130 let

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: AP Photo

Turecko je teroristický stát, psalo se na české Wikipedii. Věta vydržela v prvním odstavci celý týden

Média
  •   5:00
PRAHA - Internetová encyklopedie Wikipedie čelí bezpočtu editací a úprav. A to jak od správců, tak od anonymů. V souvislosti s vojenskou operací Turecka na severu Sýrie z posledních dní se u slovníkového hesla Turecko objevilo několik editací, mezi nimi však jedna vyčnívala. Přidala totiž hned na začátek větu, která zemi popisuje jako „teroristický stát, po staletí ohrožující a napadající své sousedy i etnika, žijící na území Turecka“.

Z historie editací na stránce vyplývá, že tato informace na webu přibyla 15. října a vydržela zde až do 23. října dopoledne, nejspíš tedy kontrole správců stránky unikla a udržela se na webu více jak týden. Ve středu ale bez dalšího komentáře zmizela.

„Jedná se o teroristický stát, po staletí ohrožující a napadající své sousedy i etnika, žijící na území Turecka. Známé jsou například genocidy Arménů a Řekové, v současnosti Turecko útočí na sousední Sýrii a masakruje Kurdy na severu jejího území. Turecko soustavně ohrožuje mír v celém regionu,“ stálo hned v úvodním odstavci s obecnými informacemi o zemi

Porovnání verzí slovníkového hesla před a po editaci.

Ze strany anonymního editora s přezdívkou Kirk šlo pravděpodobně o reakci na tureckou vojenskou operaci v příhraničí sousední Sýrie, kterou Ankara vyhlásila 9. října. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v té době na svém Twitteru objasnil cíl operace jako vymýcení „hrozby teroru“, celá ofenzíva vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie a cílem je nastolení míru v regionu. Hned další den po spuštění operace turecký prezident pohrozil, že pokud Evropa označuje tureckou operaci v Sýrii za invazi, pak může Turecko poslat do Evropy syrské uprchlíky, kteří jsou na jeho území.

Válka o Babiše na Wikipedii. Dezinformace o jeho matce z webu po důkladném pátrání zmizela

Turci kurdské milice označují za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara vede ozbrojený boj od roku 1984.

Válka o politiky

Případů, kdy anonymní editoři přidávají či mění informace u slovníkových hesel čistě subjektivním pohledem, je mnoho. V České republice je ukázkovým příkladem editační válka o české politiky. 

Anonymové mění Okamurovo heslo na Wikipedii. Někteří se šéfovi SPD vysmívají, další zas politicky agitují

Takto již LN referovaly o třech českých politicích, u nichž museli správci hesla uzamknout k anonymním editacím kvůli vandalismu i propagačním úpravám. K tomuto kroku přistoupili v minulosti správci u prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše či šéfa hnutí SPD Tomia Okamury.

Wikipedii může editovat úplně každý, ve většině případů dokonce bez přihlášení. Editace se navíc na webu objevují okamžitě a správci nevhodné editace vyhledávají a odstraňují až zpětně. Všechny změny zůstávají pro návštěvníka Wikipedie v historii editací k náhledu, zpětně je tak možné vyhledat veškeré úpravy včetně jejich autora (anonymové pod přezdívkami) i datum a čas úpravy.

Autoři: tes, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás