Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Turbo u taxíků kontrolovat nesmíme, říká radní. A Praha má ve světě ostudu dál

Před pár dny začalo internetem kolovat video, ze kterého má české hlavní město pořádnou ostudu. Švédský turista na něm zachytil pražského taxikáře, který jej při jízdě okradl tím, že používá ke zrychlení taxametru tzv. turbo. Pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09), který má v Praze na starosti dopravu včetně taxislužby, však přiznává, že radnice taxikáře příliš kontrolovat nemůže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Min 27.12.2013 16:18

Reseni je take to

aby se v taxi vyhradne platilo VISA kartou a taxikar na ty penize nedosahne. Ne ?

M. Hausenblas 19.12.2013 12:26

Řešení existuje!

Řešení existuje stáhněte si aplikaci LIFTAGO pro chytrý telefon. Je to agregační aplikace, nezávislá na dispečingu a je zdarma. Aplikace již navíc funguje v několika městech v ČR. V aplikaci si vyberete taxi podle času dojezdu, ceny nebo hodnocení zákazníky před vámi. Pak vidíte, jak taxi přijíždí. Po celou dobu jízdy máte k dispozici osobní taxametr a navigaci. Pokud vložíte na počátku cílovou adresu, vidíte i optimální trasu a odhad ceny jízdy před tím, než taxi objednáte. Po ukončení jízdy ohodnotíte taxikáře. Pokud mu dá několik pasažérů špatné hodnocení, přestane mu systém postupně dávat zakázky. Prostě neberte taxi na ulici, kde nevíte s kým jedete a za kolik. Zde je link ke stažení aplikace pro Android a IPHONE: http://bit.ly/1gNyddG

Více o projektu Liftago zde: http://bit.ly/1fp0bvc

J. Balcr 18.12.2013 19:49

Konec

Já bych.., ale nemohu. Dost do p...e s Vámi. Neschopnost prý, a lačnost na úplatky....a zavřete Blanku, dobrý nápad, protože Vy chcete TOP 09, taky kasírovat prachy, jako ODS.. Pražáky a půl národa si vezmete jako rukojmí...a když kolem Blanky, tak s Turbem s Wechsel-Taxi -Bordel s.r.o.

S. Cesky 17.12.2013 15:26

pražské ostudy:

turbo,Blanka a Hudeček s TOPkou

P. Pruner 17.12.2013 14:45

kradlo a krást se bude

Problém je obdobný jako v řadě dalších případů. Léta se diskutuje o záležitostech, které za našimi hranicemi dávno úspěšně vyřešili a odpovědní lidé je u nás nechtějí převzít, protože by se pak nemohlo krást.

Samozřejmě, že černí taxikáři jsou po celém světě obdobně jako u dalších služeb - je na zákazníkovi, co si vybere.

I. Kudrnová 27.12.2013 19:49

Re: kradlo a krást se bude

Nám se to stalo v New Yorku, příště jsme  si našli jiného.Tak to chodí všude.Záleží jen na nás.

J. Šrámek 17.12.2013 13:01

Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

A txametr je stejné měřidlo,jako pro obchodníka váha.nebo ČOI nesmí kontrolovat váhy a měřidla prodejcům kaprů a stromků.Navíc máme GPS,které nám může již dopředu určit délku trasy a tím i cenu!Vozidla taxislužeb by měla mít toto zařízení a předem dát klientovi bloček s cenou.Jak moc je tohle složité?

P. Jordán 17.12.2013 13:17

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

moc to nedokáže zohlednit situaci v dopravě. Jednou složkou jsou km a druhou čas. Pojedete-li taxikem v zácpě, může být klidně cena trojnásobná.

Jak vyřešíte jednoduše toto?

R. Langer 17.12.2013 15:39

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Jak to asi řeší jinde? :-P

P. Jordán 17.12.2013 17:52

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Pravděpodobně to neřeší, nemají tak špatnou morálku, jaké nás naučili komunisté. S vysokou pravděpodobností je cena taxiků běžně složena z nějakého nástupního paušálu, ze vzdálenosti a z času, možné z velikosti a stáří vozidla, nevím. Běžně po světě asi taxametr cvaká i když stojíte v koloně. Rozdíl bude tedy pouze v tom, že u nás se všichni snažíme ožulit všechno, co se nechá. Zákon nemůže ohlídat všechno, to bychom museli mít třebai zákon na to, že se nesmí koťátkům přivazovat skořápky na pacičky. A i na jiné blbosti, třeba sušení koček v mikrovlnce. Morálka společnosti určuje potřebu zákonů. A u nás bychom jich potřebovali opravdu hodně.

J. Tínek 18.12.2013 8:50

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Jel jsem kdysi taxíkem v Bangkoku,a a taxikář(muslim ze Saudské Arábie, jak mi sám řekl) se mě ptal na různé věci,a také, jakého jsem náboženství. Já mu bezelstně odpověděl.Celou dobu jsem sledoval taxametr, který počítal cenu vcelku s mým předpokladem.Po mé odpovědi na náboženství najednou se taxametr roztočil jako zběsilý... Okamžitě jsem ho na to upozornil,ale on nic.A z běžné ceny ,v přepočtu cca 150 Kč, byla cena za cca 3000 Kč. Tak jsem řekl,že jdu volat policii. Najednou změnil názor, a spokojil se s 1000 Kč.I to bylo hodně,ale vzhledem k jazykové bariéře a cizímu prostředí jsem to vzdal. Takže okrádání zákazníků není jen doména v bývalých soc.zemích. Tenhle Saúd určitě nežil v žádné socialistické zemi,a přesto okrádal...Okrást nemuslima považoval za svoji povinnost.

I. Dvořák 17.12.2013 16:32

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Složité to patrně nebude. Šlo by to, jenže muselo by se chtít. Znamená to,že "žábou  na prameni" bude skupina politiků,kteří jsou oné "turbotaxikářské" loby nějak zavázáni.  V tomto státě prostě "normálka". Jako např. fotovoltika, hazard, IZIP a další .

P. Jordán 17.12.2013 17:42

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Skvělá odpověď - "složité to nebude". Koresponduje to z Vaší další větou - víceméně opravněná kritika špatného, ale žádný návrh řešení. Opravdu bych rád viděl systém, který předem určí dobu jízdy a zohlední v tom např. i dopravní nehodu a následnou zácpu, která se teprve stane. Cena taxiku je zkrátka vyčíslitelná teprve po jejím ukončení. Dopředu stanovit nejde. Pokud tedy nezjednoduššíme a zákonem nestanovíme pouze jedinou složku ceny a tou je vzdálenost. Pravděpodobně potom nebude 1 km za 28,- ale za výrazně více.

P. Jordán 17.12.2013 17:59

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Když zmiňujete IZIP - jednou se víceméně obdobný systém stejně zavede. A IZIP vůbec nebyl špatný, dostal několik mezinárodních ocenění. Jeho problém byl, že ho doktoři nechtěli (bylo by jim vidět pod prsty) a tak nebyl povinný a za druhé, že za ním stáli politici z ODS v době, kdy nastoupila atmosféra, že co je od ODS, to je špatně. IZIP určitě špatně nebyl a za pár let ho tu máme, možná se pouze bude jmenovat jinak.

I. Dvořák 17.12.2013 23:01

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Souhlasím s Vámi, že  budoucnost zdravotnictví bez nějaké forny IZIPu je nemyslitelná. Ovšem bez  Julínků, Cabrnochů a dalších, kteří pomocí onoho  IZIPu navrtali prostřednictvím  VZP státní kasu a tak spustili jedn z mnoha penězovodů. Vše  pod hlavičkou modré vládní partaje.  A  penízky jím tečou dodnes. Proto jsem jej zmínil.

J. Rey 18.12.2013 14:22

Re: Váhy a měřidla musí být certifikovaná!

Předběžnou cenu můžete s nějakou tou přesností+ - určit, ale neurčíte zda po cestě není objízďka a dopravní zácpa.Pak je Vám celé GPS na dvě věci.

J. Rey 18.12.2013 14:46

Celé toto "divadlo" je na nic,

pokud na radnici budou sedět podobný radní jako je tento.Jinde to jde zařídit, ale tihle týpci z radnice by si zavřeli penězovod od stokorunových taxikářů.Ale to nejsou jen taxikáři, to jsou i hospodští,oděvy, kde se prodávají napodobeniny originálů,to jsou supermarkety, kde se tvoří fixní slevy, sběrny surovin, kde se vykupují kradené kovy,to jsou legální burzy ,kde prodávají kradené věci a tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.Teď všichni odsuzují taxikáře, ale on ten problém je jinde, je v neschopnosti státních úředníků zajistit pro každého rovnou příležitost a povinost.Ale na to by nejvíc doplatili právě ti státní úředníci, takže se vlastně není čemu divit.Lumpové se najdou v každém povolání, ale on ten taxikář je populární figurka a "nikdo ho nemá rád",tedy pokud ho zrovna nepotřebuje.

J. Kostelanský 17.12.2013 12:02

Kto chce, hľadá spôsoby (ako to urobiť),

kto nechce, hľadá dôvody (prečo to neurobiť).

Z magistrátu do parlamentu je to určite veľmi ďaleko... A možno tam radní ani nepoznajú cestu :-).

B. Stanislav 17.12.2013 11:35

Na turbo nemáte

Nechápu jak může majitel firmy říci v TV že nemůže kontrolovat auta taxi, oni ty auta nejsou majetek AAA a nebo nechce kontrolovat. Pokud nechce tak napomáhá sám v okrádání zákazníků.

I. Dvořák 17.12.2013 11:22

Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

Stát po vládách ODS a spol. je totálně rozložen. Nebýt médií, bylo by to ještě mnohem horší. Díky jim byla přistřižena křidélka "šmejdům"  i exkutorům. Zatím jen přestřižena.  Stát v těchto oblastech vůbec nefunguje. Ostatně jako důkaz existuje vystoupení jakéhosi pracovníka ČOI v ČT ve včerejším pořadu "hydeprku" o pražských taxikářích. Ten člověk by s jeho nasazením mohl v soukromé firmě možná tak  zametat dvůr. A to ČOIka má kontroly v popisu práce. Za rok jich  v oné pražské taxislužbě provedla celkem 54.To je na počet pražských taxíků číslo fakt nevídané. Skoro se ani nechce věřit, že je to v Česku možné.  Onen pracovník ,spíš než pracovníka ČOI ,  připomínal právníka, obhajujícího podvodné taxikáře.

A o tom, že by tito rádobyživnostníci  někdy, byť omylem zaplatili nějaké daně, si můžeme nechat jen zdát.

A proč tomu tak je? Důvodů je hned několk. Zákony jsou šity na míru taxikářům.

Státní správa díky podobným televizním stachanovcům, je naprosto neschopná.

I. Dvořák 17.12.2013 11:30

Re: Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

Kdysi jsem byl v palírně slivvovice. Zaujalo mne tam takové zařízení, které naprosto průkazně zaznamenalo množství vypáleného moku i jeho lihovou koncentraci. Podle toho se pak celnímu úřadu,který toto kontroluje, platí daň. Je to zaplombované,nejde to ošidit. Pokud by pájenice podváděla, přijde o licenci.

Proč by podobné zařízení nemohlo fungovat i v taxících a nejen v Praze. Člověk by se nemusel bát použít tohoto dopravního prostředku s obavou, že jej to svlékne s kalhot. I na výběru daní od oněch "rádobyživnostníků"  by to bylo znát.

J. Šrámek 17.12.2013 13:04

Re: Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

TO ZAŘÍZENÍ EXISTUJE! JMENUJE GPS A MĚLO BY BÝT V KAŽDÉM TAXÍKU.A JIŽ PŘEDEM VÍTE,KAM POJEDETE A JAK JE TO DALEKO!

J. Bezděk 18.12.2013 9:24

Re: Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

Správně pane Dvořák, to je ono ! Místo taxíku budou jezdit pojízdné pálenice   -

B. Stanislav 17.12.2013 11:43

Re: Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

Padesát kontrol by měla ČOI udělat minimálně za týden a ne za rok s  takovým pracovním nasazením ať jdou od toho.

J. Kohout 17.12.2013 13:21

Re: Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

Nevím pane, proč do toho pletete ODS, když tento problém je x let starý a je jedno, kdo to dosud neřešil a byl u vesla. Průser je to, že to je stále legální okrádání.

I. Dvořák 17.12.2013 17:36

Re: Taxislužba má obhájce ČOI-ku.

Prostě proto, že ódéeska posledních pěkných pár let sestavovala vládu. A proto zvláště ona je odpovědná za marast v této republice. Právní prostředí v mnoha případech bylo "uštrykováno" tak, aby určitá skupina mohla bohatnout na úkor většiny. A je jedno, zda se jedná o solárníky,hazard či taxikářské zlodějiny. 

Pokud ódéeska je bez viny, kdo potom  umatlal taková pravidla oné taxikářské lumpárny, že zákazníka mohou okrádat beze strachu. Proč se nesmí kontrolovat  taxametry. Proč např. NKÚ nesmí kontrolovat kraje a obce. Nabýt jedné spisovatelky dodnes by "šmejdi" okrádali staré občany. Atd..atd..atd....

Protože Vážený pane, ti lumpové jsou  voliči ODS. A to oni ji drželi  nad vodou. Naštěstí ji neudrželi a ona je na cestě k politické bezvýznamnosti.

P. Vaňura 17.12.2013 11:06

Tam kde dlouhodobě "chybí

legislativa," nastává otázka, zda existuje nějaká lobby, která změnu legislativy nechce připustit.

Takže je to opět o KORUPCI.

J. Vydra 17.12.2013 11:35

Re: Tam kde dlouhodobě

Jistě, o nic jinýho těm zlodějům na Magistrátu nešlo! Už od začátku 90. let disidenti varovali, že v politici přestalo jít o lidi a jde jen o peníze. Kdo poslouchal? Lid se stará tak maximálně o chléb a hry, na volby kašle a nechá se opít rohlíkem. A pak volí takový ubožáky jako je teď Popelníček co si dosadil vlastní vládu "odborníku". Tak jaký máme šance?

L. Novák 17.12.2013 10:27

Tak to je báječné. Vítejte v Absurdistánu!

Starý komunistický Absurdistán ještě neskončil, a už tady máme naklonovanou jeho věrnou kopii...

J. Vydra 17.12.2013 11:39

Re: Tak to je báječné. Vítejte v Absurdistánu!

No jistě - stejný typy co lezly po okupaci rusama do KSČ nalezly pak do všech partají, a ty je nechaly krást, hlavně když dali taky jim. Dobře že je "moudrý lid" konečně odstavuje od koryta! Povedlo se to s ODS, teď ještě socany a Popelníčka!


Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...