Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trutnov chce po Havlovi pojmenovat ulici ‚cyklistů‘. Na kole nejezdil, ozývá se od kritiků

Prezident Václav Havel si z koňského sedla prohlédl lánský park 11. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Havel si z koňského sedla prohlédl lánský park 11. března... | foto: FOTO PRO LN - FRANTIŠEK DOSTÁL

TRUTNOV/PRAHA Zdá se to být snadné. V září začala pražská místopisná komise řešit, zda pojmenovat piazzettu u Národního divadla po polistopadovém prezidentovi. I přes rozdílnost názorů, zda se má místo jmenovat Havlovo náměstí, či náměstí Václava Havla, i přes pochyby některých osobností o vhodnosti místa ještě v září komise rozhodla. A od úterý už lidé na piazzettě stojí na náměstí Václava Havla. Město Trutnov ale ukazuje, že tak snadné to být nemusí.

Pojmenování ulice po Havlovi řeší dva roky. Zatím bez výsledku. Rozhodnout by se mohlo letos v prosinci. Názvoslovná komise města se shodla na tom, že současná ulice Revoluční podél řeky Úpy by nově mohla být nábřežím Václava Havla. Na názor komise dá i starosta Ivan Adamec (ODS) a dodává, že se o tom rozhodne na prosincovém jednání zastupitelstva.

„Shodli jsme se na nábřeží Václava Havla, což je důstojný prostor. V komisi jsme to řešili už před dvěma lety, tehdy připadalo v úvahu jiné místo, kde se konají festivaly, to nám ale nepřišlo dostatečně vhodné,“ říká předseda komise, historik, archivář a vysokoškolský učitel Vladimír Wolf.

Návrh na titulní stranu POST 1990.

Jenže s názorem města dlouhodobě nesouhlasí Martin Věchet, pořadatel festivalu Trutnoff, na který Havel jezdíval. První český prezident, kterému Věchet přezdívá náčelník, přijížděl do Trutnova hlavně za totality. Ostatně známá osada Hrádeček, kde měl dramatik chalupu, na kterou se často uchyloval a kde zemřel, je nedaleko odtud. A trutnovský pivovar je spojen s jednou z jeho nejznámějších her – Audiencí. Věchet prosazuje, aby se po Havlovi jmenovala jiná ulice – Horská.

Tam, kde vznikla Audience

Vydlážděná ulice, která vede z náměstí k pivovaru, je podle něj důstojným místem s dramatikem natolik spojeným, že právě ona by měla nést jeho jméno.

„Naše iniciativa vznikla už před dvěma lety. Přišli jsme s ulicí, která je jednou z hlavních ve městě, je tam pěší zóna a Havel tou ulicí chodil. Byla tam hlavní brána do pivovaru, kde se inspiroval k napsání Audience,“ řekl LN Věchet. Zároveň tvrdí, že město dramatika původně vůbec uctít nechtělo a současné plány radnice jsou výsledkem pouze jeho snahy.

Adamec ale říká něco jiného. „Chceme po panu prezidentovi pojmenovat ulici. O tom, která to bude, by ale měli rozhodnout odborníci a pak zastupitelstvo. Pojmenování ulice po Václavu Havlovi by nemělo být předmětem žádných půtek,“ říká starosta.

Monika MacDonagh Pajerová s Václavem Havlem při kampani před referendem o vstup...
Václav Havel a Michael Jackson.

K tomu, proč nepojmenovat po Havlovi zrovna ulici navrženou Věchetem, má město i jiné důvody. „Marně vysvětluji, že základní ulicový systém je v našem městě dán už od konce 18. století. Ulice, jako je Horská, ale také například Kladská, Slezská nebo Pražská, jsou takzvaně směrové ulice, které se nemění. Každý, kdo do Trutnova přijede a je na Pražské, ví, že ta ulice vede na Prahu. Nepřijde nám vhodné tento systém měnit,“ vysvětluje historik a předseda komise Wolf. „Václav Havel si tady svoji ulici zaslouží, ostatně já jsem se s ním také velmi dobře znal. Nikdo tady neříká, aby v Trutnově nic takového nebylo,“ dodává.

A zatímco Věchet se zaštiťuje podporou Knihovny Václava Havla, komise svůj nápad na pojmenování nábřeží řešila s Nadací Václava a Dagmar Havlových Vize 97 a i oni mají podporu. Ředitel nadace Vangelis Zingopis potvrdil, že s městem jedná.

Na kole nejezdil

Věchetovi se záměr města pranic nelíbí, městem navrhovaná ulice podle něj není ničím zajímavá, je daleko od centra a jezdí po ní cyklisté a bruslaři. „Já tedy nevím, ale Václava Havla jsem nikdy na kole jet neviděl,“ říká. „Revoluční je nedůstojná, ale jestli to nakonec padne na ni, tak zaplať pánbůh za to,“ dodává smířlivěji.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!