Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tunel cenné Velislavovy bible: stát se stal obětí podvodu

Česko

  11:23
PRAHA - Národní knihovna prodala reprodukční práva na Velislavovu bibli nakladatelství Archa 90. Z příjmů za knihu chtěla financovat digitalizaci dalších rukopisů. Nejspíš se stala obětí podvodu.

Václav Klaus dostal 4. ledna 2008 první výtisk Velislavovy bible foto: Lidové noviny

Nakladatelství Archa 90 vrhlo v roce 2007 na předvánoční trh 199 kusů takřka přesné repliky Velislavovy bible. Jedné z historicky vůbec nejcennějších českých knih z doby Jana Lucemburského a Karla IV.

Akce měla skvělou propagaci, média uhranul slogan „středověký komiks“ a první signovaný výtisk slavnostně převzal prezident Václav Klaus. První vydání se podle tehdejšího tisku prodávalo za 20 tisíc, další na ručním papíře z Velkých Losin za 149 tisíc korun. Podle vyjádření nakladatelství šla kniha skvěle na odbyt.

Vše vypadalo na dobrý byznys a Národní knihovna, která firmě prodala reprodukční práva, si slibovala, že získá peníze na digitalizaci dalších vzácných rukopisů. Nyní se ukazuje, že šlo zřejmě o podvod.

Miliony ve vzduchu

Archa 90 za práva neplatí (dohodnuto bylo 25 procent z prodejní ceny), její původní majitelé se jí zbavili, někdejší jednatelé zmizeli a knihovna se o přislíbené peníze soudí.

Ztrátu zvyšuje i skutečnost, že Archa 90 se naprosto stejně chová i v případě Knihy hodinek knížete Rohana, dalšího slavného středověkého díla, na které zakoupila od knihovny reprodukční práva Národní knihovna odhaduje škodu na minimálně 1,85 milionu korun.

Celý text o Velislavově bibli si přečtěte v pondělní příloze LN Právo & Justice. Dočíst si jej mlůžete i ve Vašem iPadu či iPhonu. 

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat