Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Trvalá: výbuch na hlavě aneb jak vypadat „blbě“

Česko

Vzpomínáte, co se nosilo v osmdesátých letech? Nový seriál LN připomíná módu a styl posledního desetiletí komunistické totality.

Trvale zkadeřené vlasy zacementované tunami laku byly snad nejtypičtějším symbolem osmdesátých let. Ozdoba, nebo cejch? Žena s rovnými vlasy se cítila jako nahá v trní. Všechny jsme musely mít „velkou hlavu“, extra objem od babiček až po dívky, které jako já zuly dětské střevíčky.

Připadala jsem si jako v písničce Vladimíra Mišíka Stříhali dohola malého chlapečka, když mě v mých šestnácti postarší otrávená kadeřnice z družstva Hygie hrubě odstříhávala od dlouhých rovných vlasů jako od dívčí nevinnosti. Střapaté zbytky natáčela na tisíc dřevěných pidinatáček a každou z nich máčela ve smrdutém čpícím roztoku. Hlava i oči mě štípaly jak „uhry pod mýdlem“. Že můj přerod bude tak bolestný, jsem nečekala ani v nejhorším snu. Za dvě a půl hodiny bylo dílo dokonáno a po úpravě pod foukací helmou jsem vypadla ven ve svém nejhlubším životním zoufalství a v podobě své vlastní matky. Nebo babičky? Místo nádherné vlnité hřívy, pro kterou jsem si do Hygie přišla, jsem odcházela se socialistickým květákem na hlavě. Chtěla jsem se ostříhat dohola... Jako první s chemickou vlasovou preparací přišel německý kadeřník Karl Nessler už v roce 1905, když nový objev vytvořený z kravské moči nejprve vyzkoušel na své manželce. Ale nějak to nedopadlo a žena přišla o všechny své nádherné vlasy. Vynález trvalé „moderního střihu“ s použitím amoniaku na sebe nechal čekat ještě dalších třicet let a teprve v 70. letech přišla na svět tzv. kyselá, k vlasům šetrnější trvalá. Ale proč zaznamenala trvalá a pro ni typické přebujelé účesy takový rozmach právě v 80. letech?

K masivnímu rozšíření určitého jevu dochází obvykle za splnění minimálně dvou základních podmínek - dostatečně motivujícího vzoru a snadné dostupnosti. Na Západě probíhal ekonomický boom, který módě nepřinesl nic lepšího než opulentní burlesku nařasených volánků, saka s předimenzovanými rameny a růžovoazurové líčení. A vrcholem všeho toho kýče byl účes. Naivně optimistický opar blyštivého mámení se podařilo infiltrovat díky romantickosentimentální náladě televizních seriálů, filmů a populární hudbě, které poskytovaly dokonalé modely středního proudu. Stačí si vzpomenout na Joan Collinsovou a Lindu Evansovou ze soap opery Dynastie, pro tuhle dekádu doslova ikonického seriálu, který každý týden hltalo na 250 milionů diváků. A tak se jeho styl snadno infiltroval do módy po celém světě. Jistě že za vydatné podpory dalších ikon pop kultury, Madonny, Olivie Newton Johnové, Jane Fondové, Prince, Boy George...

Tehdejší obliba trvalé má jistý původ také v samotných zákonitostech estetiky doby. Oděv byl do značné míry předimenzovaný. A tak je logické, že účes takovou výtvarnou linii musel následovat. Mezi obrovskými rozložitými rameny tehdejších vycpaných sak nemohla trčet nějaká malá zplihlá hlavička jako koblížek s ulíznutými vlasy. Tu ozdobnou tečku bylo zapotřebí nějakým způsobem našlehat. A šlehačka v podobě trvalé byla po ruce - její univerzální rozšíření podpořila výroba trvalé k použití na doma. Pro socialistickou ženu metoda jako stvořená. Studená vlna za 8,50 Kčs, pytlík dřevěných natáček a mohli jste se pustit do díla. Třeba po vzoru reprezentantek naší pop scény: Vondráčkové, Zagorové či Bartošové.

Některým trvalo dlouhé hodiny, než houštinu kudrn zkrotily pomocí natáček do připlácnuté vlnité „helmy“, ty pohodlnější z nás strčily hlavu pod sprchu nebo jen prohlábly zkrepatělý porost vlhkou rukou a účes plný „něžných“ kudrlinek byl na světě. A výsledek? Nemožné účesy, příliš mnoho tužidla, laku a tupírování. Všichni jsme vypadali tak nějak stejně - totiž blbě. Kadeřnice se učily tři čtyři základní účesy - květák, pudla a střapatý stromek. A pro babičky tu byla ještě zmíněná helma nejlépe s nádechem do fialova. Byla to veselá doba a ulice kvetly zářivými tóny tiziana, burgundské či švestkově červené. Příklad? Televizní moderátorka Saskia Burešová typický osmdesátkový účes nosí dodnes.

A ještě tu máme jednu zvláště pikantní kapitolku tohoto podivuhodného módního jevu a tou je mužská trvalá, která se stala nejoblíbenější zejména mezi řadami jedinců s prořídlou kšticí. Kolik roztomilých kudrnatých čertíků se nám tenkrát vyrojilo! Zcela pochopitelná pieta ke zbývajícímu porostu v zadní partii hlavy vedla k vynálezu dalšího typu image - nahoře nic a zbytek po ramena aneb plešatý vodník Česílko.

A čím je trvalá dnes? Může být třeba provokací, která občas připustí nadřazenost módy a image v současné kultuře. Když vlasoví stylisté občas přijdou s inspirací 80. léty, je to však naštěstí většinou jen v případě, že chtějí vytvořit jen něco opravdu velmi crazy. Existují moderní druhy trvalé, jemné a k vlasům šetrné, ale dnešní kadeřnice se jim brání jako čert kříži. Nosí se přirozenost!

Zítra čtěte: Náhražky

lidovky.cz

Jaká je vaše zkušenost s trvalou?

Pište na www.lidovky.cz/retro

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.