130 let
Donald Trump a Andrej Babiš

Donald Trump a Andrej Babiš | foto: Koláž Lidovky.cz

Trump nabízí Česku energii z plynu i jádro. O energetice bude jednat s Babišem

Česko
  •   5:00
Praha - Když se v roce 2011 potkal v Bílém domě premiér Petr Nečas (ODS) s prezidentem Barackem Obamou, dominovalo téma dostavby Temelína. O osm let později, na stejném místě a s novými aktéry v obou funkcích, zaujme energetika opět velký prostor.

„Energetická bezpečnost bude téma. Donaldu Trumpovi se nelíbí plynovod Nord Stream 2, je to otázka konkurenceschopnosti zkapalněného plynu z USA,“ uvedl před úterním odletem za oceán premiér Andrej Babiš (ANO).

Babiš pochválil Trumpa za jednání s Kim Čong-unem. Lepší než válka, řekl

Američani by rádi Evropu zásobovali čistším palivem, když se tu utlumují uhelné elektrárny, a na Nord Stream 2, který zdvojnásobí dodávky plynu z Ruska, hledí nelibě. Kvůli mocenské rovnováze i tržbám z prodaného paliva.

Jádro je druhý uzel, v němž chce Amerika posílit pozici. Kolem českých reaktorů se od Nečasova výjezdu nic neposunulo, tendr se zrušil a vláda projekt rozjíždí nanovo. Jedním ze zájemců o zakázku je firma Westinghouse, třebaže už dnes vlastněná Kanaďany, tak stále se záštitou USA.

„Americká administrativa má velký zájem o to, aby Westinghouse zůstal klíčovým globálním dodavatelem jaderných bloků ve světě. Podpora je dnes dokonce vyšší, než byla během výběrového řízení na rozšíření jaderné elektrárny Temelín,“ uvádí interní podklad, který vznikl pro potřeby prezidenta Miloše Zemana.

Jenže po atomovém kontraktu touží opět i východní velmoci Rusko a Čína. Za ně lobbují komunisté: podle nich se nemají do tendru míchat bezpečnostní hlediska, Česko se má spojit s tím, kdo prodává levněji. Proti tomu se staví vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Jaderná elektrárna se nedá kupovat jako rohlíky. Nemůžete ji soutěžit na cenu,“ řekl LN.

Autoři: Kateřina Surmanová, Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás