Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tsunami děsí Tichomoří, ničila ale jen v Japonsku

Česko

TOKIO Přívalová vlna tsunami, kterou vyvolalo zemětřesení u Japonska, ohrožuje celou oblast Tichého oceánu od Kamčatky až po břehy Ameriky.

Kolem některých pacifických ostrovů a také kolem Nového Zélandu a Austrálie už prošla, aniž by způsobila větší škody. Její výška byla vesměs menší, než se čekalo. Pacifické středisko proti tsunami sídlící v Los Angeles vyhlásilo varování pro celé západní pobřeží Severní i Jižní Ameriky, tedy od Aljašky po Chile.

Úřady všech dotyčných zemí byly vyzvány, aby přijaly opatření k ochraně obyvatel. Z území USA už vlna prošla kolem Havaje, kde byla sice zřetelná, ale nezpůsobila podle dostupných údajů žádné škody. Lidé byli z pobřeží včas evakuováni. Zvláštní varování vydaly také státy Kalifornie a Oregon. Očekávají, že vlna by mohla dosáhnout výšky až dvou metrů, přijít má kolem sedmé hodiny ráno místního času.

Jihoamerické státy Ekvádor, Peru a Chile vydaly vlastní varování. Tsunami by k jejich břehům měla dorazit v sobotu nad ránem našeho času.

Právě Chile se připravuje důkladně, lidé ještě dobře pamatují loňskou vlnu po místním zemětřesení, která si vyžádala stovky obětí a způsobila velké škody.

Bez problémů naproti tomu tsunami prošla kolem Tchaj-wanu, Filipín, Indonésie, Papuy-Nové Guiney i ruského Dálného východu.

Tyto země už vesměs varování před tsunami odvolaly stejně jako Austrálie a Nový Zéland. V Indonésii byla naměřena jen asi deseticentimetrová vlna.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....