Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jděte na vyšetření, Ukrajinci šíří tuberkulózu, sdílela lež Hamplová. Pak se omluvila

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová foto:  Petr Topič, MAFRA

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nabádala lidi k návštěvě doktora. Za vším stálo sdílené upozornění hygienické stanice na výskyt tuberkulózy, kterou šíří ukrajinští vojáci na výcviku na Olomoucku. Hygienická stanice ale popřela, že by takovou zprávu vydávala. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ji přímo označil za lživou. Senátorka se později za výrok omluvila.
  17:31

Na facebookových stránkách s názvem Jana Zwyrtek Hamplová fanpage se v úterý dopoledne objevila informace o tom, že lidé z Olomouckého kraje se mají ve svém zájmu dostavit na vyšetření kvůli tuberkulóze. Důvodem jsou vojáci z Ukrajiny, kteří se účastní výcviku právě v daném kraji. Odpoledne příspěvek z facebookové stránky zmizel.

„Důrazně také doporučujeme, aby byla přijata osobní preventivní opatření a co nejdříve se nechali vyšetřit na odborném pracovišti, nejlépe na nejbližším plicním oddělení. Zvlášť pokud jste v poslední době přišli do styku s osobami žijícími v oblasti, kde jsou umístěni zejména vojáci ukrajinských ozbrojených sil s vojenskými instruktory, kteří cvičí vojáky ukrajinských ozbrojených sil, například v oblasti vojenského prostoru Libavá,“ upozorňuje lživý příspěvek, který odkazuje na vyšetření v olomoucké nemocnici a současně je podepsán údajnou vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Lživá zpráva se objevila na stránkách fanoušků senátorky. | foto: iDNES.cz

Po kritice se Hamplová na sociální síti omluvila. „Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu - zkušenost,“ napsala několik hodin po zveřejnění lživé informace.

Omluva přišla až několik hodin po zveřejnění lživé informace.

Případem se zabývá i policie. „Aktuálně prověřujeme lživé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území. Zjišťujeme zda nedošlo ke spáchání trestného činu,“ uvedli policisté na Twitteru.

Ještě před omluvou na příspěvek reagovala i samotná Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje. „Prostřednictvím sociálních sítí a emailové komunikace se v současné době šíří falešné oznámení obsahující výzvu k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu s odkazem na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci,“ stojí na webu hygienické stanice.

Tvrzení je nepravdivé

Ta současně upozornila, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou emailů a následně sociálních sítí. Hygiena zdůrazňuje, že informace nejsou poskytnuty z jejich strany: „Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně!“

Za lež zveřejněnou informaci označil již i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Paní Zwyrtek Hamplová opět šíří dezinformaci, a to mimořádně odpudivou. Vyvolává mezi lidmi strach z šíření tuberkulózy a spojuje ji s výcvikem vojáků. Tvrzení, že olomoucká hygienické stanice posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé,“ zdůraznil ministr.

Autor: