Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODPOSLECHY: Tu stavbu musím nějak financovat, naléhal Grygárek na Janouška

Evropa

  6:00
PRAHA - Jen pár měsíců poté, co Libor Grygárek opustil post náměstka vrchního státního zástupce, probíral s Romanem Janouškem investice, finance a konzultovali lobbistovu nehodu. Odposlechy, které získal server Lidovky.cz, demaskují vztah "politického podnikatele“ a kdysi elitního žalobce.

Bývalý žalobce Libor Grygárek (vlevo) a lobbista Roman Janoušek. foto: Koláž Lidovky.cz,  Šimon,  Lidové noviny

Na odposlechy se přitom odvolává obvinění ze zneužití pravomoci, které si exžalobce vyslechl loni v prosinci. Přepisy nahrávek z loňského z dubna a května totiž zachycují Grygárkovy návštěvy v Janouškově kanceláři v galerii Myšák v centru Prahy.

Policejní technici si například vyslechli: "Jedinej problém je, že dneska, když tu budu mít tři pětky a někdo tady půjde kolem, tak se vo.....,“ stěžuje si Janoušek. "Jasný jasný, všichni jsme ve stejný situaci, přitakává Grygárek. A o chvíli později mikrofony zaznamenaly Grygárka: "Ale kdybych věděl výhledově, že třeba za rok a půl, protože já tu stavbu musím nějak financovat.“

EXKLUZIVNĚ NA SERVERU LIDOVKY.CZ: ODPOSLECHY OD MYŠÁKA

Z přepisů odposlechů, s nimiž se server Lidovky.cz seznámil, není úplně zřetelné, o jaké stavbě se muži baví. MF DNES před časem spočítala, že Grygárkova rodina nainvestovala do nemovitostí skoro 40 milionů korun. Další peníze ho stojí luxusní nemovitost, kterou buduje v pražské vilové čtvrti Dobeška.

Samotní policisté, kteří zkoumali finanční zázemí exstátního zástupce s platem 80 tisíc korun měsíčně, se nad majetkovými poměry u Grygárka pozastavují. V textu aktuálního obvinění, z něhož citoval týdeník Respekt, napsali: "Na každém z těchto účtů byly v posledních letech prováděny podezřelé transakce, na každém v řádu milionů korun.“ Není přitom jasné, jestli detektivové mají i další důkazy, nebo pracují pouze s náznaky.

V Grygárkově obvinění operují i odposlechem dalšího lobbisty Ivo Rittiga a jeho advokáta Davida Michala. "Rittig mu (Grygárkovi, pozn. red.) dal bůra, Michal mu poslal dvojku a osobně předal nějaký prachy, asi jedničku a půl," parafrázují detektivové, co zaznamenaly mikrofony. 

Janoušek na jedné ze schůzek Grygárkovi říká, že "nahlásí výběr desítky a pak se uvidí“. "Já se o to starám, jako by to bylo moje,“ ujišťuje Grygárka.

Další pasáž policisté pouze parafrázovali. "Janoušek srdečně zve Grygárka do Chorvatska a hovoří o investorech, že do 10 procent nemusí hlásit žádné bance ani v EU,“ píší v dokumentu policisté. 

Na druhém břehu

Citované pasáže dokládají, s jakou lehkostí muž, který měl stíhat nejzávažnější finanční kriminalitu, spolupracoval po odchodu z justice s lobbistou, jehož měl coby druhý muž pražského vrchního zastupitelství vyšetřovat. 

To je ostatně i podstatou jeho obvinění. Nekonal, i když věděl, že švýcarská prokuratura lobbistu vyšetřovala kvůli praní špinavých peněz a v letech 2008 a 2009 obstavila na účtech víc než dvě miliardy korun. V roce 2010 i díky Grygárkově postupu případ odložila a peníze uvolnila. A kriminalisté se domnívají, že tehdejší náměstek vrchního žalobce za pomoc od Janouška dostal odměnu.

"Libor Grygárek záměrně neučinil žádná opatření, nedal pokyn policejním orgánům ani státním zástupcům, aby bylo zahájeno vyšetřování možné legalizace peněz z trestné činnosti, ačkoli si byl vědom, že je podle zákona k vydání takového rozhodnutí povinen,“ stojí v obvinění.

Až dosud Grygárek tvrdil, že v době vyšetřování ve Švýcarsku Janouška neznal a neměl tak důvod mu pomáhat. Dohromady je prý svedla až kuriózní nehoda z roku 2011, kdy návštěvník párty jeho syna rozbil drahý stůl na Janouškově terase o patro níž. I tento příběh však do jisté míry odposlechy nahlodávají a navíc policisté operují svědectvími, podle nichž se jejich přátelství datuje od roku 2007 nebo 2008.

Na záznamu o tom nicméně hovoří i Janoušek. "Libor je se mnou, s váma, s kýmkoliv. Máme se rádi, hodně jsme toho prožili, ale ta lidská jistota není tak dobrá. Jinak ho mám rád, fakt je dobrej, jako kámoš,“ zachytily mikrofony loni 29. dubna Janouška, který se o Grygárkovi bavil se svým právníkem Vítem Širokým.

Stihomam? Nesmysl

Váhu jejich přátelství dokumentuje i fakt, že Janoušek s Grygárkem probíral nehodu, kvůli níž může skončit na dlouhá léta za mřížemi. Bylo to loni v květnu krátce poté, co lobbista poskytl jeden z prvních rozhovorů o havárii, kdy opilý srazil ženu a ujel.

"Udělal jsi to dobře. Mimochodem, Vítkovi řekni, že když ses rozhod a udělal jsi to podle mě dobře, ať neříká, že máš stihomam. Protože to není jako jediný dobrý,“ poučoval Grygárek. Janoušek v rozhovoru popsal, že ho sledovala nějaká auta. Jenže jeho advokát Vít Široký pak v médiích uvedl, že nic takového není prokázáno a zřejmě jde o lobbistův stihomam.

"Je to zbytečný, skoro na ohlášení na komoru (advokátní komoru - pozn. red.) Protože on tě má hájit a ne říkat, že máš stihomam. Navíc jsi měl pravdu,“ komentuje to v odposleších Grygárek.

Dvojice nakousla i téma pražského magistrátu, kde se krátce před tím rozpadla koalice TOP 09 a ODS a jako primátor skončil Bohuslav Svoboda (ODS). Janouška situace zjevně těšila. "Na sračku je to rozsekaný,“ liboval si. A Grygárek, ještě nedávno státní zástupce, dával najevo, že jej situace v pražské komunální politice také nadmíru zajímá. "Přesně, xkrát jsme tady jásali a lezli po stropě,“ přizvukoval.

Janoušek, ani Grygárek se k nahrávkám nevyjádřili. „Vy máte něco, co já nemám. Dokud to nebudu mít a nepodívám se na to, nemohu ani doporučit, aby se k tomu vyjadřoval klient,“ odmítl podruhé dotazy serveru Lidovky.cz Janouškův advokát Vít Široký.

Grygárek nezvedal telefon a na zaslanou SMS zprávu nereagoval. Loni v červnu však v rozhovoru se serverem Lidovky.cz jakékoliv bližší kontakty s Janouškem popřel a stěžoval si, že je kvůli němu démonizován.

"Moje tchýně- restituentka kupovala byt, kde žil můj syn a on způsobil nějakou škodu. Až posléze jsem zjistil, že poškozený je pan Janoušek, s nímž jsem řešil tuto pojistnou událost,“ popsal tehdy začátek svých kontaktů s Janouškem.

Autoři: ,