Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Trvalý pobyt výměnou za češtinu. Cizinci budou muset vybrousit své jazykové znalosti

Česko

  5:00
Neznalost českého jazyka neomlouvá. Cizinci, kteří u nás žádají o trvalý pobyt, budou zřejmě muset mluvit česky o poznání svižněji. Ačkoli po zpřísnění testu z češtiny pro žadatele o trvalý pobyt volá ministerstvo školství již více než pět let, jeho podoba se od roku 2009 nezměnila a zamrzla na jazykové úrovni A1, tedy na té vůbec nejzákladnější.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Nová pravidla měla platit již od ledna tohoto roku, koronavirus jejich přijetí odsunul. S letoškem nicméně ministr školství dál Robert Plaga (ANO) počítá. Chce, aby cizinci ze třetích zemí, EU vyjímaje, mluvili česky na úrovni A2, což bude vyžadovat více dřiny. 

„Neznalost jazyka země pobytu představuje jednu z nejvýznamnějších bariér integrace, jelikož cizinec není schopen samostatně komunikovat,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Plagův návrh nyní čeká na projednání Legislativní radou vlády.

Cizinci, kteří se chtějí usadit, si se základy češtiny možná už nevystačí. Ministerstvo zvažuje přísnější zkoušku

Už nyní si ale řada cizinců stěžuje, že zkouška z češtiny není jednoduchá, zejména pak pro ty, jejichž mateřštinou není některý ze slovanských jazyků. Těžkou hlavu z ní mají zejména Vietnamci, obavy panují i mezi Brity, kteří po brexitu patří mezi třetizemce. Pokud chtějí v Česku zakotvit, test ze znalosti jazyka je nemine. „Žiji zde osm let a mám za sebou jeden neúspěšný pokus o zkoušku z češtiny. Ačkoli úřady tvrdí, že není obtížná, nebyl jsem schopen některé otázky vůbec rozluštit, zejména pak poslechová část byla pro mě propadák,“ řekl LN pětačtyřicetiletý IT vývojář Peter.

Pro Vietnamce je zase problémem především ústní část zkoušky, kde řada z nich doslova pohoří. Přitom právě oni a Ukrajinci patří mezi nejpočetnější skupinu žadatelů o trvalý pobyt. Ročně se jich ke zkoušce přihlásí kolem tisícovky, neuspěje zhruba 39 procent žadatelů.

„Mluvené češtině maminka trochu rozumí, za ta léta tady leccos pochytila. Jejím kamenem úrazu je ale mluvení a psaní,“ popsala pro LN situaci své matky školačka vietnamského původu Lucie. Ona sama již vyrostla v českém prostředí na pražském sídlišti, ve škole má české kamarádky, avšak její matka udržuje kontakty pouze s vietnamskou menšinou. „U zkoušky proto pohořela hlavně kvůli ústní části,“ dodala Lucie.

A právě to ministerstvu školství vadí. Po minimálně pětiletém pobytu, který je nesmlouvavou podmínku k tomu trvalému, by měli cizinci češtinou vládnout lépe.

Česko je oblíbené u pracujících cizinců. Nejvíce je u nás Ukrajinců, Slováků a Vietnamců

„V rámci EU je nastavena obdobná zkouška na úrovni A1 pouze v ČR a ve Francii, ostatní členské státy EU mají u této zkoušky vyšší požadavky,“ zdůraznila mluvčí rezortu školství s tím, že ve srovnání s ostatními evropskými státy je navíc status trvalého pobytu v Česku nejsilnější. „Cizinec spolu s trvalým pobytem získá téměř stejná práva, jako má státní občan České republiky, vyjma volebního práva,“ doplnila.

Navýšení úrovně zkoušky není podle Lednové diskriminační, naopak jeho cílem je podpořit vyšší znalost českého jazyka cizinců tak, aby se mohli bez větších obtíží samostatně orientovat ve společnosti.

Sázka na kurzy

Podmínkou zpřísnění zkoušek bylo zajištění dostupných jazykových kurzů. Ty pořádají integrační centra, která jsou v každém kraji, a od loňského roku jsou financována státem. Nové zkoušení si ze státní kasy vyžádá zhruba 4,5 milionu korun. Doposud se na zkoušku připravují až tři čtvrtiny žadatelů samostatně, proto mnohdy nekončí úspěchem.

Současná zkouška se skládala z písemné části, jež obsahovala čtení, poslech a psaní, a ústní části, kde měl uchazeč deset minut hovořit podle obrázků a reagovat na otázky. Nově bude na žadatele čekat těžší varianta porozumění textu a hlavně náročnější rozhovor. Kdo neuspěje, musí opakovat obě části. První pokus bude jako nyní zdarma, za další si stát vybere 1500 korun.

Vloni v Česku žilo celkem 634 790 cizinců ze třetích zemí, z toho s trvalým pobytem 309 608 jedinců, ostatní pobývali přechodně. Nejvíce lidí se do Česka přistěhovalo z Ukrajiny. Následovali Slováci a Rusové.

JAK NYNÍ TEST Z ČEŠTINY PROBÍHÁ?

■ Zkoušku z českého jazyka musí vykonat občané třetích zemí (mimo země EU a EHP), kteří v ČR žijí více než pět let.

■ Písemná část obsahuje čtení (25 minut), poslech (35 minut) a psaní (15 minut). Při ústní zkoušce (10 minut) žadatel odpovídá na otázky a mluví podle obrázků.

■ K úspěšnému složení je potřeba získat z každé části minimálně 12 z 20 bodů