Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tugendhat? Letos už ne

Česko

Další odklad - Radní poprvé přiznali, že záchrana památky se znovu oddálila

BRNO Roky odkládaná rekonstrukce vily Tugendhat nezačne s největší pravděpodobností ani letos. Poprvé to připustil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský, když včera v rozhovoru pro LN uvedl, že zatím ani nezačali hledat firmu, která by práce měla zajistit.

Je to radikální obrat - primátor Roman Onderka zatím opakovaně tvrdil, že stavební firmu začnou hledat v letošním prvním pololetí a posléze že by rekonstrukce měla začít do konce roku. „Nejvyšší správní soud potvrdil, že antimonopolní úřad udělal chybu při rozhodování o zpracovateli projektové dokumentace. My teď musíme čekat na vyjádření antimonopolního úřadu,“ vysvětlil Rychnovský. Teprve poté radní rozhodnou, zda budou moci využít již zpracovanou a zaplacenou dokumentaci za osm milionů korun připravenou uskupením kolem firmy Omnia, nebo ji nechají zhotovit znovu architektům seskupeným kolem Jana Sapáka. Ti dosáhli u soudu verdiktu, že dokumentaci mohli zpracovávat oni.

Rychnovský nechtěl zveřejnit obsah právních analýz, které si radnice nechala zpracovat. „Dokud nebude stanovisko antimonopolního úřadu, nebude se dít nic,“ dodal s tím, že nechce spekulovat.

Úřad zatím s vyhlášením nespěchá - i když soud rozhodl už před několika měsíci, rozhodování běží od začátku. „Rozhodnutí bude slučitelné s rozsudky soudů,“ sdělil LN včera mluvčí instituce Kristián Chalupa. Termín neuvedl.

Architekt Sapák chybu opakovaně kritizoval a tvrdil, že mělo rovnou uzavřít smlouvu s nimi. Město se však podle Rychnovského nikoliv vlastní vinou ocitlo ve složité situaci. „Jsme majiteli projektu za osm milionů korun a současně obětí špatného rozhodnutí antimonopolního úřadu,“ konstatoval primátorův náměstek. Dokud se ale nejasnosti nevyřeší, město se stavbou nezačne. „Ctíme zákony, nemůžeme jít nějakou partyzánskou cestou,“ míní Rychnovský. Vzhledem k tomu, že je polovina prázdnin a vzhledem k nutným lhůtám jednotlivých kroků nepovažuje za reálné, že stavba začne letos. „Sám bych to odhadoval tak na jaro léto příštího roku, “ odhaduje.

Cenu opravy vily určí až veřejná soutěž, která musí být vyhlášena podle platného projektu. Odhady mluví přibližně o sto milionech korun. Některé části vily, zejména zahradní schodiště, potřebují statické zajištění, v některých místech má budova špatnou izolaci a úpravu potřebuje například kanalizace. Kvůli opravě se budova, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO, až na několik let zavře.

***

Na opravu čeká vila už dlouhé roky Vila Tugendhat by měla dostat tvář, jakou jí navrhl slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe a jakou měla po dokončení v roce 1930. Brněnští radní se k tomu zavázali opakovaně, naposledy v roce 2001, kdy se stavba jako památka moderní architektury stala součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Obnovu památky však provází opakované spory, které zahájení prací soustavně oddalují.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: