Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trump pozval Zemana do Bílého domu. Odvděčil se tak za podporu

Česko

  15:42aktualizováno  17:46
PRAHA - Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Návštěva by se mohla uskutečnit v dubnu příštího roku.

Zeman byl v OSN, Bílý dům jako prezident zatím nenavštívil foto: ČTK

Zeman pozval Trumpa na návštěvu České republiky, americký prezident pozvání přijal.

„Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky ‚byl jediným evropským prezidentem‘, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA,“ uvedl Ovčáček.

Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí pro návštěvu Bílého domu bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa, dodal mluvčí.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je pozvání do Bílého Domu výbornou zprávou. Pozvánku označil za velkou příležitost. Měla by podle něj umožnit, že intenzivní a dobré vztahy mezi USA a Českou republikou budou pokračovat i po nástupu nové americké administrativy.
„Je to výborná zpráva, protože Spojené státy jsou klíčový partner a spojenec,“ podotkl Zaorálek.

Cesty českých prezidentů do USA

 • Václav Havel (prezident ČR 1993-2003) - První český a poslední československý prezidentský prezident v USA pobýval mnohokrát, a to jak na státních či pracovních návštěvách, tak soukromě. Na státní návštěvě byl Havel v USA už jako hlava Československa, a to v únoru 1990 a v říjnu 1991. Při obou příležitostech se Václav Havel setkal v Bílém domě s tehdejším americkým prezidentem Georgem Bushem, při druhé z návštěv pak uspořádal Bush na počest československého prezidenta ve svém sídle slavnostní večeři.
 • Jako český prezident byl Havel na nejvyšší úrovní přijat v Bílém domě v září 1998 za úřadování Billa Clintona. Také Clinton, v jehož vládní sestavě vedla ministerstvo zahraničí česká rodačka Madeleine Albrightová, pro Havla uspořádal slavnostní večeři v Bílém domě. S prezidentem Clintonem se Václav Havel několikrát setkal v USA i soukromě. Do sídla americké hlavy státu pozval Havla v září 2002 také prezident George Bush mladší, v tomto případě se jednalo o pracovní návštěvu.
 • Václav Klaus (prezident ČR 2003-2013) - Také druhý český prezident během deseti let ve funkci pobýval ve Spojených státech opakovaně, nikdy se však nejednalo o oficiální státní návštěvu. V březnu 2005, když v USA představoval svou knihu o vývoji České republiky od pádu komunismu v roce 1989, se Klaus v Bílém domě setkal s prezidentem Georgem Bushem na zhruba půlhodinové schůzce. Bylo to jeho jediné setkání na podobné úrovni s americkým prezidentem, s Barackem Obamou se v jeho sídle nesešel.
 • Do Bílého domu pak Václava Klause pozvali častěji, jednal tam ovšem s viceprezidenty. Poprvé v listopadu 2003 s Richardem Cheneyem, se zástupcem George Bushe mladšího se setkal na stejném místě také při návštěvách USA v září 2005 a poté v březnu 2007 či květnu 2008, kdy se jednalo o možném umístění radaru americké protiraketové obrany v ČR. Naposledy se Klaus v roli hlavy státu do Bílého domu podíval v listopadu 2009, kdy jednal se zástupcem Baracka Obamy, viceprezidentem Joem Bidenem.
 • Miloš Zeman (prezident ČR od 2013) - Současný český prezident pobýval v USA od svého zvolení hlavou státu třikrát, jednalo se ovšem o pracovní cesty a do Bílého domu pozván nebyl. Poprvé byl Zeman ve Spojených státech v březnu 2015, kdy vystoupil jako řečník na konferenci AIPAC (Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti), hlavní proizraelské lobby v USA. Dvakrát, v září 2015 a letos, pak vedl českou delegaci na zasedání Valného shromáždění OSN, kdy se krátce setkal s Barackem Obamou.
 • V Bílém domě pak současného českého prezidenta, který tehdy ovšem působil v roli předsedy vlády, krátce přijal v listopadu 2001 George Bush mladší. V době krátce po teroristických útocích na Spojené státy americký prezident ocenil informace od českých tajných služeb, týkající se údajné schůzky teroristy Muhammada Atty s iráckým diplomatem v Praze (americká komise pro vyšetření teroristického útoku z 11. září ale později uvedla, že se taková schůzka nikdy neuskutečnila).

  Autor:

  Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
  Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

  Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...