020 a nezahrnuje cvičené scénáře, které přímo souvisí se současnými událostmi v Evropě.

Kirby ale připustil, že alianční velení zvažovalo, zda se kvůli nynější situaci uskuteční. „Vzhledem k aktuálnímu napětí jsme náležitě zvážili naši pozici,“ řekl.

Americké ministerstvo obrany nicméně podle něj dál podporuje Ukrajinu a chce mít dispozici možnosti, pokud by spojenci z NATO požádali o pomoc. „Ujistíme se, že máme připravené možnosti, jak uklidnit naše spojence, zejména na východním křídle NATO,“ dodal Kirby. 

Pokud podle něj dojde k další eskalaci situace ze strany Ruska a případně vojenské akci vůči Ukrajině, Spojené státy mají prostředky, jak spojence ubezpečit a posílit jejich schopnosti.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat