Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tučňákům zvoní hrana

Česko

Do konce století může počet tučňáků císařských klesnout o víc než 95 procent

Zbývá největšímu druhu tučňáků posledních sto let? Modely zohledňující nejpravděpodobnější scénáře vývoje klimatu jim předpovídají neradostnou budoucnost.

Tučňáci císařští jsou podivuhodní tvorové. Jsou největším druhem nejen ze všech tučňáků, ale i ze všech mořských ptáků. Samci mohou vážit až padesát kilogramů a měřit víc než metr.

Jejich domovem jsou ledové pláně Antarktidy. Žádný jiný pták nežije v tak extrémních podmínkách. Jako jediní se dokážou rozmnožovat v drsné antarktické zimě. Při cestách za potravou překonávají oba rodiče střídavě stakilometrové vzdálenosti a nakrmení se vracejí zpět do hnízda. (viz obrázek)

Dnes jsou tučňáci císařští poměrně běžní. V Antarktidě žije přibližně 200 tisíc párů, a tak rozhodně nepatří mezi aktuálně ohrožené druhy. Přesto se vědci obávají, že se to rychle může změnit.

Stephanie Jenouvrierová spolu s Halem Caswellem z Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts se pokusili sestavit matematický model, který by zohlednil klimatické změny a jimi vyvolaný ústup ledovců a předpověděl, jaký budou mít vliv na kolonii tučňáků císařských v Adélině zemi. V této části Antarktidy, kde má Francie vědecké základny, žije na tři tisíce párů.

Experti využili klimatické projekce OSN a brali v úvahu, jak se tučňáci vyrovnali s proměnami Antarktidy v minulosti. Osud kolonie, tak jak ho nastínily výsledky výpočtů, není veselý. Nejpravděpodobnější scénář očekává, že populace tučňáků v Adélině zemi se k roku 2100 smrskne na 400 párů, ale v krajním případě může být pokles ještě radikálnější, nejméně o 95 procent. Riziko, že se naplní ta nejpesimističtější předpověď, je nejméně 1 : 3.

V Antarktidě je asi 40 kolonií srovnatelných s tou zkoumanou. Kdyby se budoucnost Adéliny země zobecnila pro celý šestý kontinent, znamenalo bylo to, že by se během devadesáti let běžný druh dostal na samou hranici vyhynutí. Jenouvrierová s Caswellem své výpočty zveřejnili ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Caswell připouští, že vývoj v jiných lokalitách může být méně dramatický, ale dodává: „Výsledky jsou dalším příkladem toho, jak klimatické změny mění mnoho podstatných faktorů v lokalitách, kde žijí zvířata adaptovaná na extrémní podmínky. Je to velmi podobné situaci polárních medvědů v Arktidě, dodává Caswell.

Obrázek

Životní cyklus tučňáka císařského

leden - březen lov

pochod do hnízdiště (100 - 150 km)

květen páření

duben

samice odcházejí k moři pro potravu

návrat samic

samci se odcházejí nakrmit - cyklus se ještě šestkrát opakuje

ledovce praskají

dospělí odcházejí, mláďatům se mění peří prosinec

červen - červenec samci zahřívají vejce

srpen líhnutí mláďat

září - říjen krmení mláďat

říjen - listopad mláďata formují velké shluky: ohřejí se tím, protože uprostřed je o 10 stupňů větší teplota než na okraji (svá místa si pravidelně mění)

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.